Reklama

Kościół

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej: przemówienie papieża do dyplomatów jest ważnym przesłaniem dla wszystkich wierzących

wydarzeniem nie tylko dla dyplomatów, ale dla wszystkich ludzi wierzących. Wskazuje bowiem, co zdaniem Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej było szczególnie niepokojące w minionym roku, ale też, co nas czeka, czego należy się obawiać i jakich dróg wyjścia szukać w roku, który się rozpoczął - mówi w rozmowie z KAI ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, nawiązując do dzisiejszego spotkania papieża Franciszka z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

papież Franciszek

Janusz Kotański

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Janusz Kotański, ambasador

Janusz Kotański, ambasador

Jak podkreślił ambasador Janusz Kotański, w papieskim przemówieniu istotne było zarówno ponowne zwrócenie uwagi na pewne zjawiska, do których Franciszek nawiązywał już w przeszłości, jak też zupełnie nowe i radykalne poruszenie kwestii, na temat których papież nie wypowiadał się dotychczas z takim naciskiem.

- Po raz kolejny, choć tym razem już bardzo stanowczo, papież zwrócił uwagę na to, że czas pandemii nie kończy się; że wciąż jest to problem światowy i wymaga on wspólnego poczucia odpowiedzialności – powiedział przedstawiciel Polski przy Stolicy Apostolskiej. Wyjaśniając, w czym powinna przejawiać się ta odpowiedzialność, podkreślił za Ojcem Świętym, że dotyczy ona zarówno decyzji politycznych, jak i indywidualnych postaw obywatelskich.

– Jeśli chodzi o państwa, zwłaszcza te najbogatsze, to trzeba stworzyć możliwość zaszczepienia się tym, którzy pragną tego, a nie mogą tego uczynić, np. w krajach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Z drugiej zaś strony papież apelował do tych, którzy mogą się szczepić, a nie robią tego w imię – jak to określił – nienaukowych przesądów. I trudno nie zgodzić się w tej kwestii z papieżem Franciszkiem - przyznał ambasador.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolejny ważny apel, który za pośrednictwem dyplomatów Ojciec Święty skierował do społeczeństw całego świata, dotyczył problemu migracji i rozwiązywania konfliktów na świecie. – Ważne było podkreślenie, że migracja bywa wymuszana, co widzimy także w kontekście polskim, a co papież uznał za niedopuszczalne, bez wskazywania jednak na konkretne kraje. Podkreślił jednak także, że mury nie są rozwiązaniem i że każdy migrant musi mieć zachowaną osobistą godność. To stanowisko Stolicy Apostolskiej pozostaje niezmienne, podobnie jak opinia, z którą zgodne jest też stanowisko Polski, że konflikty powinny być rozwiązywane na drodze rozmów a nie wojen, a działaniom takim, jak gromadzenie broni atomowej i broni masowego rażenia zdecydowanie należy położyć kres – powiedział ambasador Kotański.

Jak zauważył, Ojciec Święty nie stronił od wymieniania konkretnych państw zmagających się z konfliktami, m.in. Syrii i Jemenu. - Jeśli zaś chodzi o Europę, papież nalegał na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie i na Kaukazie, oraz, uwaga, antycypował możliwy konflikt na Bałkanach, zwłaszcza w Bośni i Hercegowinie, przed którym przestrzegał i który wyraźnie niepokoi Stolicę Apostolską - zaznaczył dyplomata.

Wśród powracających i wciąż bardzo istotnych wątków papieskiego przemówienia, ambasador Kotański wymienił też stanowisko na temat ochrony życia ludzkiego, spójne nie tylko z etyką chrześcijańską, ale też z polską racją stanu. – Ojciec Święty podkreślił, że życia należy bronić od poczęcia do naturalnej śmierci i że wolność religijna jest czymś niezbywalnym. A także że te dwie wartości nie podlegają jakimkolwiek dyskusjom - powiedział dyplomata.

Reklama

Mówiąc o nowych wątkach, podjętych przez papieża, zwrócił uwagę na krytykę międzynarodowych instytucji, które „tracą autorytet i wiarygodność za sprawą narzucania innym własnych poglądów”. – Papież określił to mianem ideologicznej kolonizacji. Nie wymienił wprost Unii Europejskiej, ale w tym kontekście ewidentnie chodzi m.in. o próby wyeliminowania przez nią określenia „Boże Narodzenie” z języka oficjalnego. W odniesieniu do tego zjawiska papież po raz pierwszy użył w oficjalnym wystąpieniu określenia „cancel culture”, podkreślając, że jest to brak respektu wobec poszczególnych narodów. Przestrzegał, że pod pretekstem obrony różnorodności niszczy się tę właśnie różnorodność i bogactwo poszczególnych narodów i kultur - zauważył ambasador.

Zaznaczył, że ciekawym wątkiem, poruszonym podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym, była też sytuacja młodych ludzi, których coraz większa aktywność w mediach społecznościowych, zwłaszcza w czasie pandemii, skutkuje rosnącym „wyalienowaniem” i osłabianiem prawdziwych więzi międzyludzkich.

Podziel się cytatem

Reklama

- To było ważne i mocne przesłanie, a papieskie wskazówki, przy uwzględnieniu interesu narodowego i na miarę możliwości poszczególnych państw, należy wcielać w życie w konkretny sposób – podsumował polski dyplomata.

Doroczne spotkanie papieża Franciszka z członkami Korpusu Dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej odbyło się w poniedziałek w Sali Błogosławieństw watykańskiego Pałacu Apostolskiego. Ze względu na zaostrzone przepisy dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego, w programie nie przewidziano tym razem możliwości indywidualnych pozdrowień i rozmów Ojca Świętego z uczestnikami audiencji.

2022-01-10 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasador Kotański o urodzinowych obchodach w Watykanie i w Rzymie

[ TEMATY ]

Watykan

św. Jan Paweł II

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

Janusz Kotański

Grzegorz Gałązka

Ambasador RP Janusz Kotański składa kwiaty przed grobem św. Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin wielkiego papieża

Ambasador RP Janusz Kotański składa kwiaty przed grobem św. Jana Pawła II w 100. rocznicę urodzin wielkiego papieża

Dla przedstawiciela władz RP dzien 18 maja jest zawsze dniem szczególnym, a w tym roku, ze względu na 100. urodziny Karola Wojtyły, był dniem wyjątkowym. O 7,00 ambasador Janusz Kotański uczestniczył w Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka w kaplicy św. Sebastiana, a następnie, o godz. 10,00 złożył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wieniec przy grobie św. Jana Pawła II. Stało się to dla mnie okazją do krótkiej rozmowy.

Włodzimierz Rędzioch: Panie Ambasadorze, już po raz czwarty uczestniczy Pan w watykańskich obchodach związanych z urodzinami Papieża z Polski. Czym dla Ambasadora RP są te uroczystości?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję