Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: nasi zmarli biskupi pragnęli, aby Chrystus był najważniejszy

– Dzisiaj modlimy się za zmarłych biskupów, aby im podziękować za ojcowski charyzmat – mówił bp senior Antoni Długosz, który 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. prał. Włodzimierz Kowali, proboszcz parafii archikatedralnej. W uroczystej liturgii wziął udział chór Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.

– Ważną rolę w życiu każdej rodziny odgrywają rodzice. Rodziną Chrystusa jest diecezja i ważne jest, aby tą wspólnotą kierował gorliwy, oddany bez reszty ojciec. A ojcem takim jest biskup diecezjalny – mówił w homilii bp Długosz.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bp Długosz przypomniał, że pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina był zatroskany o swoich wiernych w duchu hasła, które wypisał w herbie biskupim: „Żal mi ludu”. – Przyjął do swojego życia przesłanie Pana Jezusa i w taki sam sposób przeżywa troskę o ludzi. Kiedy przyszedł do diecezji brakowało kapłanów dlatego podjął decyzję o budowaniu seminarium w Krakowie. Przeżył dramat kiedy Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali kilkuset kapłanów – mówił bp Długosz.

– Kiedy po wojnie bp Kubina wyświęcił kilku kapłanów, w tym mojego późniejszego prefekta ks. Ludwika Warzyboka, zwrócił się do nich ze słowami: „Co ja z wami zrobię, jak taki wielu potrzeba do posługi kapłańskiej” – wspominał biskup senior.

Biskup senior wskazał również na postać drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego – Ten biskup kierował diecezją w najtrudniejszych czasach, kiedy z Moskwy od Stalina przychodził polecenia, aby niszczyć Kościół. Bp Goliński miał w swoim herbie słowa „Crux victoria” (Krzyż zwycięstwem). Pragnął, aby na pierwszym miejscu w niszczonym Kościele była prawda, że Bóg swojego Syna dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. Chciał, aby wszyscy pamiętali o roli krzyża w życiu człowieka – mówił biskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Natomiast bp Stefan Bareła, który w swój herb wpisał słowa „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości) stawiał na wzrost intelektualny i moralny kapłanów. – W tym duchu powołał do istnienia Instytut Teologiczny, wprowadzał w życie Kościoła dokumenty Soboru Watykańskiego II i chciał, aby seminarium było u stóp Jasnej Góry. Pragnął, aby diecezja miała wspaniałych kapłanów, którzy będą przekazywali słowa i czyny Jezusa – przypomniał bp Długosz.

Reklama

– Wszyscy trzej biskupi starali się służyć Prawdzie i Miłości, aby Chrystus był najważniejszy w posłudze kapłańskiej i biskupiej – dodał bp Długosz.

Biskup senior przypomniał również, że kolejni biskupi pomocniczy w swoich przesłaniach wskazywali na rolę, jaką w historii zbawienia spełnia Matka Boża.

Po Mszy św. modlitwie w krypcie biskupów częstochowskich przewodniczył ks. prał. Włodzimierz Kowalik.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie spoczywają doczesne szczątki czterech biskupów częstochowskich: bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego, bp. Stefana Bareły oraz bp. Stanisława Czajki.

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po utworzeniu diecezji w 1925 r. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem „Misereor super turbam” ("Żal mi ludu") wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Był w 1926 r. założycielem tygodnika „Niedziela”. Zmarł 13 lutego 1951 r.

Bp Zdzisław Goliński był biskupem częstochowskim w latach 1951-63. W swoim zawołaniu biskupim umieścił krzyż i słowa: "Crux victoria". Na prośbę bp. Golińskiego Stolica Apostolska ustanowiła Kapitułę Katedralną. Pod jego przewodnictwem odbył się w dniach 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej.

Bp Stefan Bareła był biskupem częstochowskim w latach 1964-1984. W swoim herbie biskupim miał zawołanie „Veritati et Caritati” ("Prawdzie i Miłości"). W czasie pasterskiej posługi wiernie i konsekwentnie wprowadzał w diecezji postanowienia Soboru Watykańskiego II. Musiał również zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleję Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry. Bp Bareła doprowadził do wznowienia działalności tygodnika „Niedziela”, który z nakazu władz PRL nie mógł się ukazywać od 1953 r. Zmarł 12 lutego 1984 r.

Bp Stanisław Czajka mianowany został biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej w 1944 r. W herbie biskupim miał wizerunek krzyża z ołtarza Wita Stwosza w kościele mariackim w Krakowie na tle palącego się Wielunia i zbombardowanej w dniu l września 1939 r. kolegiaty w Wieluniu oraz hasło „Mihi vivere Christus" (Dla mnie żyć to Chrystus). Zmarł w dniu 4 lipca 1965 r.

2021-11-02 20:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: bp Długosz jest zatroskany o świadectwo autentycznego życia i służby w Kościele

[ TEMATY ]

Częstochowa

jubileusz

abp Wacław Depo

bp Antoni Długosz

Bożena Sztajner/Niedziela

„Bp Antoni Długosz jest od lat zatroskany o świadectwo autentycznego życia i służby w Kościele i na ziemi polskiej” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 26 stycznia przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, z racji 25. rocznicy sakry biskupiej bp. Antoniego Długosza.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m,. in. bp senior Antoni Długosz, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp Wojciech Osiał, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek sdb, prezes Stowarzyszenia Katechetyków Polskich oraz wielu kapłanów z archidiecezji częstochowskiej i z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 1-13.

Wtorek, 7 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję