Modlitwa „Anioł Pański”
W 27. rocznicę wyboru Jana Pawła II
Reklama
16 października podczas modlitwy Anioł Pański Papież Benedykt XVI nawiązał do 27. rocznicy wyboru Jana Pawła II. Całe przemówienie poświęcił swojemu poprzednikowi:
„Drodzy Bracia i Siostry! Dwadzieścia siedem lat temu Pan powołał kard. Karola Wojtyłę, arcybiskupa krakowskiego, na następcę Jana Pawła I, zmarłego niewiele ponad miesiąc od swego wyboru.
Z Janem Pawłem II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego Papież „z dalekiego kraju” stał się autorytetem moralnym również dla wielu niechrześcijan i niewierzących. Udowodniły to wzruszające przejawy miłości przy okazji jego choroby i żywej żałoby po jego śmierci.
Do jego grobu w Grotach Watykańskich trwa nieprzerwana pielgrzymka niezliczonych wiernych i to także stanowi znamienny dowód, jak bardzo umiłowany Jan Paweł II trafił do serc ludzi, przede wszystkim ze względu na swoje świadectwo miłości i oddania w cierpieniu. Mogliśmy podziwiać w nim moc wiary i modlitwy oraz całkowite zawierzenie Najświętszej Maryi, która zawsze mu towarzyszyła i chroniła go, zwłaszcza w trudnych i dramatycznych chwilach jego życia. Moglibyśmy określić Jana Pawła II jako Papieża całkowicie oddanego Jezusowi przez Maryję, co doskonale wyrażał jego herb: «Totus tuus».
Wybrany został w sercu miesiąca Różańca i koronka, którą często trzymał w dłoniach, stała się jednym z symboli jego pontyfikatu, nad którym Dziewica Niepokalana czuwała z macierzyńską troską. Za pośrednictwem radia i telewizji wierni na całym świecie mogli tak wiele razy łączyć się z nim w tej modlitwie maryjnej i dzięki jego przykładowi, i jego nauczaniu odkryć na nowo jej autentyczny i chrystologiczny wymiar (por. List apostolski Rosarium Virginis Mariae, 9-17). Faktycznie Różaniec nie przeciwstawia się medytacji Słowa Bożego i modlitwie liturgicznej; owszem, stanowi naturalne i idealne jej dopełnienie, szczególnie jako przygotowanie i jako podziękowanie za celebrację eucharystyczną. Spotkanego w Ewangelii i w Sakramencie Chrystusa kontemplujemy wraz z Maryją w rozmaitych momentach Jego życia dzięki tajemnicom radosnym, światła, bolesnym i chwalebnym. W szkole Maryi uczymy się w ten sposób upodabniać do Jej Boskiego Syna i głosić naszym własnym życiem. Jeżeli Eucharystia jest dla chrześcijanina centrum dnia, Różaniec przyczynia się w sposób wyjątkowy do rozszerzania komunii z Chrystusem i wychowuje do życia z utkwionym w Nim wzrokiem serca, ażeby promieniować na wszystkich i na wszystko Jego miłosierną miłością.
Kontemplatywny i misyjny - taki był umiłowany Papież Jan Paweł II. Był taki dzięki głębokiej więzi z Bogiem, codziennie karmionej Eucharystią i długim czasem modlitwy. W godzinie tak mu drogiej modlitwy Angelus jest naszym miłym obowiązkiem wspominać go w tę rocznicę, ponawiając dziękczynienie Bogu za to, że obdarował Kościół i świat tak godnym następcą apostoła Piotra. Maryja Panna niechaj pomoże nam zachować jego bezcenne dziedzictwo”.
Po modlitwie Anioł Pański Benedykt XVI powiedział w języku polskim:
„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Dziś wspominamy wybór na Stolicę św. Piotra Jana Pawła II, pierwszego Papieża z rodu Polaków. Dziękując Dobremu Bogu za jego ofiarną posługę Kościołowi i całej rodzinie ludzkiej, ponawiamy zobowiązanie przyjęcia jego nauczania oraz naśladowania jego życia”.
Audiencja Generalna
Życzenia dla polskich studentów
Podczas audiencji ogólnej 19 października Benedydkt XVI rozważał Psalm 130 [129].
Po wygłoszeniu katechezy Papież pozdrowił pielgrzymów m.in. w językach: francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, polskim, słowackim i włoskim.
W naszym języku Benedykt XVI powiedział: „Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Razem z Wami wspominam dzisiaj św. Jana z Kęt, patrona archidiecezji krakowskiej i patrona młodzieży akademickiej. Tym, którzy rozpoczynają nowy rok studiów, życzę wzrostu w mądrości i wiedzy. Niech św. Jan wyprasza im u Boga te dary. Wam tu obecnym, Waszym rodzinom i bliskim z serca błogosławię”. Była to 22. audiencja ogólna od początku pontyfikatu Benedykta XVI, który został wybrany na Papieża dokładnie sześć miesięcy temu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pytania i odpowiedzi
Benedykt XVI poprowadził „lekcję religii” dla włoskich dzieci
Ponad godzinną „lekcję religii” na temat Eucharystii i Komunii św. poprowadził 15 października Benedykt XVI dla 100 tys. włoskich dzieci zgromadzonych na Placu św. Piotra w Watykanie. Większość z nich przyjęła w tym roku I Komunię św. Papież w prostych słowach odpowiadał na pytania siedmiorga dzieci, mówił o znaczeniu Eucharystii, Komunii św. i spowiedzi. Jak zaznaczył, dla niego samego I Komunia św. była początkiem przyjaźni i życia z Jezusem.
Papież przybył otwartym samochodem na Plac św. Piotra, gdzie entuzjastycznie, śpiewem i tańcami, był witany przez dzieci, ich rodziców i opiekunów. W rękach trzymali kolorowe chusty i transparenty. W imieniu dzieci Ojca Świętego powitał Andrea.
Benedykt XVI z uśmiechem odpowiadał na pytania dzieci. Jeden z chłopców objął Papieża i powiedział: „Bardzo Cię lubimy”.
Podczas dialogu z Ojcem Świętym dziewczynka poskarżyła się Papieżowi, że rodzice nie zawsze chcą odprowadzać swoje pociechy na niedzielną Mszę św., bo... śpią. „Czy mógłbyś im coś powiedzieć, ażeby zrozumieli, że to ważne, by iść razem na Mszę św. w niedzielę?” - poprosiła dziewczynka.
Benedykt XVI zachęcił dzieci, by szanując zapracowanie i zmęczenie rodziców, zachęciły je, mówiąc np. „Kochana mamo, kochany tato, byłoby tak ważne dla nas wszystkich, dla ciebie także, spotkanie z Jezusem. To nas ubogaca. To ważny element naszego życia. Razem znajdziemy trochę czasu...” - poradził Ojciec Święty.
Opinie
Navarro-Valls o Janie Pawle II
„Myślę, że ten Papież, który w jakimś sensie nauczył wiele osób, jak żyć, w dniach swej choroby nauczył kogoś, jak umierać. Nie mogliśmy zmarnować potencjału, jaki miały obrazy i informacje na temat jego stanu również z tego punktu widzenia” - powiedział Joaquin Navarro-Valls w rozmowie z włoską telewizją publiczną RAI. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej odpowiedział m.in. na pytanie o „politykę informacyjną” Watykanu w ostatnich dniach życia Jana Pawła II. Wywiad nadano w 27. rocznicę wyboru polskiego Papieża.
Navarro-Valls przyznał, że jawności, jaka cechowała watykańskie służby informacyjne w owych dniach, nie ustalono z chorym Papieżem, lecz była ona wynikiem „logicznej dedukcji” z wcześniejszego okresu pontyfikatu. Wiele miejsca w rozmowie rzecznik watykański poświęcił relacjom Jana Pawła II z kard. Josephem Ratzingerem, mówiąc m.in., że prefekt Kongregacji Nauki Wiary był jego „naturalnym następcą”. Navarro-Valls przypomniał, że w książce Wstańcie, chodźmy! Papież nazwał niemieckiego Kardynała „wypróbowanym przyjacielem”. „O nikim tak nie powiedział” - podkreślił rzecznik.
Zdaniem Navarro-Vallsa, Jan Paweł II - filozof i kard. Ratzinger - teolog „uzupełniali się, zwłaszcza gdy chodziło o wielkie tematy, ich rozmowy zaś wprawiały w zachwyt osoby, które miały zaszczyt się im przysłuchiwać”. Rzecznik ujawnił, że w momentach szczególnie wytężonej pracy Papież robił wypady w góry, na narty. „Nieoznakowanym samochodem, z rejestracją jakiegoś innego miasta, nie rzymską, ani tym bardziej watykańską. Papież okrywał się czarną opończą. Stawaliśmy na światłach. Zatrzymywaliśmy się przy wjeździe na autostradę i nigdy nie został rozpoznany!” - opowiadał Navarro-Valls. Jan Paweł II kochał Rzym, a ulubioną jego porą był zachód słońca, który obserwował z Pałacu Apostolskiego. „To były magiczne chwile, których kilka razy byłem świadkiem” - powiedział.
Niewątpliwie wielkim przyjacielem Jana Pawła II był ks. Tadeusz Styczeń, który przyjeżdżał dwa, trzy razy w roku. „Jak oni ze sobą żartowali, to nie do wiary! Chociaż rozmawiali po polsku, można było się domyślić treści tej rozmowy. Coś niebywałego. Jaka serdeczność!” - mówił rzecznik watykański.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.