Reklama

Kamerun: spotkanie polskich misjonarzy i misjonarek

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, polscy misjonarze w Kamerunie zebrali się w dniach 10-12 listopada w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku, gdzie pracują księża marianie. Spotkanie to, mające już długoletnią tradycję, nawiązywało do dwóch ważnych wydarzeń: Święta Niepodległości 11 listopada i niedawnej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.

[ TEMATY ]

Kamerun

misjonarz

Papieskie Dzieła Misyjne

Ważnymi duchowymi akcentami tego zgromadzenia były: Eucharystia, której przewodniczył bp Jan Ozga - ordynariusz diecezji Doumé-Abong' Mbang, konferencja duchowa i wspólne modlitwy. Towarzyszyły temu, przebiegające w braterskiej atmosferze, wspólne śpiewy i dzielenie się doświadczeniami misyjnymi. Tradycyjnie w spotkaniu uczestniczyła konsul honorowy RP w Kamerunie Mirosława Etoga.

Na spotkanie do Atoku przybyło 36 Misjonarzy: bp Jan Ozga, sześciu ojców zakonnych, osiemnaście sióstr zakonnych, trzech wolontariuszy świeckich, dwie misjonarki świeckie, czterech księży misjonarzy "Fidei Donum" (diecezjalnych) i jeden brat szkolny.

Podziel się cytatem

Kamerun jest tym krajem afrykańskim, w którym pracuje najwięcej polskich misjonarzy. Duże odległości oraz warunki bezpieczeństwa utrudniają a niekiedy wręcz uniemożliwiają wielu z nich dotarcie na coroczne spotkanie.

Reklama

Kamerun – dawna kolonia niemiecka (1884-1918), następnie podzielony między Francję i Wielką Brytanię – uzyskał niepodległość dwustopniowo: najpierw w 1960 część francuska, a w rok później - brytyjska, przy czym ten dawny podział utrzymuje się do dziś w postaci napięć między regionami francusko- i anglojęzycznymi. Kraj zajmuje powierzchnię ok. 475,5 tys. km kw., jest więc mniej więcej półtora raza większy od Polski, ale zamieszkuje go niespełna 25 mln ludzi. Z religijnego punktu widzenia przeważają chrześcijanie – 61 proc., w tym katolicy – 27, protestanci (głównie kalwini) – 23, wyznawcy niezależnych Kościołów afrykańskich – nieco ponad 6 proc., muzułmanie – przeszło 20 proc. i inni.

Od 1970 istnieje Narodowa Konferencja Biskupia Kamerunu, której pierwszym przewodniczącym był do 1985 arcybiskup stolicy kraju Jaunde – Jean Zoa (1924-98). Od 3 maja 2019 stanowisko to piastuje biskup diecezji Bafang – Abraham Boualo Kome (52 lata). Kraj podzielony jest na 26 diecezji, wchodzących w skład 5 metropolii. Episkopat miejscowy liczy 33 arcybiskupów i biskupów, czynnych i emerytowanych; jednym z nich jest Polak Jan Ozga – od 24 stycznia 1997 biskup Doumé-Abong’ Mbang.

2021-11-13 08:20

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamerun: zabito katolickiego kapłana

[ TEMATY ]

kapłan

przemoc

śmierć

Kamerun

archidiecezja.warszawa.pl

W Kamerunie zginął ks. Alexander Sob Nougi. Dosięgła go przypadkowa kula w czasie zamieszek wywołanych przez separatystów. Był on proboszczem i sekretarzem komisji ds. wychowania katolickiego w diecezji Buéa.

Do wypadku doszło w południowo-zachodniej części kraju, w mieście Buéa, w czasie walk między rządowymi siłami bezpieczeństwa a anglofońskimi separatystami. Dążą oni do podzielenia Kamerunu na dwie części: francusko- i angielskojęzyczną.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Nie akcyjność, ale wzięcie odpowiedzialności za życie konkretnych osób

2023-02-08 08:17

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba Radom Rada 14004

Dzisiaj ludzie bardzo chętnie zwalniają się z odpowiedzialności za kogokolwiek. Każdy „żyje sobie”. Stworzony przez Rycerzy Kolumba Dom McGivneya jest wezwaniem do konkretnego działania. Tu nie chodzi o jakąś akcyjność, ale wzięcie odpowiedzialności za życie bardzo konkretnych osób – powiedział Family News Service ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Na terenie radomskiej parafii w marcu zostanie otwarte centrum aktywności charytatywnej, psychologicznej oraz integracyjnej – Dom im. bł. ks. M. McGivneya.

Zbliża się termin oficjalnego rozpoczęcia działalności Domu im. bł. ks. Michaela McGivneya w Radomiu. Miejsce to powstało z inicjatywy Rycerzy Kolumba. „Będzie prowadzone tu różnego rodzaju poradnictwo, ale także zajęcia muzyczne, teatralne, dla dzieci oraz oddzielne zajęcia dla seniorów. Seniorzy są grupą, która chyba najbardziej ucierpiała w związku z pandemią. Mamy duży problem z zachęceniem osób starszych do ponownej integracji i pokonania zrozumiałych obaw i ograniczeń” – podkreślił ks. Wiesław Lenartowicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję