Reklama

Fakty i opinie

Nie dokładajmy Ojcu Świętemu nowych cierpień!

Do Redakcji „Niedzieli” nadesłano apel, który jest podpisywany przez ludzi pracujących w mass mediach.
Apel dotyczy publikacji w tygodniku „Wprost” odnoszących się do Ojca Świętego i osób z jego najbliższego otoczenia. Poniżej publikujemy apel w całości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel do polskich dziennikarzy, wydawców prasy, nadawców radiowych i telewizyjnych

Informacje na temat choroby, hospitalizacji, leczenia i rehabilitacji Jana Pawła II stały się po raz kolejny jednymi z najważniejszych wiadomości. Są na czołówkach gazet, dominują w informacyjnych serwisach radiowych i telewizyjnych. Nie tylko katolicy, ale też wierni innych wyznań i duchowni innych Kościołów modlą się żarliwie o szybki powrót Ojca Świętego do zdrowia.
Dla bardzo wielu ludzi na całym świecie Jan Paweł II stał się symbolem nadziei, miłości, dobra, prawdy i osobistego poświęcenia w imię wielkich i małych spraw. To szczególny fenomen tego Pontyfikatu. Światowa opinia publiczna z ogromnym zainteresowaniem i uwagą śledzi od dawna zmagania Jana Pawła II z coraz częściej widocznym cierpieniem, towarzyszącym wykonywaniu papieskich obowiązków. Pomimo nieuniknionych ograniczeń, wynikających ze stanu zdrowia, Jan Paweł II z niezwykłą dzielnością, hartem i pogodą ducha uczestniczy w modlitwach wiernych, obrzędach liturgicznych, ceremoniach i spotkaniach. Pracuje, prowadzi liczne rozmowy, przyjmuje na prywatnych audiencjach wiele osób. Nawet wtedy, gdy przebywa w szpitalu.
Dzięki dziennikarskim relacjom wszystko to dzieje się na oczach milionów widzów. O tych wydarzeniach informowani są też radiosłuchacze i czytelnicy gazet na całym świecie.
W wyniku dokonanej tracheotomii od kilku dni nie słyszymy zmienionego chorobą głosu Ojca Świętego. Mamy nadzieję, że znowu do nas przemówi i, tak jak za każdym razem, pokona chorobę. Wierzymy, że szybko wróci do codziennej aktywności i pracy w Watykanie.
Na tle obecnego, wymuszonego przez chorobę, papieskiego milczenia i towarzyszącego mu, pełnego nadziei i wiary, oczekiwania na powrót Jana Pawła II do zdrowia, bardziej niż kiedykolwiek rażą wszelkie dziennikarskie relacje i publikacje, które w różny sposób żerują na cierpieniu Papieża, próbując podważyć znaczenie wysiłków, intencji i kompetencji najbliższych Jego współpracowników. Ich oddana praca i wspaniałe zaangażowanie na rzecz Jana Pawła II i Kościoła powszechnego znane są nie tylko tysiącom kapłanów, ale także licznym wiernym, w tym dziennikarzom. W związku z tym szczególnie niegodne, niezgodne z prawdą oraz z elementarnymi zasadami dziennikarskiej etyki są podejmowane także w polskich środkach masowego przekazu próby rozpowszechniania sensacyjnych plotek o stanie zdrowia Jana Pawła II oraz o rzekomych intrygach i walce o władzę, toczącej się wokół cierpiącego Papieża.
Przykładami takich nierzetelnych materiałów prasowych są teksty Jacka Pałasińskiego, ukazujące się od kilku lat na łamach tygodnika Wprost. Niemający watykańskiej akredytacji dziennikarz od dłuższego czasu dezinformuje opinię publiczną, przekazując do kraju korespondencje, które zawierają liczne niesprawdzone i wtórne, a przedstawiane jako źródłowe i potwierdzone, nierzetelne wiadomości i komentarze. Dotyczą one także bardzo złożonych kwestii doktryny wiary i innych zagadnień teologicznych. Ich podejmowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i analizy lub chociażby przedstawiania także oficjalnych stanowisk opisywanych osób i instytucji watykańskich.
Faktyczny charakter i treść tych publikacji odzwierciedlają już same ich tytuły, np.: Ortodoksyjny heretyk, Heretyk Jan Paweł II?, Osaczony papież, Nowe rozdanie w Watykanie, Wicepapieże, Oblężenie Dziwisza itd. W ostatnim tekście pt. Zarazki z kurii, opublikowanym we Wprost z 6 marca 2005 r., dziennikarz ten zarzuca jednemu z najbliższych współpracowników Jana Pawła II wprowadzanie w błąd polskiej opinii publicznej rzekomą wypowiedzią „na żywo w telewizji” i nawet cytuje jej fragmenty, mimo iż osoba ta w podanym czasie w ogóle „na żywo” nie wypowiadała się na żadnej antenie telewizyjnej. Watykan nie ma zwyczaju odpowiadać sprostowaniami na tego typu insynuacje, które pojawiają się w różnych, nieżyczliwych wobec Kościoła mediach, ale nie oznacza to, że dziennikarze mogą publikować dowolne informacje, niemające żadnego związku z prawdą.
Nie odmawiamy, oczywiście, nikomu prawa do korzystania z zagwarantowanej wolności wypowiedzi ani wolności krytyki prasowej. Mają one jednak i powinny mieć granice określone prawem, zasadami deontologii zawodu dziennikarza i standardami warsztatowymi oraz wymogami zwykłej ludzkiej i szczególnej zawodowej staranności, przyzwoitości, uczciwości i odpowiedzialności. Bez nich nie ma i nie może być rzetelnego dziennikarstwa.
Jan Paweł II sam wielokrotnie zachęcał dziennikarzy, by nie bali się mówić prawdy. W opublikowanym w ostatnich dniach liście apostolskim Szybki rozwój, który skierował do osób odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu, wyraża uznanie dla mediów, ale i przestrzega, że mają one możliwość wpływania na wybory człowieka, stwarzając „wirtualną rzeczywistość” i manipulując faktami. Papież przypomina nam więc nie tylko o obowiązku przekazywania prawdy, ale też o tym, że naszą pracą służymy dobru publicznemu.
Dlatego zwracamy się z apelem do polskich dziennikarzy, redaktorów, wydawców prasowych, nadawców radiowych i telewizyjnych, żeby - przynajmniej wobec walczącego z chorobą Jana Pawła II, a także jego otoczenia - nie nadużywali w sposób nierzetelny wolności mediów i nie pozwalali ich nikomu nadużywać. By nie tworzyli i nie publikowali w kraju, będącym Ojczyzną Papieża, nieprawdziwych, pseudosensacyjnych i krzywdzących materiałów prasowych o Papieżu i jego współpracownikach.
Zagraniczne media dokładnie obserwują, co media polskie publikują na temat Jana Pawła II. W związku z tym szczególnie szkodliwe są nierzetelne artykuły pisane przez Polaków i publikowane w polskich środkach społecznego przekazu, ponieważ próbują podważać znaczenie i wspaniałe osiągnięcia wielkiego Pontyfikatu pierwszego Papieża Polaka, który tak wiele dobrego zrobił i robi nadal dla Kościoła, dla Polski i dla całego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księga kondolencyjna

2025-04-21 10:00

Grzegorz Gałązka

Zmarł papież Franciszek. Ten czas w Kościele to wiele słów nauczania Papieża, pielgrzymek, gestów, osobistych spotkań z ludźmi. Jeśli jeśli masz w sercu własne doświadczenie z czasu, kiedy Franciszek kierował Kościołem - zachęcamy do podzielenia się.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sprawie obchodów Święta Miłosierdzia 2025

2025-04-23 18:48

[ TEMATY ]

święto Bożego Miłosierdzia

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Przed zbliżającym się Świętem Miłosierdzia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wystosowało komunikat w sprawie tegorocznych obchodów.

„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadzi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Zapraszamy do wspólnego świętowania i korzystania z łask, które Pan Jezus związał z tym dniem. W tym roku będziemy dziękować za 25-lecie kanonizacji Siostry Faustyny i ustanowienia Święta Miłosierdzia dla Kościoła powszechnego. Hasłem Święta są słowa związane z przeżywanym Rokiem Jubileuszowym: „Miłosierdzie źródłem nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję