Reklama

Centralne obchody 21. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

Beatyfikacja już niebawem

Nastrój przypominał atmosferę papieską, tak dobrze znaną z kwietniowych, a potem październikowych dni. Wokoło płonęły znicze, leżały kwiaty. Ludzie w skupieniu modlili się, śpiewali „Barkę”. A Prymas w homilii wskazywał na analogię między świadectwem życia Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki.

Niedziela Ogólnopolska 44/2005

Fot. Milena Kindziuk

Fot. Milena Kindziuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marianna Popiełuszko, dziś już 85-letnia mama Księdza Jerzego, w szarej jesionce i żółtej chustce na głowie, jak co roku, tak i teraz, w 21. rocznicę męczeńskiej śmierci swojego syna, modliła się przy jego grobie. Podczas Mszy św. na warszawskim Żoliborzu siedziała w otoczeniu rodziny i tłumów, które w skupieniu, zamyśleniu przybywały już na kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości, dając wyraz szczególnej więzi z tym miejscem. Ludzie spłacali dług wdzięczności wobec Księdza Jerzego, który kiedyś modlił się z nimi i za nich. Teraz oni chcieli się modlić za niego. I prosić o wstawiennictwo.
Zebrani z radością przyjęli słowa Prymasa Polski o zbliżającej się beatyfikacji Księdza Jerzego. - Głęboko wierzę, że proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki, który został ukończony w formie kanonicznej, niebawem ukaże w całym bogactwie dobro, które zamknęło się w trumnie i spoczywa otoczone wielkimi paciorkami kamiennego różańca - mówił kard. Glemp. - I choć słychać głosy, że nie wszystko jest pewne, jedno jest pewne: męczeństwo Księdza Jerzego - dodał Ksiądz Prymas.
Ks. Zygmunt Malacki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, wyraził uznanie dla zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli władz i parlamentarzystów, którzy właśnie 19 października, w rocznicę śmierci Księdza Jerzego, zebrali się na pierwszym posiedzeniu Sejmu. - Wierzymy, że nowo wybrany Sejm spełni marzenia Polaków o Polsce oraz że będzie solidarny z narodem, troszcząc się o dobro i godność każdego człowieka - mówił ks. Malacki.
Burzliwymi oklaskami tłumy przyjęły wystąpienie prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. - Chcemy walczyć o prawdę, bo jak się okazuje, prawda to towar deficytowy także i w wolnej Polsce - mówił. Przypomniał, że prawda o zabójstwie Kapłana Męczennika nie jest jeszcze do końca wyjaśniona. - W obecności matki Księdza Jerzego chciałbym powiedzieć, że zrobię wszystko, by tę prawdę wyjaśnić. Nie w imię zemsty, lecz w imię prawa i sprawiedliwości - zapowiedział Kaczyński.
Na Mszy św. obecni byli m.in.: biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Stanisław Kędziora, ks. Grzegorz Kalwarczyk, ks. Kazimierz Gniedziejko - cioteczny brat ks. Popiełuszki, ks. Hieronim Średnicki, Waldemar Chrostowski, który był z ks. Popiełuszką w czasie jego porwania przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a także posłowie i senatorowie PiS, PO i LPR oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całej Polski. Mazowiecka „Solidarność” przekazała Mariannie Popiełuszko jubileuszowy medal „S”, z wyrazami najwyższej czci za dar życia Księdza Jerzego.
Po uroczystościach - mimo przenikliwego zimna - ludzie długo jeszcze modlili się i palili znicze wokół żoliborskiego kościoła. - A gdy wszyscy się rozeszli i wokoło było już pusto, wśród płonących lampek widniała postać proboszcza - ks. Malackiego. Z pochyloną głową, w czarnej jesionce, stał sam przed grobem swego seminaryjnego kolegi Jerzego Popiełuszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: W listopadzie światowy kongres sanktuariów maryjnych

2026-08-19 16:30

[ TEMATY ]

Fatima

Adobe Stock

Od 12 do 14 listopada w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w Portugalii odbędzie się międzynarodowy kongres sanktuariów maryjnych. Wśród uczestników znajdą się m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii bp José Ornelas oraz patriarcha Lizbony Rui Valério.

W kongresie wezmą udział także przedstawiciele największych sanktuariów maryjnych, m.in. z Guadalupe w Meksyku, Aparecidy w Brazylii oraz Lourdes we Francji. Jak poinformował rektor sanktuarium w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas, wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy z sanktuarium w Nazaré. Część obrad odbędzie się właśnie tam.
CZYTAJ DALEJ

Św. Bernard z Clairvaux – człowiek z Jasnej Doliny

[ TEMATY ]

święty

święci

św. Bernard z Clairvaux

wikipedia.org

św. Bernard z Clairvaux

św. Bernard z Clairvaux

Nauczanie i uprawianie teologii w środowisku wspólnoty klasztoru miało w średniowieczu pogłębiać duchowość. W XII wieku wybitnym przedstawicielem teologii monastycznej był Bernard z Clairvaux, opat cystersów, który przysporzył zakonowi ogromną liczbę nowych braci; za jego słowem i postawą poszło wielu, ponadto w ciągu całego życia założył 68 nowych klasztorów i objął swoim kierownictwem 160.

Bernard urodził się k. Dijon – stolicy Burgundii, w roku 1090. Jego rodzice byli pobożni. Ojciec był rycerzem i doradcą księcia Burgundii, matka pochodziła z możnego rodu. Po śmierci matki 17-letni chłopiec oddał się w opiekę Matce Bożej, jednak u progu dorosłości przeżył załamanie wewnętrzne. Trwająca 2 lata walka z pustką duchową przyniosła niezwykłe owoce. 22-letni młody człowiek wrócił do Boga i zapragnął życia w oddaleniu od świata. Uczynił to, pociągając za sobą ojca, kilku krewnych i niemal dwudziestu przyjaciół. Po 3 latach życia w cysterskim opactwie w Citeaux, wybudował i objął klasztor w dzikiej kotlinie Szampanii, a miejscu temu po oswojeniu nadał nazwę Clairvaux – Jasna Dolina. Przez 38 lat był tam opatem, jednak jego działalność nie ograniczyła się ani do tego miejsca, ani do ludzi, którymi przewodził. Zreformował życie klasztorne, brał udział w istotnych wydarzeniach politycznych i kościelnych, wiele podróżował, utrzymywał kontakty z wszystkimi ważniejszymi postaciami swoich czasów. Jego zdanie i poparcie były decydujące m.in. podczas organizowania drugiej wyprawy krzyżowej w 1147 r. Zmarł 20 sierpnia 1153 r. Do chwały świętych wyniósł go Aleksander III w 1174 r. Doktorem Kościoła ogłosił go Pius VIII w 1830 r.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: W listopadzie światowy kongres sanktuariów maryjnych

2026-08-19 16:30

[ TEMATY ]

Fatima

Adobe Stock

Od 12 do 14 listopada w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w Portugalii odbędzie się międzynarodowy kongres sanktuariów maryjnych. Wśród uczestników znajdą się m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii bp José Ornelas oraz patriarcha Lizbony Rui Valério.

W kongresie wezmą udział także przedstawiciele największych sanktuariów maryjnych, m.in. z Guadalupe w Meksyku, Aparecidy w Brazylii oraz Lourdes we Francji. Jak poinformował rektor sanktuarium w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas, wydarzenie zostanie zorganizowane we współpracy z sanktuarium w Nazaré. Część obrad odbędzie się właśnie tam.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję