Reklama

Kościół

Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła I w cieniu pandemii

Pandemia komplikuje przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła I. Pielgrzymki do rodzinnego domu „Uśmiechniętego Papieża” oraz wydarzenia pozwalające na poznanie jego nauczania zostały znacząco okrojone, podobnie jak spotkania modlitewne. „Ogłoszenie daty beatyfikacji zbiegło się z dużym wzrostem liczby zakażeń w regionie Vittorio-Veneto, stąd nasza ostrożność” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Davide Fiocco, który współpracował w procesie beatyfikacyjnym.

[ TEMATY ]

Jan Paweł I

Margita Kotas

Włoski kapłan, podobnie jak Jan Paweł I, urodził się w Canale d’Agordo i uczestniczył w inauguracji jego pontyfikatu. „Już wtedy krajanie papieża byli bardzo z niego dumni, teraz cieszą się, że zostanie wyciągnięty z cienia i świat sobie o nim znów przypomni” – podkreślił ks. Fiocco.

„Dla nas pięknym zbiegiem okoliczności jest to, że ogłoszenie daty beatyfikacji przypadło praktycznie w tym samym czasie, kiedy Franciszek tak wiele mówił o pokorze, zarówno na audiencji generalnej, jak i w przemówieniu do Kurii Rzymskiej. Pokora jest jednym z najważniejszych przesłań Papieża Lucianiego. Właśnie o niej mówił w czasie pierwszej audiencji po swym wyborze, jakby chcąc wskazać, że pokora stanowi antyfonę na wejście jego pontyfikatu. Jednak temat ten był szeroko obecny w jego nauczaniu już gdy był biskupem. Często przywoływał obraz osiołka, który nawet jeśli wiózł Jezusa do Jerozolimy nie mógł przecież myśleć, że aplauzy są na jego cześć. Myślę, że nauczanie o pokorze i życie nią stanowią jedną ze specyficznych cnót «Papieża Uśmiechu»“– powiedział papieskiej rozgłośni ks. Fiocco

Beatyfikacja Jana Pawła I odbędzie się 4 września 2022 roku w Watykanie. Uroczystości będzie przewodniczył Papież Franciszek.

2021-12-28 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Zobaczcie, co mi zrobili" - Jan Paweł I - "papież uśmiechu". Jaki był i za co ludzie Go uwielbiali

[ TEMATY ]

Jan Paweł I

pl.wikipedia.org

Jan Paweł I (1912-1978)

Jan Paweł I (1912-1978)

4 września papież Franciszek ogłosi błogosławionym papieża Jana Pawła I. Albino Luciani na Stolicy Piotrowej zasiadał zaledwie 33 dni w 1978 roku. Był bezpośrednim poprzednikiem papież Polaka Jana Pawła II, który przejął po nim imię.

Jako pierwszy w historii papież przyjął dwa imiona. Wytłumaczył się z tego nazajutrz po wyborze, w pierwszym przemówieniu do tłumów zgromadzonych na Placu św. Piotra: "Pomyślałem sobie: Papież Jan osobiście udzielił mi sakry biskupiej w tej tu bazylice św. Piotra. Następnie, choć niegodny, objąłem po nim katedrę św. Marka w Wenecji, w tej Wenecji, która jeszcze teraz pełna jest Papieża Jana.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję