Reklama

Niedziela Świdnicka

Projekt pomnika świdnickiego władcy

Postać księcia wykonana z brązu, ma mieć wysokość 3,5 metra i wykonana zostanie z brązu. Władcy stojącemu z obnażonym mieczem towarzyszą Lew i pies – symbole odwagi i wierności.

[ TEMATY ]

pomnik

Świdnica

Bolko II Mały

UM Świdnica

Jeżeli świdniczanie będą szczodrzy, to na jesieni rzeźba będzie już stała na skwerze

Jeżeli świdniczanie będą szczodrzy, to na jesieni rzeźba będzie już stała na skwerze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To artystyczna wizja pomnika Bolka II Małego (Świdnickiego), jaką zaproponował Aleksander Mazij, architekt, który w styczniu wygrał konkurs poświęcony świdnickiemu władcy. - Chciałbym żeby postać księcia stała się bliska mieszkańcom. To nie ma być eksponat muzealny, tylko element małej architektury - mówi autor projektu. Figura ma stanąć na postumencie przy skwerze Lecha Kaczyńskiego, u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej, w miejscu gdzie archeolodzy odkryli ślady zamku świdnickiego. Szacunkowy koszt wykonania pomnika wynosi około 500 tys. złotych. Do tej pory Towarzystwu Regionalnemu Ziemi Świdnickiej, które jest inicjatorem budowy, udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy. O prowadzonej internetowej zbiórce, na realizację projektu budowy pomnika Bolka II - Księcia Świdnicko-Jaworskiego, w mieście informują licznie rozwieszone plakaty.

Dodajmy, że żyjący w XIV wieku Bolko II Mały cieszył się uznaniem najznamienitszych rodów średniowiecznej Europy. Przez historyków jest uznawany za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego polityka. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka dla współczesnych może być wzorem do naśladowania w kontekście prowadzenia polityki, podejmowania decyzji w administracji i wojskowości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-02-07 10:19

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We Wrocławiu stoi jeden z ośmiu na świecie pomników Jana XXIII

We Wrocławiu przy ul. św. Marcina stoi jeden z ośmiu na świecie pomników upamiętniających papieża Jana XXIII Monument stojący w stolicy Dolnego Śląska obok tych z Rzymu i Stambułu należy do najokazalszych. Inicjator zwołania Soboru Watykańskiego II zostanie kanonizowany 27 kwietnia, wraz Janem Pawłem II.
CZYTAJ DALEJ

Będziesz miłował Pana, Boga swego, jak siebie samego

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 25-37.

Poniedziałek, 6 października. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Brunona, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Motu Proprio Leona XIV o działalności inwestycyjnej Stolicy Apostolskiej

2025-10-06 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican News

Leon XIV podpisał list apostolski w formie motu proprio o działalności inwestycyjnej Stolicy Apostolskiej. Uchyla w nim Instrukcję z 23 sierpnia 2022 roku oraz wprowadza nowe zalecenia.

Papież podkreśla w liście, że jedną z zasad działania Kurii Rzymskiej jest „współodpowiedzialność w jedności”, ustanowiona przez papieża Franciszka w Konstytucji Apostolskiej Praedicate Evangelium z dnia 19 marca 2022 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję