- Przychodzimy dziękować za beatyfikację, ale także prosić za wstawiennictwem błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego o pokój na Ukrainie, dla naszej Ojczyzny i całego świata. Bo kto jak nie Błogosławiony bardziej doświadczył tragedii wojny i prześladowań przez władzę i służby ustroju komunistycznego. Dzisiaj kontynuatorzy tego ustroju wzniecają drogę wojenną w sąsiednim kraju – mówił Stanisław Dziwiński, Radca Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.
Program duchowy czuwań nawiązuje do ogłoszonego przez kard. Wyszyńskiego, na progu Wielkiego Postu w 1967 r., listu pasterskiego z programem ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Bł. Prymas pisał w nim, że „dziś coraz częściej dochodzimy do wniosku, że wszystkie księgi, traktaty i układy międzynarodowe są bezsilne wobec olbrzymiego zamówienia zagrożonego świata na większą jeszcze miłość”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Dzisiaj tyle narodów toczy wojnę i wysyła do siebie pociski, którymi godzi przeciwnika z iście Kainową logiką. Matko Pokoju, która Synowi swojemu podsuwałaś pierś napełnioną mlekiem z nieba, jak mówi nam liturgia, spraw niechaj w Twoich dłoniach te pociski, które ludy zasobne wysyłają do głodnych zamieniają się w chleb. Spraw Matko, żeby te ciężkie rakiety, które ustawia świat przemieniły się w pokarm dla ginących z głodu – proszono w modlitwie.
Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zwróciła uwagę w swojej konferencji także na wielkie znaczenie nauczania kardynała o szacunku do człowieka i o prawach człowieka oraz przede wszystkim na jego postawę życiową, która była realizowana w duchu Chrystusowego niesienia pokoju i przebaczenia.
Nocne czuwania w cyklu „Z błogosławionym Prymasem Wyszyńskim w Domu Matki” wpisują się także w przygotowania do planowego na 3 maja narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, które odbędzie się na Jasnej Górze.
- Czuwania na Jasnej Górze są dziękczynieniem, ale pozwalają również zgłębiać nauczanie błogosławionego - powiedziała Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. - To był człowiek nie na jedno pokolenie. Bóg dał w historii naszego narodu takie filary, które wspierają całość i dlatego warto się na nich opierać - zauważyła.
Organizatorami czuwań są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem.
Kolejne czuwanie z 27 na 28 marca poprowadzi katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.