Reklama

Kościół

Abp Depo: Jan Paweł II pokazał nam siłę i znaczenie modlitwy

O sile i znaczeniu modlitwy w życiu św. Jana Pawła II na wszystkich etapach jego powołania mówił w kazaniu podczas Mszy św. 22 października metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Liturgię sprawowali biskupi polscy z III grupy składającej wizytę "ad limina Apostolorum" w Watykanie.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Episkopat News

Abp Depo przywołał postać bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego i jedno z jego kazań nt. kłamstwa i prawdy, wygłoszone 25 września 1961. Powiedział wówczas: „Jak bardzo komplikuje się nasze życie społeczne przez kłamstwo, przez zwyczaj kłamstwa i przez ducha kłamstwa. Przyjdą trudne chwile, gdy prawda będzie bardzo potrzebna, ale wówczas ludzie, przyzwyczajeni do kłamstwa, powiedzą: a może i to jest kłamstwem?".

Metropolita częstochowski wspomniał o znaczeniu wierności Bogu, który w Chrystusie i przez Chrystusa odkupił całą ludzkość. Wskazał, że "wierność to wzrastająca miłość", a jej istotą jest modlitwa, z którą wierność jest nierozerwalnie związana, "a jednocześnie jest związana z łaską wiary".

Podziel się cytatem

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał pytanie, jakie André Frossard zadał Ojcu Świętemu: „Jaki udział w posłudze papieża ma modlitwa?” Jan Paweł II odpowiedział nadzwyczaj prosto: „Fundamentalne. Tak było na wszystkich etapach mojego powołania: naprzód, gdy byłem wikarym na wsi, a z kolei w mieście, dalej jako profesor i jako biskup i wreszcie od 16 października 1978 tak samo, nie widzę w tym względzie żadnych większych różnic”.

Episkopat News

Jak to się dzieje, że słowa wyczerpane i opróżnione z treści przez ludzi współczesnych, dzięki posłudze papieża odzyskiwały nowość i aktualność? – pytał abp Depo. I przytoczył odpowiedź Jana Pawła II: jest to dar pochodzący od Ducha Świętego, a z tym darem związana jest stara zasada, iż mówca ma prawo przekazywać tylko te treści, które są przemodlone. Frossard ujął to bardzo lapidarnie: papież modli się tak, jak oddycha – powiedział abp Depo.

Podziel się cytatem

"Dziękując dzisiaj Bogu za dar jego osoby i pontyfikatu mamy pewność – wierzę w to – że w tajemnicy świętych obcowania uprasza nam łaskę wierności, która jest miłością wzrastającą i nam błogosławi" – zakończył abp Depo.

2021-10-23 08:02

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: Chrystus wzywa nas do ufnej modlitwy

[ TEMATY ]

rekolekcje

Niedziela

abp Wacław Depo

Niedziela

Bożena Sztajner/Niedziela

- Trzeba być autentycznie razem – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 5 marca odprawił Mszę św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” na zakończenie rekolekcji wielkopostnych, które przeprowadził o. Andrzej Konopka – przeor klasztoru ojców dominikanów w Gidlach.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że „Chrystus wzywa nas do ufnej modlitwy”. – Wiele naszych modlitw po ludzku jest niewysłuchanych. Prosimy, ale czy umiemy zdać się na wolę Bożą. – mówił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Wrocław: jest decyzja o odwołaniu rektora MWSD

2022-01-27 13:11

Agnieszka Bugała

Ks. Kacper Radzki, rektor MWSD we Wrocławiu

Ks. Kacper Radzki, rektor MWSD we Wrocławiu

Ks. Kacper Radzki przestał pełnić funkcję rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

W ostatnich dniach decyzję o zwolnieniu ks. Radzkiego z obowiązków podjął abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wbrew doniesieniom medialnym, nie było to nagłe działanie ze strony wrocławskiego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Kuba: kardynał J. García Rodríguez świętował 50-lecie swego kapłaństwa

2022-01-27 17:14

[ TEMATY ]

kardynał

rocznica

Kuba

Wikipedia

Kardynał Juan García Rodríguez

Kardynał Juan García Rodríguez

Uroczystą Mszą św. w katedrze hawańskiej Kościół katolicki na Kubie uczcił 25 stycznia półwiecze kapłaństwa arcybiskupa stolicy kard. Juana de la Caridad García Rodrígueza. Jednocześnie obecni modlili się, aby „nadal pobudzał on wiele dusz na drodze do nieba”.

Przed rozpoczęciem liturgii (transmitowanej na żywo za pośrednictwem Facebooka Duszpasterstwa Młodzieży archidiecezji hawańskiej) jeden z księży przypomniał „mężną i wierną posługę purpurata na rzecz Kościoła kubańskiego przez wszystkie te lata”. Podkreślił, że w tym czasie odprawił on wiele Mszy, pomagał licznym chorym, pocieszył wiele rodzin, doradził wielu młodym ludziom, odpuścił liczne grzechy i odprawił Msze za wielu zmarłych. „Wielkość tego dobra, które uświęca kapłana, zna tylko Bóg i ci, którzy z tego korzystali. Wiarę przekazuje się słowem i świadectwem” – podkreślił mówca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję