Reklama

Kościół

Caritas: Wspólny czas najlepszym prezentem na Dzień Babci

Pomoc materialna jest ważna, ale nie zastąpi bliskości drugiego człowieka. Dlatego Caritas organizuje dla seniorów i młodzieży międzypokoleniowe zajęcia integracyjne i apeluje, abyśmy o telefonie do babci i dziadka pamiętali nie tylko w dniu ich święta.

[ TEMATY ]

Caritas

Dzień Babci

caritas.pl

Wolontariusze i pracownicy Caritas składający seniorom życzenia na ulicach Warszawy i rozdający im upominki – to niecodzienny widok. Ale w ten właśnie sposób, przed Dniem Babci i Dniem Dziadka Caritas Polska przypomina o znaczeniu drobnych, serdecznych gestów wobec osób starszych. Organizacja pomaga tysiącom seniorów w całej Polsce i jak podkreśla Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych w Caritas Polska, z doświadczeń pracowników i wolontariuszy wynika, że potrzeby materialne nie zawsze są tym, co najbardziej doskwiera osobom w jesieni życia.

Wolontariusze prawie jak rodzina

– Próbujemy docierać do najuboższych seniorów z pomocą materialną. Realizując te programy widzimy narastający problem samotności, bezradności i lęku seniorów. Pandemia go pogłębiła. Wielu seniorów mieszka samotnie, najbliżsi często nie mogli ich odwiedzać. Dużą rolę odegrali w tej sytuacji wolontariusze Caritas, którzy według naszych badań są dla osób starszych drugą, po rodzinie, grupą, na którą najbardziej mogą liczyć – podkreśla Monika Figiel.

Wychodząc naprzeciw potrzebie kontaktu, nawiązywania relacji międzyludzkich, organizacja wplata elementy integracji międzypokoleniowej w programy pomocy materialnej, takie jak „Karta na codzienne zakupy” – wspólny projekt Caritas i Fundacji Biedronki. Osoby starsze, korzystające z kart przedpłaconych na zakupy w Biedronce, mogą liczyć na wsparcie młodszych wolontariuszy – nie tylko w samych zakupach ale i w innych codziennych czynnościach. Czasem liczy się sam kontakt – rozmowa, spacer, itp. Niekiedy wspólna aktywność przyjmuje bardziej urozmaicone formy, jak na przykład wspólne pieczenie chleba, zorganizowane niedawno dla uczestników aktywizacyjnego programu „Senior caritas est”.

– To był element akcji „Kromka chleba”, którą prowadzimy od lat. Wiadomo, że dzielenie się chlebem to podstawowa relacja, bo często przy tym chlebie ludzie są razem. Jest w tym dom, zapach chleba – wszystko to dla nas jest jasne, cenne, i wiemy, że dzielenie się chlebem, ale i pieczenie chleba, jest wspólnototwórcze – wyjaśnia Monika Figiel. I dodaje, że relacje nawiązywane przy okazji takich spotkań pomiędzy młodzieżą a seniorami zawsze przynoszą korzyści obu stronom. Potwierdzają to uczestnicy zajęć.

Reklama

Energia i pasja za ciepło i spokój

– Wspólna aktywność, spotkania z wolontariuszami, zwłaszcza młodymi – to jest nieocenione. Młodzi wnoszą radość, energię, pozytywne emocje. Nas bardzo uaktywniają takie spotkania. Zapomina się wtedy o starości, samotności, dolegliwościach. Przejmujemy tę ich pasję i cieszymy się wspólnie – opowiada Danuta Wilbik, uczestniczka programu „Senior caritas est”.

– Seniorzy mają duże doświadczenie życiowe, opowiadają ciekawe historie, bo dużo w życiu przeżyli. Lubię ich słuchać, dużo mi dają, czuć od nich taki spokój, ciepło. Można się dzięki nim na chwilę zatrzymać w codziennym biegu – zwraca uwagę Ania, jedna z młodych wolontariuszek Caritas.

Monika Figiel zachęca, aby międzypokoleniowe więzi zacieśniać nie tylko przy okazji Dnia Babci czy Dnia Dziadka.

– Żeby Dzień Babci czy Dziadka trwał cały rok, trzeba mieć stałą, systematyczną relację ze swoim dziadkiem, swoją babcią, czy osobami starszymi, które są wokół nas. I zadbać o to, żeby ta relacja nie była nudnym obowiązkiem, żeby tam były serce, radość, wsparcie, pomoc – zaznacza specjalistka Caritas Polska. – Pierwszy krok to odrobina otwartości na ludzi, którzy czasem już nie są łatwi w kontakcie. A drugi to wpisanie do kalendarza tego, że dzwonię do mojego dziadka czy starszego sąsiada – systematycznie, bo dla nich ta systematyczność jest bardzo ważna – dodaje.

A czego na swój przyszły Dzień Babci życzyłyby sobie dzisiejsze młode wolontariuszki pracujące z seniorami?

Reklama

– Przede wszystkim tego, żeby osoby mi bliskie chciały ze mną spędzać czas – odpowiada bez zastanowienia Ania.

– Bardzo głębokich relacji z najbliższymi, żebym była zapamiętana przez nich jako ktoś wspaniały, jako babcia, która potrafiła przytulić, porozmawiać – uzupełnia Zuzia, również wolontariuszka Caritas. – I tego właśnie życzymy wszystkim, obecnym i przyszłym babciom oraz dziadkom, z okazji ich styczniowego święta – podsumowuje Monika Figiel.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

2022-01-21 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bangladesz: Caritas pomaga powodzianom

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

powódź

conner395 / Foter.com / CC BY

Bangladesz nawiedzają tragiczne w skutkach powodzie, najgorsze od 10 lat. Woda zniszczyła doszczętnie ponad 15 tys. domów i co najmniej 3 mln osób poniosło straty. Tamtejsza Caritas, odpowiadając na te dramatyczne wydarzenia, powzięła szereg specjalnych inicjatyw w celu pomocy powodzianom.

Wolontariusze tej katolickiej organizacji charytatywnej rozdali do tej pory ponad 1600 rodzinom specjalne zestawy pomocowe. Zawierają one pieniądze (4 tys. taka, czyli równowartość 46 euro) oraz przedmioty pierwszej potrzeby, łącznie ze środkami czystości. Podjęto równocześnie kampanię informacyjną dotyczącą higieny, aby zapobiec zarażeniom i epidemiom. W ramach akcji uczy się m.in., jak unikać ukąszeń węży, używać środków higienicznych i dbać o własną czystość.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję