Reklama

VIII Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę

Sprawozdanie dla Pierwszej Redaktorki

18 września u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej zgromadzili się pracownicy, czytelnicy oraz przyjaciele „Niedzieli”, aby podziękować za miniony rok pracy. Pielgrzymka, przeżywana w tym roku pod hasłem zaczerpniętym od św. Maksymiliana: „Zdobyć świat dla Chrystusa przez Niepokalaną”, stała się też okazją do podsumowania działalności tygodnika na przestrzeni minionego roku, a więc zarówno do zaprezentowania jego nowych osiągnięć i sukcesów, jak też do wyróżnienia osób, które w sposób szczególny przyłączyły się do współtworzenia pisma.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odbudowywać sumienia

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, którą pod przewodnictwem redaktora naczelnego Niedzieli - ks. inf. Ireneusza Skubisia koncelebrowało ok. 50 kapłanów z różnych diecezji, najliczniej z archidiecezji częstochowskiej. Zebranych powitał gospodarz miejsca - ojciec podprzeor Sebastian Matecki. W imieniu Ojców Paulinów podziękował on twórcom tygodnika Niedziela za formowanie postaw katolickich w duchu odpowiedzialności. Niejako w odpowiedzi na te słowa Redaktor Naczelny Niedzieli stwierdził w wygłoszonej homilii, że jednym z zadań tego pisma jest odbudowywać sumienia społeczeństwa, pogrzebane w wyniku postępującego procesu laicyzacji. „Polacy są poddawani presji środków przekazu, środków ateizujących, liberalnych, które sieją zamęt w sercach i sumieniach - mówił Ksiądz Redaktor. - Dlatego ważną funkcję spełnia obecnie prasa katolicka, która jest może mniej krzycząca i sensacyjna, ale za to wierna Polsce, Kościołowi i prawdziwie chce dobra każdego czytelnika”. Ksiądz Redaktor przypomniał też burzliwe losy Niedzieli w czasach komunizmu i stanu wojennego, podkreślając przy tym nieustanną opiekę Matki Bożej Jasnogórskiej nad jej twórcami i nad całym narodem polskim. „Tę szczególną obecność Matki Bożej zauważyliśmy również podczas naszej ubiegłorocznej podróży amerykańskiej - wyznał Ksiądz Redaktor. - Zarówno w Nowym Jorku, jak i w Detroit nie było kościoła, gdzie nie królowałaby nasza Jasnogórska Pani w swym Cudownym Wizerunku. Dlatego, stając dzisiaj przed Nią - jako przed naszą Pierwszą Redaktorką, chcemy Jej złożyć swoisty raport, sprawozdanie z naszych osiągnięć, jak również podziękować za niezwykłą Matczyną opiekę”. Zwieńczeniem słów Księdza Redaktora było uroczyste poświęcenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla Redakcji Niedzieli. Obraz ten, namalowany przez Tadeusza Misturę, ma w przyszłości stać się znakiem łączności między wszystkimi „niedzielnymi” edycjami, bowiem - zgodnie z obietnicą Redaktora Naczelnego - w następnych latach kopię taką otrzymają diecezje, które kolejno włączały się w tworzenie edycji Niedzieli.
Uroczystym elementem tej Mszy św. było także ofiarowanie Redakcji Niedzieli przez Ojców Paulinów świecy apelowej. Ten wyjątkowy dar, przekazany przez o. prof. Zachariasza Jabłońskiego i o. Kamila Szustaka na ręce Redaktora Naczelnego oraz jego zastępcy - red. Lidii Dudkiewicz, ma przypominać Redakcji o szczególnej więzi z Zakonem oraz o wdzięczności i modlitwie Ojców Paulinów. „Synteza światła Jasnej Góry wyraża się w słowach: Jestem! Pamiętam! Czuwam! - stwierdził o. Zachariasz. - A ponieważ Niedziela «roznosi» Jasną Górę po świecie, życzę, aby przenoszenie i aktualizowanie tych słów przez Niedzielę trwało nadal, w każdym jej słowie drukowanym”.
Pod koniec Mszy św. wdzięczność za opiekę i duchowe ubogacenie czytelników Niedzieli przekazały Redaktorowi Naczelnemu kilkuletnie wychowanki świetlicy środowiskowej Sióstr Urszulanek w Łodzi.

Pokazać światu, o czym myślą i dyskutują Polacy

Druga część Pielgrzymki miała miejsce w jasnogórskiej Auli im. o. Kordeckiego. Na wstępie ks. inf. Ireneusz Skubiś wyraził wdzięczność wszystkim współpracownikom i sympatykom Niedzieli za przybycie, podkreślając, iż pismo to powstaje i rozwija się dzięki ich zaangażowaniu i wytężonej pracy, oraz zaprosił do stołu prezydialnego: ks. inf. Zdzisława Króla - proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Warszawie, wielkiego promotora Niedzieli, ks. prof. Teofila Siudego - prelegenta tego spotkania, ks. Mirosława Drozdka - kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, ks. Edmunda Boniewicza - wiernego przyjaciela Niedzieli, a także o. prof. Zachariasza Jabłońskiego oraz prezydenta miasta Częstochowy - Tadeusza Wronę.
W dalszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu ks. prof. Teofila Siudego, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, pt. Św. Maksymilian Kolbe - promotor kultu Niepokalanej.
Głębokie poruszenie wywołała wiadomość, że w auli jest obecna matka sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki - Marianna, która tradycyjnie przyjechała na Jasną Górę z Pielgrzymką Ludzi Pracy, ale odwiedziła też uczestników Pielgrzymki Niedzieli. Przybycie tego wyjątkowego Gościa wprowadziło dużo serdeczności. Ks. Skubiś wyróżnił p. Mariannę Popiełuszko Medalem „Mater Verbi”.
Kolejnym punktem programu była prezentacja filmu o Niedzieli, przygotowanego przez redakcyjne studio telewizyjne. Wnikliwe oko kamery uchwyciło kulisy pracy przy tworzeniu pisma, na różnych jego etapach, oraz zaprezentowało sylwetki niektórych jej pracowników i współpracowników. Przedstawiono też historię oraz dotychczasowe osiągnięcia Niedzieli. Ten ostatni wątek filmu podjął następnie w swej wypowiedzi ks. Skubiś, omawiając działalność Niedzieli w ciągu ostatniego roku. Szczególnie zaakcentował rozwój działu internetowego: „Nasza nadzieja leży obecnie w internecie. Dzięki niemu ludzie czytają nasz tygodnik w 111 krajach świata” - zauważył. Wspomniał następnie o rosyjskiej wersji tygodnika w internecie oraz o nowo utworzonej stronie angielskojęzycznej, gdzie umieszczane są wybrane artykuły z Niedzieli. Ksiądz Redaktor wyraził nadzieję, że pomoże to Polonii utrzymać więź z ojczystym krajem. „Naszym pragnieniem jest, aby ludzie w Europie i na świecie wiedzieli, o czym się myśli i dyskutuje w Polsce” - stwierdził. Następnie omówił najnowsze publikacje książkowe Biblioteki „Niedzieli”.
Spotkanie w auli ubogaciły też występy artystyczne. Uczestnicy pielgrzymki mieli okazję wysłuchać kapeli góralskiej z Krzeptówek, Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego „Filiae Mariae” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej, kwartetu smyczkowego „Domenica” w składzie: Anna i Dobrochna Banaszkiewiczówny, Marta Więcławska i Ewa Pacuda, oraz scholi z Terliczki.
Tradycyjnym punktem Pielgrzymki było wyróżnienie osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju pisma, nagrodą Redaktora Naczelnego - Medalem „Mater Verbi”. W tym roku jej laureatami zostało ok. 60 osób, wśród nich również kapłani i redaktorzy diecezjalni (listę osób nagrodzonych opublikujemy w następnym numerze).
Ostatnim akcentem Pielgrzymki było uroczyste zawierzenie dzieła Niedzieli Matce Bożej Jasnogórskiej. „Maryjo, pobłogosław ze Wzgórza Jasnogórskiego naszym wysiłkom, abyśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa i przez łamy Niedzieli oraz przez jej obecność w radiu, telewizji, a także w internecie prowadzili do spotkania między ludźmi w wierze, miłości i prawdzie” - tą modlitwą-prośbą skierowaną do Matki Bożej zakończył zawierzenie Redaktor Naczelny Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35

[ TEMATY ]

Ks. Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Obojętność unicestwia dzieciństwo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję