Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: nasi zmarli biskupi pragnęli, aby Chrystus był najważniejszy

– Dzisiaj modlimy się za zmarłych biskupów, aby im podziękować za ojcowski charyzmat – mówił bp senior Antoni Długosz, który 2 listopada, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. prał. Włodzimierz Kowali, proboszcz parafii archikatedralnej. W uroczystej liturgii wziął udział chór Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie pod kierunkiem ks. Marka Cisowskiego.

– Ważną rolę w życiu każdej rodziny odgrywają rodzice. Rodziną Chrystusa jest diecezja i ważne jest, aby tą wspólnotą kierował gorliwy, oddany bez reszty ojciec. A ojcem takim jest biskup diecezjalny – mówił w homilii bp Długosz.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Reklama

Bp Długosz przypomniał, że pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina był zatroskany o swoich wiernych w duchu hasła, które wypisał w herbie biskupim: „Żal mi ludu”. – Przyjął do swojego życia przesłanie Pana Jezusa i w taki sam sposób przeżywa troskę o ludzi. Kiedy przyszedł do diecezji brakowało kapłanów dlatego podjął decyzję o budowaniu seminarium w Krakowie. Przeżył dramat kiedy Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali kilkuset kapłanów – mówił bp Długosz.

– Kiedy po wojnie bp Kubina wyświęcił kilku kapłanów, w tym mojego późniejszego prefekta ks. Ludwika Warzyboka, zwrócił się do nich ze słowami: „Co ja z wami zrobię, jak taki wielu potrzeba do posługi kapłańskiej” – wspominał biskup senior.

Biskup senior wskazał również na postać drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego – Ten biskup kierował diecezją w najtrudniejszych czasach, kiedy z Moskwy od Stalina przychodził polecenia, aby niszczyć Kościół. Bp Goliński miał w swoim herbie słowa „Crux victoria” (Krzyż zwycięstwem). Pragnął, aby na pierwszym miejscu w niszczonym Kościele była prawda, że Bóg swojego Syna dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. Chciał, aby wszyscy pamiętali o roli krzyża w życiu człowieka – mówił biskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Reklama

Natomiast bp Stefan Bareła, który w swój herb wpisał słowa „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości) stawiał na wzrost intelektualny i moralny kapłanów. – W tym duchu powołał do istnienia Instytut Teologiczny, wprowadzał w życie Kościoła dokumenty Soboru Watykańskiego II i chciał, aby seminarium było u stóp Jasnej Góry. Pragnął, aby diecezja miała wspaniałych kapłanów, którzy będą przekazywali słowa i czyny Jezusa – przypomniał bp Długosz.

– Wszyscy trzej biskupi starali się służyć Prawdzie i Miłości, aby Chrystus był najważniejszy w posłudze kapłańskiej i biskupiej – dodał bp Długosz.

Biskup senior przypomniał również, że kolejni biskupi pomocniczy w swoich przesłaniach wskazywali na rolę, jaką w historii zbawienia spełnia Matka Boża.

Po Mszy św. modlitwie w krypcie biskupów częstochowskich przewodniczył ks. prał. Włodzimierz Kowalik.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie spoczywają doczesne szczątki czterech biskupów częstochowskich: bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego, bp. Stefana Bareły oraz bp. Stanisława Czajki.

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po utworzeniu diecezji w 1925 r. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem „Misereor super turbam” ("Żal mi ludu") wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Był w 1926 r. założycielem tygodnika „Niedziela”. Zmarł 13 lutego 1951 r.

Bp Zdzisław Goliński był biskupem częstochowskim w latach 1951-63. W swoim zawołaniu biskupim umieścił krzyż i słowa: "Crux victoria". Na prośbę bp. Golińskiego Stolica Apostolska ustanowiła Kapitułę Katedralną. Pod jego przewodnictwem odbył się w dniach 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej.

Bp Stefan Bareła był biskupem częstochowskim w latach 1964-1984. W swoim herbie biskupim miał zawołanie „Veritati et Caritati” ("Prawdzie i Miłości"). W czasie pasterskiej posługi wiernie i konsekwentnie wprowadzał w diecezji postanowienia Soboru Watykańskiego II. Musiał również zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleję Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry. Bp Bareła doprowadził do wznowienia działalności tygodnika „Niedziela”, który z nakazu władz PRL nie mógł się ukazywać od 1953 r. Zmarł 12 lutego 1984 r.

Bp Stanisław Czajka mianowany został biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej w 1944 r. W herbie biskupim miał wizerunek krzyża z ołtarza Wita Stwosza w kościele mariackim w Krakowie na tle palącego się Wielunia i zbombardowanej w dniu l września 1939 r. kolegiaty w Wieluniu oraz hasło „Mihi vivere Christus" (Dla mnie żyć to Chrystus). Zmarł w dniu 4 lipca 1965 r.

2021-11-02 20:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Niższe Seminarium Duchowne ma już 70 lat działalności

– Jesteśmy tutaj dzisiaj razem, żeby dziękować i uwielbiać Boga za wszystko i za wszystkich – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 1 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Mszy świętej jubileuszowej w intencji Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, które obchodzi 70 lat swojej działalności.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr Jerzy Bielecki – rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Szymon Stępniak, prefekt w NSD, ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”, księża – absolwenci seminarium. W uroczystościach wzięli udział członkowie kapituły Bazyliki Archikatedralnej oraz Sławomir Adamiec - Dyrektor Generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Uroczystości uświetnił śpiew chóru Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

CZYTAJ DALEJ

W całej Polsce modlitwy i post w intencji pokoju na Ukrainie

2022-01-25 16:24

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

post

Monika Jaworska

W kościołach w całej Polsce, ale też w domach prywatnych i siedzibach zgromadzeń zakonnych, czas wypełnią modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie. O taką modlitwę poprosił w niedzielę katolików na całym świecie papież Franciszek.

Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosząc, by 26 stycznia był dniem modlitwy i postu w intencji naszego wschodniego sąsiada.

CZYTAJ DALEJ

Sprostowanie

2022-01-27 15:34

[ TEMATY ]

redakcja

W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w artykule pt. „Czy Onet wie, że jego rozmówca kłamie?” autorstwa ks. Łukasza Romańczuka, Redakcja, ks. Łukasz Romańczuk i ks. Zbigniew Słobodecki przepraszają p. Jakuba Skrzywanka za naruszenie jego dobrego imienia i posądzenie o kłamstwo.

Autor tekstu, otrzymując informację od ks. Zbigniewa Słobodeckiego, pomylił pokrzywdzonego Jakuba Skrzywanka z jego bratem Michałem, który przyjął sakrament bierzmowania w 2005 roku, a szafarzem był wówczas abp Marian Gołębiewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję