Reklama

Kościół

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

PAP

Odczytane też zostało przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął targi swoim patronatem. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty.” – napisał prezydent. Wyraził też nadzieję, że mimo trudności związanych z pandemią najbliższe lata będą dobym czasem dla książki i branży wydawniczej oraz pogratulował laueatom Nagrody FENIKS przyznawanej przez Stworzyszenie Wydawców Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Bez was, czytelników i wystawców – tych targów by nie było – powiedział ks. Roman Szpakowski SDB, Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Podziel się cytatem

PAP

Reklama

Targi Wydawców Katolickich w wyjątkowy sposób i na trwałe wpisały się nie tylko w kalendarz wydarzeń kulturalnych Warszawy, ale także w życie kulturalne naszego kraju. Od wielu lat przyciągają miłośników książek kilku pokoleń. Gromadzą wystawców z całego kraju, prezentując wydawniczy dorobek oficyn kościelnych, zakonnych, jak i świeckich, które swoją ofertę kierują do całych rodzin. Organizatorom zależy, aby tegoroczne targi, choć zupełnie inne niż dotychczas z powodu pandemii, tradycyjnie stały się miejscem spotkania ze słowem w każdym jego wymiarze.

Tegoroczna edycja w związku z obowiązkiem zachowania reżimu sanitarnego odbywa się na dwóch płaszczyznach. Tej tradycyjnej w Arkadach Kubickiego oraz w wolnej przestrzeni Ogrodów Zamku Królewskiego, gdzie targowe wydarzenie skoncentrują się wokół namiotów przygotowanych dla poszczególnych wystawców. Organizatorzy troszczą się o zachowanie wszelkich rygorów i zaleceń Sanepidu, tak, aby targi były jak najbardziej bezpieczne – zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających. XXVI Targi Wydawców Katolickich trwać będą od 23 do 26 września.

Jak co roku kluczowym akcentem targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku wręczona zostanie po raz 23. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach tematycznych, począwszy od kategorii literackiej czy edytorskiej, poprzez publikacje dla dzieci i młodzieży, multimedia, książki historyczne oraz współczesną i tradycyjna muzykę chrześcijańską. W bieżącej edycji o ten najważniejszy laur przyznawany publikacjom o tematyce religijnej rywalizuje niemal 300 publikacji zgłoszonych przez kilkadziesiąt krajowych podmiotów wydawniczych.

Reklama

Tradycyjnie już Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznał także Nagrody Małego FENIKSA, którymi honorowane są osoby i instytucje szczególnie zasłużone na niwie promocji treści i publikacji katolickich w mediach i przestrzeni kulturalno-społecznej. W tym roku Małego FENIKSA otrzymali: ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, Radio Warszawa oraz program „Rodzinny Ekspres”.

Wręczenie Nagrody FENIKS oraz Nagrody Małego FENIKSA nastąpi w ramach uroczystego koncertu w sobotę 25 września w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

PAP

Targom towarzyszy szereg wydarzeń kulturalnych i spotkań. W tym roku związane one będą przede wszystkim z tematyką Eucharystyczną, z jubileuszem odzyskania niepodległości przez Polskę, Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego, Rokiem Rodziny, Rokiem św. Józefa oraz Rokiem Konstytucji 3 Maja i Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Zwłaszcza w pierwszym i drugim dniu targów organizatorzy zaplanowali szereg projekcji filmów TVP, m.in. związanych z nowymi błogosławionymi - kard. Wyszyńskim i Matką Elżbietą Różą Czacką a także ze św. Janem Pawłem II. W tych i kolejnych dniach odbywać się też będą spotkania z autorami książek, takimi jak ks. prof. Piotr Kieniewicz, o. prof. Jacek Salij, ks. Bogusław Kowalski, Katarzyna Olubińska, ks. prof. Robert Skrzypczak czy Tomasz Terlikowski. W trosce o zdrowie wszystkich obecnych najważniejsze, z czytelniczego punktu widzenia, targowe wydarzenia, czyli spotkania z ulubionymi autorami i podpisywanie książek będą odbywać się w ramach dotychczasowej formuły, na stoiskach w Arkadach, ale także w osobnym namiocie w Ogrodach Kubickiego.

Reklama

W trakcie targów będzie można również obejrzeć wystawy: „Tajne Archiwum Watykańskie” – wystawę opartą na motywach książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia pod tym samym tytułem, „Jan Paweł II obrońca praw narodów” – ukazującą wpływ Jana Pawła II na politykę XX w, „Rodzina Bogiem Silna” – prezentującą nauczanie bł. kard. Wyszyńskiego nt. rodziny oraz „Idącym w przyszłość 966-2016” – ukazującą niepublikowane dotąd zdjęcia związane z obchodami Tysiąclecia Chrztu Polski.

Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań na stronie Targów Wydawców Katolickich www.swk.pl.

Wśród patronów XXVI Targów Wydawców Katolickich jest Katolicka Agencja Informacyjna.

2021-09-23 14:33

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Pojednajcie się z Bogiem!” – nowa publikacja bp. Tadeusza Pikusa

Nakładem Wydawnictwa Pastoralnego w Warszawie została wydana drukiem ksiązka autorstwa biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, zatytułowana: „Pojednajcie się z Bogiem”

Publikacja ta to studium ekumenizmu, dotykające też tematyki rozumienia jedności człowieka z Bogiem, misji jednoczącej Chrystusa i Ducha Świętego oraz Kościoła w aspekcie doktrynalnym, jak również ekumenicznych poczynań w odniesieniu do różnych wspólnot i dialogu z nimi. Autor pokazuje w niej uwarunkowania dialogu oraz różne rozumienie koncepcji jedności chrześcijan, wypracowane z udziałem członków innych wyznań. Jak napisał we wstępie sam autor: „Podział wśród chrześcijan jest widoczny i stanowi prob­lem nie tylko dla wyznawców tej religii, lecz także dla całego rodzaju ludzkiego. Przytoczone w tytule książki słowa Pawła Apostoła: «Pojednajcie się z Bogiem!» (2 Kor 5,20) dotykają wprost, w sposób istotowy, problemu podziału. Zachęta, po­dana w formie nakazu, zapewne wywoła u czytelnika pod­stawowe pytania: Dlaczego i w jakim celu mamy pojednać się z Bogiem? Co stoi u podstaw do podjęcia takiej decyzji i czemu miałoby to służyć? Szukanie odpowiedzi na pytanie o powód i cel pojednania się z Bogiem oraz poszukiwanie dro­gi i sposobu do osiągnięcia tego pojednania będzie tematem przewodnim opracowania. Książka «Pojednajcie się z Bogiem!» opisuje, w formie syn­tetycznej, kolejne etapy drogi człowieka prowadzącej ku jed­ności z Bogiem, z ludźmi i z samym sobą – według nauczania Kościoła katolickiego. Zawarty w książce wątek ekumeniczny wpisuje się w szeroki kontekst biblijnej i kościelnej historii zbawienia. Sposób takiego przedstawienia pozwala nam ła­twiej rozeznać, czym jest ekumenizm oraz jaką gra rolę i ja­kie ma znaczenie dla wypełnienia planów Boga względem człowieka. Taka myśl jest obecna również u wielu chrześ­cijan różnych wyznań i prowadzi do szukania odpowiedzi na pytanie: Co czynić, by nastała na ziemi pełna i widzialna jedność Kościoła oraz jaki powinien być kształt tej jedności?”. Bp Tadeusz Pikus od wielu lat zajmuje się naukowo teologią ekumeniczną, a z wyznawcami prawosławia, ich liturgią i pobożnością spotykał się podczas swej pracy w Moskwie i innych częściach Rosji, w tym także na teologicznych seminariach prawosławnych w Instytucie św. Andrzeja Apostoła oraz w pracy naukowej nad twórczością Aleksandra Mienia, prawosławnego kapłana, filozofa i teologa, zamordowanego w 1990 r., autora wielu książek, w których omawiane są kwestie filozoficzne, teologiczne, biblijne oraz liturgii i jej symboliki. Do niedawna Ksiądz Biskup był też przedstawicielem Konferencji Episkopatu Polski w pracach Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Sprawa jedności Kościołów wschodnich leży mu na sercu, co można odczuć w relacjach i rozmowach.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: na Ukrainie moc Boga objawia się pośród gruzów zniszczenia

2025-07-02 11:29

[ TEMATY ]

Ukraina

Papież Leon XIV

moc Boga

gruzy zniszczenia

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Trudno jest głosić nadzieję ludziom cierpiący na skutek wojny. A jednak liczne świadectwa wiary pokazują, że moc Boga objawia się na Ukrainie pośród gruzów zniszczenia. Leon XIV mówił o tym na audiencji dla członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Nawiązując do przeżywanego Roku Świętego podkreślił, że nasza nadzieja nie zawodzi, ponieważ opiera się na miłości Boga w Chrystusie, naszym Panu.

Otrzymuję wiele świadectw wiary
CZYTAJ DALEJ

Wiara w ogniu pytań: Po co chodzić do kościoła, skoro Bóg jest wszędzie?

2025-07-03 06:30

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

"Wiara w ogniu pytań" to znakomity zbiór krótkich rozważań, będących odpowiedzią na trudne pytania o Boga, wiarę, modlitwę czy cierpienie.

Podjęte w książce zagadnienia nie są abstrakcyjne – to prawdziwe wątpliwości kierowane bezpośrednio do autora zarówno w czasie prowadzonych rekolekcji, jak też w licznie wysyłanych do niego mailach. Odpowiedzi ks. Mariusza Frukacza to trafiające w istotę problemów błyskotliwe i syntetyczne myśli, które mogą być pomocą dla poszukującego czytelnika w lepszym i głębszym rozumieniu istoty Boga, grzechu, pojednania, oraz różnych aspektów życia, Kościoła, chrześcijaństwa i duchowości. Mogą być dla każdego doskonałym przewodnikiem po meandrach naszej egzystencji, gdzie wśród codziennych zajęć i obowiązków, w świecie pełnym paradoksów i niejednoznaczności tak łatwo przecież zgubić z oczu to, co najważniejsze. Lektura i medytacja tych niezwykle głębokich a także inspirujących tekstów pozwoli czytelnikowi na ugruntowanie wiary i jeszcze lepsze zrozumienie Boga oraz życia i powołania chrześcijanina w świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję