Reklama

Niedziela Świdnicka

Wiry: Pogrzeb Jacka Drobnego - byłego prezydenta Świdnicy

Biskup, kapłani, rodzina, przyjaciele, dawni współpracownicy, parlamentarzyści oraz lokalni samorządowcy towarzyszyli w ostatniej drodze Jacka Drobnego – byłego prezydenta Świdnicy.

[ TEMATY ]

Wiry

Jacek Drobny

Stanisław Bałabuch

Ciało Jacka Drobnego spoczęło na cmentarzu parafialnym w Wirach

Ciało Jacka Drobnego spoczęło na cmentarzu parafialnym w Wirach

Jacek Drobny urodził się w Świdnicy. Studiował geografię i filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Był redaktorem pisma „Szermierz”. W 1980 roku współorganizował wrocławski Ruch Nowej Kultury. Działał na rzecz rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów, brał udział w strajkach studenckich. W stanie wojennym był internowany. Współpracował z niejawnymi strukturami „Solidarności” oraz z grupami artystycznymi. Pod koniec lat 80. zajął się działalnością gospodarczą. W latach 1990–1991 sprawował urząd prezydenta Świdnicy. Później pełnił różne funkcje w samorządzie, w spółkach skarbu państwa czy bankowości. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2018 roku kandydował na urząd prezydenta Świdnicy, uzyskując jednak wówczas mandat radnego miejskiego. W listopadzie 2019 roku zrzekł się mandatu radnego.

- W naszym świdnickim seminarium duchownym, był okres kiedy Jacek prowadził cykl wykładów dla alumnów z Katolickiej Nauki Społecznej. Doskonale znał pisma ojców Kościoła i wiele pozycji z teologii z zakresu literatury, historii, ekonomii, zarządzania i innych dziedzin nauki. Błyskawicznie przyswajał sobie wiedzę. Chciał podjąć studia doktoranckie z filozofii u ks. Józefa Tischnera, ale niestety nie został przyjęty – przypominał w homilii ks. prał. Tadeusz Chlipała, były rektor seminarium. - Dla Boga nasz brat Jacek był jedynym w swoim rodzaju przybranym synem. Przybranym przez Chrystusa, bowiem przyjął chrzest. Jego indywidualna historia życia była ważna. Każdy dzień, który przeżył, Bóg notował ze wzruszeniem w swoim „Bożym pamiętniku”, gdzie wpisuje się ważne i wzruszające chwile, które nam towarzyszą. Bóg, jak pisze psalmista w psalmie 56, przechowuje nasze sprawy w swoim sercu – mówił ks. Chlipała, dodając, że dla Jacka sprawy Pana Boga i wiary były niesamowicie ważne. - Kościół był ważną częścią historii jego życia – akcentował proboszcz par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach podczas uroczystości pogrzebowych 8 stycznia w kościele św. Michała  Archanioła w Wirach.

Reklama

Po ciężkiej chorobie Jacek Drobny zmarł 3 stycznia w wieku 64 lat. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Adam Bałabuch.


2022-01-10 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiry. Ks. kan. Andrzej Majka dostał klucze do kościoła

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Wiry

ks. Andrzej Majka

Stanisław Bałabuch

Ks. kan. Andrzej Majka pochodzi ze Stronia Śląskiego, jest doktorem filozofii, ma 43 lata

Ks. kan. Andrzej Majka pochodzi ze Stronia Śląskiego, jest doktorem filozofii, ma 43 lata

Były dyrektor administracyjny świdnickiego seminarium ks. dr Andrzej Majka, zastąpił na urzędzie proboszcza ks. kan. Adama Woźniaka, który przez 17 lat kierował niewielką parafią blisko Świdnicy.

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania dekretu mianującego ks. Majkę proboszczem. Uczynił to dziekan dekanatu Świdnica - Wschód ks. prał. Piotr Śliwka. Kanonicznego wprowadzenia na urząd proboszcza dokonał 1 lipca bp Adam Bałabuch, który w imieniu biskupa diecezjalnego przyjął od kapłana wyznanie wiary, przekazując mu następnie symbolicznie klucze do kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: nie chodzi o to, że istniejemy, mamy istnieć dla kogoś!

2023-02-09 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dzisiaj Pan Bóg stwarza każdego z nas. To nie oznacza tylko tego, że obudziliśmy się, że istniejemy i mamy w sobie tętno, tylko oznacza to, że Bóg nam dzisiaj zadaje nam ludzi, których mamy kochać. Dopiero wtedy proces stwarzania człowieka jest dokończony, kiedy Bóg przyprowadza człowiekowi drugą osobę, konkretną osobę do miłości. Nie chodzi o to, że istniejemy, ale że mamy istnieć dla kogoś! – podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję