Reklama

Rozmaitości

Dzieło pisane sercem

Niedziela Ogólnopolska 45/2005

Marek Kamiński

W grocie solnej

W grocie solnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry Urszulanki w Łodzi w swoim domu przy ul. Obywatelskiej 60 otaczają niezwykłą opieką duchową, nauczycielską i wychowawczą szczególnie te dzieci, które takiego wsparcia potrzebują. To dla nich przeznaczyły część zakonnego ogrodu na tereny rekreacyjne i sportowe z boiskami do gry w piłkę nożną, siatkową i w tenisa. W Oratorium św. Urszuli Ledóchowskiej na zajęciach teatralnych przyszli aktorzy rozwijają swoje zdolności artystyczne. Duża grupa dzieci bierze udział również w zajęciach parafialnej scholi i Krucjacie Eucharystycznej. Mając na uwadze nie tylko rozwój duchowy dzieci, ale również ich zdrowie, Siostry Urszulanki postanowiły zbudować grotę solną. Grota jest najnowszą oryginalną metodą zastosowania soli morskiej do rehabilitacji, profilaktyki i ochrony zdrowia.
„To dla mnie wielka niespodzianka. Jest to wypełnienie bardzo poważnej luki wobec osób, które cierpią na różne schorzenia, a tutaj w takich warunkach, w takim klimacie mogą doznawać ulgi. Kiedy mówię o klimacie, to mam na myśli nie tylko sól, nie tylko powietrze, ale także ten klimat psychiczny, duchowy i religijny, który panuje w tych miejscach, gdzie pracują i służą Siostry Urszulanki” - powiedział bp Adam Lepa.
Na uroczystość otwarcia i poświęcenia groty solnej przybył wielki przyjaciel dzieci, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli. „Dobroć chodzi po Łodzi. Tak trzeba nazwać to, co dzieje się u Sióstr Urszulanek - powiedział Ksiądz Infułat. - To jest coś wielkiego, wspaniałego. Będzie służyć dzieciom cierpiącym na schorzenia astmatyczne. Należy się cieszyć, że ktoś o nich pomyślał. Powinno nam zależeć na zdrowym społeczeństwie”.
Uroczystość otwarcia groty solnej rozpoczęła dziękczynna Msza św. koncelebrowana przez bp. Adama Lepę, ks. inf. Ireneusza Skubisia i ks. prob. Wiesława Durę.
To wspaniałe przedsięwzięcie Sióstr Urszulanek pozwoli tym dzieciom, których rodziców nie stać na wyjazd na wypoczynek nad morze, odetchnąć morskim powietrzem i uodpornić swój organizm. W grocie panuje mikroklimat cechujący się wyjątkową czystością bakteriologiczną, a powietrze nasycone jest minerałami i mikroelementami.
„Jestem zafascynowany dynamiką Sióstr Urszulanek i ich wielkim darem przekonywania ludzi, aby wspólnie tworzyć dzieła, które służyć będą dzieciom - one przecież są naszą przyszłością” - powiedział wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski.
W pomieszczeniach groty poświęcono tablicę upamiętniającą ludzi o wielkim sercu, dzięki którym powstało to inhalatorium lecznicze. Na pierwszym miejscu wpisano ks. inf. Ireneusza Skubisia. Dzięki niemu, promotorowi wielu inicjatyw, mogło powstać wiele dzieł dla łódzkich dzieci.

Siostry Urszulanki obok groty solnej chcą otworzyć salę rehabilitacyjną, z której będą korzystały dzieci niepełnosprawne.
Osoby pragnące włączyć się w te inicjatywy, mogą swoje ofiary przesyłać na konto: Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK, ul. Obywatelska 60, 93-562 Łódź, PKO SA V Oddział w Łodzi, nr 3112401545 1111 0000 1167 9536.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP modli się za tragicznie zmarłe ofiary wypadku na Węgrzech

2026-08-16 12:32

[ TEMATY ]

modlitwa

episkopat

wypadek

Węgry

ofiary

przewodniczący KEP

autokar

tragicznie zmarłe

BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC

Modlę się o życie wieczne dla tragicznie zmarłych ofiar wypadku oraz o powrót do zdrowia dla rannych – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC po wypadku na Węgrzech polskiego autokaru, którym podróżowali pielgrzymi.

Publikujemy pełny tekst wypowiedzi:
CZYTAJ DALEJ

Węgry: Wypadek polskiego autokaru. Władze publikują nagranie z akcji ratowniczej

2026-08-16 11:34

[ TEMATY ]

wypadek

Węgry

Medjugorie

pielgrzymi

tragiczny

polski autokar

PAP

Tragiczny wypadek polskiego autokaru. Pojazd wpadł do rowu i się przewrócił

Tragiczny wypadek polskiego autokaru. Pojazd wpadł do rowu i się przewrócił

Węgierska Krajowa Dyrekcja Generalna ds. Zarządzania Kryzysowego (BM OKF) opublikowała w niedzielę na Facebooku nagranie przedstawiające pracę strażaków przy polskim autokarze, który wpadł do przydrożnego rowu na wschodzie Węgier. W akcji uczestniczyły służby z kilku okolicznych miast.

Strażacy użyli wyciągarek i dźwigów, aby podnieść autokar, który w nocy wpadł do rowu przy autostradzie M3, i uratować pasażerów uwięzionych pod pojazdem. BM OKF poinformowała, że skierowane na miejsce dźwigi podniosły autokar i z powrotem ustawiły go na kołach.
CZYTAJ DALEJ

USA: lekarze i szpitale promowali zmianę płci? Wiceprezydent wzywa do dochodzenia

Wiceprezydent USA JD Vance zwrócił się do Departamentu Sprawiedliwości o zbadanie zarzutów dotyczących sposobu rozliczania przez szpitale i placówki medyczne świadczeń związanych z tzw. medycyną płciową. Sprawa jest następstwem raportu Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS), który wskazuje na ponad 225 szpitali i sieci opieki zdrowotnej.

W opublikowanym przez HHS raporcie „Wilki w białych fartuchach: jak lekarze i szpitale promowali oszustwo związane z «medycyną płciową» i czerpali z tego zyski” zarzucono niektórym placówkom tworzenie pediatrycznych programów dotyczących płci oraz stosowanie ogólnych kodów rozliczeniowych dotyczących zaburzeń endokrynologicznych do rozliczania świadczeń związanych ze zmianą płci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję