Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 44/2004

Chór Armii Rosyjskiej śpiewa dla Ojca Świętego Jana Pawła II, 15 października 2004 r.

Chór Armii Rosyjskiej śpiewa dla Ojca Świętego Jana Pawła II, 15 października 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Reklama

17 października w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II mówił o zakończeniu w Guadalajarze Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i o rozpoczęciu w całym Kościele Roku Eucharystii. Następnie z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie odmówił modlitwę maryjną, udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym pozdrowił obecnych po włosku i po polsku.
Oto słowa Ojca Świętego:
„W meksykańskim mieście Guadalajara kończy się dziś Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Przez osiem dni Eucharystia była sprawowana i wielbiona jako «światło i życie nowego tysiąclecia». «Światło», ponieważ w tajemnicy eucharystycznej jaśnieje obecność Chrystusa - Światła świata; «życie», gdyż w Eucharystii Jezus dał nam samego siebie jako Chleb życia.
Dziś po południu w Bazylice św. Piotra będę przewodniczył celebrze eucharystycznej w duchowej łączności z wielkim zgromadzeniem w Guadalajarze. W ten sposób rozpocznę uroczyście Rok Eucharystii, który potrwa aż do października 2005 r.
W nurcie Soboru Watykańskiego II i Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Rok Eucharystii chce być czasem spotkania z Chrystusem, obecnym w sakramencie Jego Ciała i Jego Krwi. W tajemnicy tej uaktualnia On w sposób sakramentalny swą Ofiarę paschalną, która odkupiła ludzkość z niewoli grzechu i ustanowiła Boże Królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju. Z Paschy Chrystusa rodzi się Kościół, który z tego właśnie powodu «żyje z Eucharystii» - jak o tym przypominam w encyklice Ecclesia in Eucharistia (nr 1).
Błagajmy wspólnie Maryję Pannę, aby pomagała ludowi chrześcijańskiemu przeżyć ten Rok Eucharystii jako czas głębokiego nawrócenia do Chrystusa i intensywnego zaangażowania na rzecz szerzenia Jego orędzia zbawienia”.

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam moich rodaków z Polski i ze świata! Szczególnie witam pielgrzymów nowej diecezji świdnickiej z ich pasterzem - bp. Ignacym Decem. Życzę całej wspólnocie diecezjalnej pomyślnego rozwoju dla dobra Ludu Bożego na Dolnym Śląsku. Witam również pielgrzymów diecezji pelplińskiej z bp. Janem Szlagą. Pozdrawiam pielgrzymkę rodzin związanych z Przedszkolem nr 5 z Krakowa. Niech pobyt w Rzymie duchowo umocni Was i Wasze dzieci.
Wszystkim bardzo dziękuję za modlitwy, za wyrazy jedności i życzliwe wspieranie mnie w ciągu tych 26 lat pontyfikatu. Niech Bóg Wam hojnie wynagrodzi i błogosławi wszystkim. Pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 20 października 2004 r.

Rok Eucharystii

Reklama

Do rozważania tajemnicy Eucharystii w powiązaniu z bolesnymi problemami naszych czasów zachęcił Jan Paweł II w swym kazaniu podczas Mszy św. odprawionej 17 października w Bazylice św. Piotra. W trakcie Liturgii Papież oficjalnie ogłosił otwarcie w całym Kościele Roku Eucharystii. Zaapelował do wiernych o solidarność i wrażliwość „na potrzeby tak wielu naszych braci” wezwał, „aby nie zamykać serc na ich wołanie o pomoc”.
Liturgię pod przewodnictwem sekretarza stanu - kard. Angelo Sodano koncelebrowali m.in. kardynałowie: Roger Etchegaray, Achille Silvestrini i Eduardo Martínez Somalo. Kard. Sodano przewodniczył następnie adoracji eucharystycznej.
W wygłoszonym w całości po hiszpańsku przemówieniu (którego większą część odczytał substytut Sekretariatu Stanu - abp Leonardo Sandri) Papież pozdrowił uczestników kończącego się w meksykańskiej Guadalajarze 48. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Podkreślił, że most telewizyjny łączący wtedy Bazylikę św. Piotra, „serce chrześcijaństwa”, z Guadalajarą jest jakby pomostem między kontynentami. Dzięki temu Liturgia sprawowana w bazylice stworzyła symboliczną statio orbis Kongresu Eucharystycznego, który gromadził wiernych z całego świata.

W rocznicę wyboru Jana Pawła II

„26. rocznicę swego wyboru na Stolicę Piotrową Jan Paweł II rozpoczął Mszą św. w swojej prywatnej kaplicy” - poinformował rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Joaquín Navarro-Valls. Ok. godz. 18, czyli o tej samej porze, gdy 16 października 1978 r. nastąpił wybór, Papież odprawił drugą Mszę św., prosząc Boga o błogosławieństwo „dla pracy, która mu jeszcze pozostała” - dodał rzecznik.
Navarro-Valls ujawnił, że z okazji jubileuszu do Watykanu napłynęły tysiące życzeń. Ich nadawcami są szefowie państw i rządów, organizacje międzynarodowe oraz prywatne osoby, katolicy, ale także wyznawcy innych religii, w tym i muzułmanie.
Obok życzeń wiele jest wyrazów wdzięczności, przede wszystkim za wypowiedzi na rzecz pokoju oraz przeciwko tzw. wojnie prewencyjnej. „Inne sprawy, poruszane w tych przesłaniach, to rodzina i Europa” - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej. Ujawnił, że gośćmi Papieża na jubileuszowym obiedzie byli kardynałowie: sekretarz stanu Angelo Sodano, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch Camillo Ruini i gubernator Państwa Watykańskiego Edmund Szoka, obok, oczywiście, obu papieskich sekretarzy: abp. Stanisława Dziwisza i ks. prał. Mieczysława Mokrzyckiego. Rzecznik zapewnił, że Jan Paweł II był bardzo zadowolony z koncertu Chóru Armii Rosyjskiej w Auli Pawła VI. „Był zadowolony także z symboliki tego wydarzenia: przez lata mówiono o kozakach pojących swe konie w fontannach na Placu św. Piotra; było to proroctwo wojny, które przekształciło się w obietnicę pokoju” - Joaquín Navarro-Valls.

Koncert Chóru Armii Rosyjskiej dla Jana Pawła II

Trwający 26 lat pontyfikat Jana Pawła II jest niezwykłym wydarzeniem w historii Kościoła i świata. Dostrzegają jego wielkość politycy, ludzie nauki, kultury, artyści. W obchody rocznicy pontyfikatu wpisał się koncert, który miał miejsce wieczorem 15 października br. w Auli Pawła VI w Watykanie. Dla Ojca Świętego wystąpił Chór Armii Rosyjskiej, założony w 1928 r. przez słynnego kompozytora Alexandra Aleksandrowa, wraz z orkiestrą i baletem. Oprócz Jana Pawła II w auli zebrali się kardynałowie, arcybiskupi, biskupi, amabasadorzy akredytowani przy Stolicy Apostolskiej. Obecny był także ambasador Federacji Rosyjskiej przy Stolicy Apostolskiej.
Koncert transmitowano przez telewizję RAI i telewizję rosyjską, co było ważnym wydarzeniem. Na początek tego niezwykłego wieczoru życzenia Ojcu Świętemu, z okazji 26. rocznicy pontyfikatu, artyści wyrazili trzykrotnym gromkim: „Hurra! Hurra! Hurra!”. Koncert, jako wydarzenie kulturalne, stał się pomostem między Wschodem a Zachodem. Złożyły się na niego: muzyka, piękny śpiew, ale także tańce folkloru rosyjskiego. Zgromadzeni mogli zobaczyć taniec kozacki, wysłuchać m.in. słynnej Kalinki. Chórzyści sprawili Papieżowi i obecnym w Auli Pawła VI Polakom niespodziankę: w języku polskim zaśpiewali Szumi dokoła las. Na zakończenie przemówił Ojciec Święty. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego pięknego wieczoru. Rosję i artystów z Federacji Rosyjskiej oddał opiece Matki Bożej z Kazania. Podziękował również amabasadorowi Federacji Rosyjskiej, a zwracając się do artystów, wyraził ogromną wdzięczność za tak wspaniały koncert. Przedstawiciele chóru wręczyli Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wielki bukiet kwiatów i złożyli mu hołd.

Ks. Mariusz Frukacz

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lilia męczeństwa

2025-04-01 17:21

Niedziela Ogólnopolska 14/2025, str. 22

[ TEMATY ]

patron tygodnia

commons.wikimedia.org

Bł. Pierina Morosini

Bł. Pierina Morosini

Jej życie było heroizmem w codzienności, ukoronowanym męczeńską śmiercią.

Pierina Morosini urodziła się w maleńkim Fiobbio we Włoszech, w wielodzietnej, głęboko wierzącej rodzinie. Dzięki przykładowi rodziców dziewczynka od najmłodszych lat przejawiała wielką pobożność, a gdy ukończyła 6. rok życia, każdy dzień rozpoczynała od Mszy św. Wzorem stała się dla niej św. Maria Goretti, młoda Włoszka, która oddała życie w obronie czystości. Pierina podobnie jak Maria wykazała się heroizmem w obronie swojej godności.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

    - Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny, stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem – mówił prof. Wojciech Polak w czasie laudacji o abp. Marku Jędraszewskim, który został laureatem Nagrody im. Henryka Pobożnego.

Wyróżnienie przyznawane przez Bractwo Henryka Pobożnego zostało wręczone metropolicie krakowskiemu w czasie uroczystości w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję