Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Abp Grzegorz Ryś w łączności z papieżem Franciszkiem zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego dnia rozpoczęło się także nabożeństwo pokutne „24 godziny dla Pana”.

25 marca Ojciec Święty Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w Bazylice św. Piotra w Rzymie, a jego wysłannik - kard. Konrad Krajewski w Fatimie. Odpowiadając na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w bazylice archikatedralnej metropolita łódzki, duchowieństwo i wierni świeccy trwali zjednoczeni na modlitwie w łączności z Biskupem Rzymu.

Kolejnym punktem spotkania była liturgia słowa. Abp Ryś odniósł się do Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, w której opisana jest długa i wyczerpująca wędrówka Jezusa przez świat pogański. - Ta marszruta jest zapisana po to, żeby nam pokazać, że Jezus chce przejść dokładnie przez cały obszar naszego pogaństwa. Nie chce go tylko jakoś dotknąć, nie chce go tylko oglądnąć z daleka, nie chce go jakoś minąć bokiem - podkreślał metropolita łódzki.

Abp Grzegorz Ryś powiedział, że Ewangelii nie czyta się po to, aby wspominać czyny Jezusa. - Kiedy czytamy Ewangelię, ona ma się wydarzyć, takie jest pragnienie Jezusowe. Więc Jezus dzisiaj wędruje przez całe nasze pogaństwo i myślę, że to się szczególnie działo poprzez te słowa papieskiej modlitwy Aktu Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Ukrainy i Rosji. Tymi słowami papieża Jezus identyfikował całe nasze pogaństwo - tłumaczył duszpasterz.

Jezus pragnie wskazać każdemu człowiekowi źródło chciwości, egoizmu i nienawiści. Powodem tych grzechów jest zamknięcie uszu, zamknięcie swojego serca, którym można usłyszeć słowo Boga. - Najpierw trzeba usłyszeć słowo, które przychodzi do nas od Boga, żebyśmy przestali się bez przerwy obracać we własnych kategoriach myślenia. I ono musi nas tak dotknąć głęboko, żeby się znalazło na naszym języku, byśmy też zaczęli tym słowem mówić. Dokąd się to nie stanie, będziemy żyć w swoim pogaństwie takim właśnie, jak je opisuje ta papieska modlitwa, detalicznie - podkreślił.

Reklama

Na zakończenie abp Ryś powiedział, aby każdy słuchał słowa, które zmienia, nawraca i czyni nowym człowiekiem żyjącym pod jednym Ojcem.

Po homilii odczytano świadectwo nawrócenia Leonarda Mondadori. Następnie, zebrani wysłuchali wprowadzenia do rachunku sumienia papieża Franciszka: „Jak przygotować się do spowiedzi? Refleksja nad rachunkiem sumienia”.

Tego dnia pod hasłem „W Nim mamy odpuszczenie grzechów” ( Kol 1, 13-14) rozpoczęła się wielkopostna inicjatywa „24 godziny dla Pana”. Już po raz ósmy, z inicjatywy papieża Franciszka, wierni przez piątkową noc i sobotni dzień mogą adorować Najświętszy Sakrament oraz przystąpić do Sakramentu pokuty i pojednania. - Duch, który jest mocą tych słów papieskiej modlitwy, tą moc chce teraz objawić w naszym nawróceniu, żeby te słowa, które w duszy wypowiadaliśmy razem z Papieżem, nie okazały się tylko chwilowym wzruszeniem, ale żeby przełożyły się na nasze nawrócenie - podsumował metropolita łódzki.

W archidiecezji łódzkiej wielkopostne nabożeństwo pokutne odbywa się również w kościele św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz w kościele MB Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.

2022-03-26 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski na Wawelu dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Wawel

Ukraina

abp Marek Jędraszewski

Rosja

Akt Poświęcenia

flickr.com/archidiecezjakrakow

– Dzisiaj jesteśmy świadkami i uczestnikami prawdziwie historycznego wydarzenia – mówił w katedrze wawelskiej abp Marek Jędraszewski, który w łączności z papieżem Franciszkiem i biskupami świata dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

Metropolita krakowski przywołał objawienia fatimskie, w czasie których Matka Boża wzywała do pokuty, nawrócenia i odmawiania różańca. Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że jeżeli ludzie nie wrócą do Boga, to wybuchnie jeszcze straszniejsza wojna. Środkiem do zapobieżenia temu dramatowi miało być poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi i Komunia św. wynagradzająca w pierwsze soboty.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję