Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz do Legionu Maryi: jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem

– Przypominajcie wszystkim o tym, że jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem – powiedział 24 października w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz do członków Legionu Maryi.

Duchowny przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy powstania wspólnoty. W Eucharystii uczestniczyli jej członkowie z archidiecezji częstochowskiej i diecezji kaliskiej.

– Chcemy nade wszystko stanąć przed Chrystusem, aby Jemu przez Maryję złożyć wielkie dziękczynienie za to dzieło, które dokonuje się w naszych parafiach, za dzieło uświęcenia nie tylko tych, którzy należą do Legionu Maryi, ale tych wszystkich, do których jesteście posłani – podkreślił na rozpoczęcie Eucharystii ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii, kustosz sanktuarium św. Józefa i duchowy opiekun Legionu Maryi. Wskazując, że w czasie pandemii niedostępne były placówki, które na co dzień odwiedzali legioniści, takie jak szpitale, areszt czy hospicjum, wyraził nadzieję, że „przed nami otworzą się te miejsca, w których ludzie potrzebują świadków Ewangelii, Chrystusa i Kościoła”.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii bp Długosz zwrócił uwagę, że działalność Franka Duffa, Irlandczyka, który powołał do istnienia Legion Maryi, przypomina przesłanie drugiego czytania z Listu do Hebrajczyków o tym, że wszyscy uczestniczymy w kapłaństwie Chrystusa. – Wy, legioniści Maryi, przekreślacie błędne pojęcie o Kościele. (...) My wszyscy jesteśmy Kościołem Jezusa – zaznaczył duchowny i dodał, że „odpowiadamy za jego działalność”.

Maciej Orman/Niedziela

Za św. Janem Pawłem II biskup przypomniał, że „drogą Kościoła jest człowiek”, dlatego „cokolwiek ludzie przeżywają na Ziemi, nie może być obojętne dla Kościoła”. W tym kontekście dziękował legionistom za to, że podejmują posługę katechetyczną w parafiach, odwiedzają chorych i opuszczonych, a także pamiętają o więźniach i ludziach uzależnionych. – Czynicie to, by ludzie, którzy czasem tracą nadzieję z powodu takich czy innych uzależnień, doświadczali miłości od was, a przez was, by byli głęboko przekonani, że Jezus ich kocha – zauważył.

– Przypominajcie wszystkim o tym, że jesteście ściśle związani przez Maryję z Jezusem – zachęcił legionistów bp Długosz. Stwierdził, że tak jak Ona otwierają się oni na problemy Kościoła i chcą służyć Bogu i ludziom. Wezwał, by byli świadkami Jezusa i życzył, by grupy legionowe stawały się coraz liczniejsze.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Po Mszy św. biskup wygłosił dla legionistów konferencję w budynku Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Józefa. Za św. Janem Pawłem II zaapelował, aby Różaniec uczynić modlitwą życia. – To nie jest modlitwa warg. To jest modlitwa kontemplacji. Na kanwie naszego życia uobecnia się dalej historia zbawienia – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup dodał, że od Matki Bożej trzeba uczyć się postawy człowieka wiary w różnych sytuacjach. – A wiara nie jest sielanką – przyznał, zwracając uwagę, że człowiek wierzący często przeżywa również tajemnice bolesne. – Proście Matkę Bożą o to, żebyście doświadczając takich czy innych bólów i cierpień, nigdy nie odeszli od Pana Boga – zachęcił bp Długosz. Wezwał również, aby żyć nadzieją, „bo dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej”.

Maciej Orman/Niedziela

7 września 1921 r. w Dublinie, w Irlandii, Legion Maryi powołał do istnienia Frank Duff, obecnie sługa Boży. Twórcą wspólnoty w Polsce był Anatol Kaszczuk, żołnierz gen. Władysława Andersa. Legion Maryi to stowarzyszenie ludzi świeckich, którzy głoszą chwałę Bożą i dążą do osobistej świętości przez modlitwę i pracę apostolską. Jak czytamy na stronie www.legionmaryi.pl, „głównym celem Legionu jest uświęcanie jego członków przez: uczestnictwo w misji ewangelizacji za pomocą apostolatu bezpośredniego, szczególnie wśród osób oddalonych od Kościoła; odwiedzanie chorych, osób przebywających w zakładach opiekuńczych, rodzin w potrzebie; nauczanie katechizmu w parafiach; udzielanie nauk religijnych ludziom młodym; naukę czytania i pisania dla imigrantów; pomoc narkomanom i prostytutkom; celebrację Liturgii Słowa i organizowanie spotkań modlitewnych tam, gdzie nie docierają księża”.

2021-10-24 14:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyźni u św. Józefa

[ TEMATY ]

Krzeszów

Pielgrzymka mężczyzn

sanktuarium św. Józefa

ks. Piotr Nowosielski

W dniu 20 czerwca 2021 r., do Krzeszowa zostali zaproszeni na swoją pielgrzymkę stanową, mężczyźni. Spotkanie zaproponowano w niedawno ogłoszonym krzeszowskim sanktuarium św. Józefa, a przygotowaniem do niego miała być osobista, 6 km. piesza pielgrzymka z Przedwojowa, od znajdującego się tam kościoła również pod imieniem św. Józefa - do Krzeszowa. Tu, w kościele o godz. 12.00 zaplanowano Mszę św.

Była to pierwsza taka forma pielgrzymowania, i jak się okazało z tej propozycji pieszej pielgrzymki skorzystało tylko kilku mężczyzn. Przeszkodą wydają się być panujące tego dnia warunki atmosferyczne, kiedy temperatura powietrza wyniosła ponad 30 stopni Celsjusza. Przeważająca część pielgrzymów wybrała możliwość dotarcia, od razu na Mszę św. Wzięli w niej udział nie tylko pielgrzymi – w tym Mężczyźni św. Józefa, ale także ich rodziny i mieszkańcy parafii.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Niezwykłe przeżycie

2023-01-31 00:05

s. Danuta Lipińska

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

Zespół PROBOSZCZOWIE zagrał i zaśpiewał także mniej znane kolędy i pastorałki

    W niedzielę 29 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu PROBOSZCZOWIE.

    Jak informuje s. s. Danuta Lipińska, zespół tworzą: ks. Marek Bandura - proboszcz parafii w Buczkowicach k/ Szczyrku - śpiew i gitara prowadząca, ks. Roman Świerkosz- emerytowany proboszcz w Stanisławie Górnym - gitara solowa, ks. Andrzej Piotrowski z parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach - klawisze, o. Roland Pancerz bernardyn z Kalwarii Zebrzydowskiej - rektor Seminarium, wykładowca greki, łaciny i patrologii, Jan Budziaszek - perkusista, muzyk sesyjny, świecki rekolekcjonista, autor książek, Grzegorz Górkiewicz, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista Skaldów, twórca muzyki filmowej, a także Adrian Legut - akustyk zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję