Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 17/2004

Mariusz Wedziuk

Podczas pogrzebu w katedrze św. Floriana w Warszawie, 7 kwietnia 2004 r.

Podczas pogrzebu w katedrze św. Floriana w Warszawie, 7 kwietnia 2004 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wieczną wartę

Ks. Zdzisław Peszkowski

Drogi sercu Biskupie Zbigniewie, 4 kwietnia, w Niedzielę Palmową, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, zameldowałeś się już u Matki Bożej - „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!”. Odszedłeś do Najmiłosierniejszego Boga, a nam będzie Ciebie brakowało. Tyle nas łączyło...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

...Poznaliśmy się w Rzymie w 1954 r., kiedy byłeś na studiach. Napisałeś wtedy jeden z pierwszych podręczników mariologii w języku polskim. Korzystaliśmy z niego w Zakładach Naukowych w Orchard Lake w Stanach Zjednoczonych, tłumacząc fragmenty na język angielski. Od początku czułem w Tobie żywe zainteresowanie światem, ukochanie Polski, prawdziwie żołnierską, szlachetną duszę.
Spotykaliśmy się też, Drogi sercu Biskupie Zbigniewie, u kard. Stefana Wyszyńskiego. Byłeś jego ukochanym duchowym synem. On udzielił Ci święceń kapłańskich 12 marca 1949 r., on powierzył Ci pieczę nad kształtowaniem przyszłych kapłanów w Seminarium warszawskim. Udzielił Ci także sakry biskupiej 5 listopada 1970 r. Byłeś jego wiernym współpracownikiem w Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. Otaczałeś go serdeczną modlitwą w trudnym dla
Polski i Kościoła czasie ciągłych udręk i prześladowań.
Podziwiałem Twoją pasję w służbie Królowej Polski. Jako hasło biskupie przyjąłeś zawołanie: Maria vincit. I to była prawda Twojego życia.
Łączyła nas jeszcze jedna najserdeczniejsza więź - ukochanie Ojczyzny. Byłeś synem oficera, legionisty, więźnia politycznego w okresie stalinizmu. Twoja Matka, dzielna Polka, warszawianka, wychowała Cię na dobrego i szlachetnego człowieka, kapłana, ogromnie wrażliwego na ludzi i Polskę. Była przy Tobie do końca swego życia.
W swojej pasterskiej służbie jakże byłeś wierny wszystkim, którzy walczyli o Polskę, a później doświadczali prześladowania, odrzucenia, pogardy i niesprawiedliwości. Towarzyszyłeś im we wszystkich ważnych momentach, w uroczystościach, akademiach, spotkaniach modlitewnych. Zawsze dawałeś im okazję do zabrania głosu, dania świadectwa, wypowiedzenia swoich poglądów i pragnień. Ileż poświęciłeś pomników, tablic, sztandarów i innych znaków pamięci na polskiej ziemi i poza jej granicami.
Podczas pogrzebu, 7 kwietnia br., Twoją trumnę w katedrze św. Floriana na Pradze otoczyły tysiące kombatantów. Przyszli ze swoimi sztandarami, niektórzy z wielkim wysiłkiem, pokonując dolegliwości podeszłego wieku.
Ze łzami w oczach żegnali Cię wierni diecezji warszawsko-praskiej, Prymas Polski - kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski - abp. Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - abp. Józef Michalik, biskupi i ponad 100 kapłanów. Dla wielu z nich byłeś wychowawcą i serdecznym bratem.
Wierzę gorąco, że teraz - w tajemnicy świętych obcowania, Drogi nam Biskupie Zbigniewie, będziesz orędował za nami i za sprawami naszej Ojczyzny. Wspieraj nas w drodze do Boga, abyśmy byli zawsze wierni Jemu i Ojczyźnie, prawdziwie biało-czerwoni.

Reklama

Obchody 1700-lecia śmierci św. Floriana

Sesja naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim zainaugurowała 15 kwietnia br. w Krakowie obchody 1700. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Floriana. Główne uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego odbędą się 4 maja. Św. Florian od ponad ośmiu wieków jest patronem Krakowa.
W ramach obchodów jubileuszowych odbędzie się wystawa prac graficznych i malarskich, powstałych ku czci św. Floriana na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prof. Stefan Dousa zaprojektował pamiątkowy medal jubileuszowy. Na rewersie umieścił wizerunek św. Floriana z ołtarza w kościele pod jego wezwaniem. Na awersie wyrzeźbiona jest postać Jana Pawła II na tle świątyni, którą odwiedził w sierpniu 2002 r. Ojciec Święty uczcił wówczas relikwie św. Floriana w parafii, w której był wikariuszem pod koniec lat czterdziestych.
Co roku 4 maja organizowana jest uroczysta procesja z relikwiami św. Floriana na pl. Matejki. Upamiętnia ona procesję sprzed wieków, która prowadziła od Wawelu, przez Rynek Główny, do kościoła św. Floriana. Procesja ta ma dłuższą historię niż procesja św. Stanisława na Skałkę.

Pamięci śp. ks. Jerzego Gisztarowicza

Śp. ks. Jerzy Gisztarowicz zmarł 30 października 2001 r., ale pozostał na zawsze w pamięci i sercach ludzi, którzy go znali, jako charyzmatyczny kapłan i wspaniały, otwarty, o niezwykłej kulturze człowiek.
W latach 1969-87 był duszpasterzem akademickim, twórcą kaplicy akademickiej przy kościele św. Rocha w Białymstoku. Przygotowywał swoich studentów do dorosłego życia. Wiedział, jak ważna jest formacja duchowa przyszłej inteligencji. Dlatego dzięki jego staraniom powstała przy kaplicy akademickiej biblioteka i czytelnia czasopism. Studenci mieli także dostęp do literatury tzw. drugiego obiegu, czyli wydawnictw, których nie można było kupić wówczas w księgarniach. Wykłady o tematyce teologicznej, filozoficznej, moralnej i patriotycznej, prowadzone przez księży i świeckich, wzbogacały wiedzę młodych ludzi, rozwijały ich osobowość, kształtowały postawę moralną.
Dewizą pracy duszpasterskiej ks. Gisztarowicza były słowa: „Służyć Bogu i naszej ukochanej i umęczonej przez komunizm Ojczyźnie”. Dlatego pielęgnował pamięć o Józefie Piłsudskim, o Katyniu czy Monte Cassino. Msze św. upamiętniały ważne dla Polaków wydarzenia historyczne, które wówczas otaczała zmowa milczenia. Swoją postawą uczył patriotyzmu, odwagi, bycia sobą w każdej sytuacji. Nie uznawał kompromisów. Był zawsze ze swoimi studentami: na pielgrzymkach, dniach skupienia, rekolekcjach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi.
Kiedy rodziła się „Solidarność”, działacze związkowi mogli liczyć na wsparcie kapłana, który zawsze podkreślał, że system komunistyczny jest obcy i wrogi naszemu społeczeństwu.
Ten niestrudzony w pracy duszpasterz doświadczenia wyniesione z DA przeniósł poza granice Polski. Przez 14 lat pracował wśród Polonii w Niemczech. Był proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Bielefeld.
Nie zapomniał jednak nigdy o swoich dawnych studentach, kiedy przyjeżdżał do kraju, zawsze znalazł czas, aby spotkać się z nimi. Pisał też listy, żywo interesował się tym, co dzieje się w kraju, w duszpasterstwie.
Wychowankowie ks. Gisztarowicza ufundowali tablicę upamiętniającą jego osobę i dzieło. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy w kaplicy akademickiej odbędzie się 24 kwietnia br. o godz. 15.30. Msza św. w jego intencji zostanie odprawiona w kościele św. Rocha o godz. 16.00. Na uroczystości zapraszają absolwenci Duszpasterstwa Akademickiego przy parafii św. Rocha w Białymstoku.

Bożena Samsonowicz

Tydzień w Polsce

Pod Pomnikiem Katyńskim na Starym Mieście w Warszawie odbyły się uroczystości Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia, obchodzonego w rocznicę ogłoszenia przez III Rzeszę informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Modlitwę za zmarłych - w 64. rocznicę zbrodni i 61. rocznicę jej ujawnienia - poprowadził ks. prał. Wacław Karłowicz. W uroczystości uczestniczyli m.in. członkowie Rodzin Katyńskich.

Prochy śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego i jego syna Waldemara zostały przywiezione do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

Premier Leszek Miller oświadczył, że Polska nie wycofa się z Iraku, ale liczebność polskiego kontyngentu nie będzie zwiększana.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen (Skarb Państwa) dokonało zmian personalnych w radzie nadzorczej spółki: jej przewodniczącym został przedstawiciel mniejszościowego właściciela - Kulczyk Holding. Tymczasem PiS złożył w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra skarbu Zbigniewa Kaniewskiego, dowodząc, że w wyniku działań rządu Skarb Państwa utraci kontrolę nad PKN Orlen. Natomiast LPR złożyła w Sejmie projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej, która miałaby zbadać nieprawidłowości w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa nad swoimi przedstawicielami w PKN Orlen.

Ministerstwo Finansów podpisało z Bankiem Światowym umowę pożyczkową na 160 mln euro. Kwota ta ma być przeznaczona na „łagodzenie” społecznych skutków restrukturyzacji górnictwa. W opinii górniczej „Solidarności”, żadne środki nie są w stanie zrekompensować strat moralnych i finansowych, jakie poniesie sektor górniczy w wyniku rządowego planu restrukturyzacji branży; na domiar złego przyjdzie nam jeszcze spłacać długi.

Posłowie sejmowej Komisji Skarbu Państwa wysłuchali rządowego sprawozdania o stanie mienia Skarbu Państwa na koniec 2002 r. Według raportu, systematycznie spada wartość większości podstawowych składników mienia Skarbu Państwa; jednocześnie odnotowujemy wyraźny i systematyczny wzrost zadłużenia państwa.

Rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o świadczeniach rodzinnych, likwidującą Państwowy Fundusz Alimentacyjny. W związku z planami jego likwidacji i wprowadzeniem dodatków dla osób samotnie wychowujących dzieci sądy zanotowały wzrost pozwów o rozwody i separacje.

Krajowa Spółka Cukrowa zdecydowała o „wyłączeniu z produkcji” 4 z 28 posiadanych cukrowni. Są to: „Borowiczki” i „Sokołów” na Mazowszu, „Klemensów” na Lubelszczyźnie oraz „Żnin” (Kujawsko-Pomorskie). Pracownicy ostatniej z wymienionych cukrowni podjęli strajk głodowy w proteście przeciwko decyzji KSC o zamknięciu zakładu.

Inspekcja Najwyższej Izby Kontroli wykazała opóźnienia we wdrażaniu przez samorządy i podmioty gospodarcze unijnych norm ochrony środowiska. Jeżeli z dostosowaniem nie zdążymy na czas, grożą nam z tego tytułu wysokie kary finansowe wypłacane z budżetu państwa - alarmuje NIK.

Zmarli: Jacek Kaczmarski, poeta i pieśniarz, oraz popularna aktorka Daria Trafankowska.

Na Spitsbergenie podczas śnieżnej burzy zginął polski geolog Adam Kieres.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny. Lekarze orzekli, że jest zdrowa. Następnie niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znaleziono w oknie życia w Borowej Wsi.

CZYTAJ DALEJ

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35

[ TEMATY ]

Ks. Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Obojętność unicestwia dzieciństwo

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję