Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 40/2003

AG/AP/Plinio Lepri

Papież Jan Paweł II podczas modlitwy „Anioł Pański” - Castel Gandolfo, 21 września 2003 r.

Papież Jan Paweł II podczas modlitwy „Anioł Pański” - Castel Gandolfo, 21 września 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zawierzam Jasnogórskiej Pani wszystkie sprawy świata pracy, a szczególnie bolesne problemy tych, których dotyka bezrobocie. Niech Boże błogosławieństwo stale im towarzyszy.
Jan Paweł II - papież
(Podczas modlitwy Anioł Pański, 21 września 2003 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański 21 września w Castel Gandolfo serdecznie pozdrowił 21. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. „Zawierzam Jasnogórskiej Pani wszystkie sprawy świata pracy, a szczególnie bolesne problemy tych, których dotyka bezrobocie. Niech Boże błogosławieństwo stale im towarzyszy” - powiedział Ojciec Święty.
Jan Paweł II pozdrowił także uczestników centralnych uroczystości hipoterapii w Kołobrzegu. „Sercem obejmuję osoby niepełnosprawne w Polsce i na świecie oraz tych, którzy im towarzyszą i niosą pomoc. Niech dobry Bóg wszystkim Wam błogosławi” - powiedział Papież. Ponadto Jan Paweł II pozdrowił rodaków przybyłych z Radwanowic, Łodzi, Lublina, Gdańska, Katowic, Wrocławia, Poznania oraz tych, którzy uczestniczyli w modlitwie za pośrednictwem radia i telewizji.
Krótką katechezę poprzedzającą modlitwę Anioł Pański Jan Paweł II poświęcił tajemnicom światła oraz zachęcił wiernych na całym świecie do odmawiania Różańca w intencji rodzin i pokoju na świecie. Ojciec Święty poinformował także, że 7 października uda się do sanktuarium w Pompejach, jednego ze światowych ośrodków duchowości różańcowej. Będzie to pierwsza w tym roku papieska podróż po Włoszech. Papież przypomniał, że tajemnice światła: Chrzest Pana Jezusa w Jordanie; Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie; Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia; Przemienienie na górze Tabor; Ustanowienie Eucharystii - dotyczą publicznej działalności Chrystusa. „One uzupełniają tradycyjne momenty dzieciństwa, męki i chwały Chrystusa o nie mniej istotne momenty Jego życia publicznego (por. Rosarium Virginis Mariae, 19)” - wyjaśnił Ojciec Święty. Przypomniał, że uczestnikiem tych tajemnic jest Maryja, „dlatego Najświętsza Panna to pierwsza i najważniejsza nauczycielka chrześcijańskiej modlitwy: w Jej szkole można nauczyć się kontemplować oblicze Pana, przyswajać Jego uczucia, podzielać Jego wartości z wielkoduszną konsekwencją”. Przemawiając do pielgrzymów anglojęzycznych, Jan Paweł II przypomniał o Światowym Dniu Morza i pozdrowił wszystkich pracujących na morzu.

Reklama

Audiencja Generalna bez Ojca Świętego

24 września br. na zakończenie audiencji generalnej dzięki wielkiemu ekranowi umieszczonemu w Auli Pawła VI pielgrzymi mogli ujrzeć Jana Pawła II, który powiedział: „Drodzy Bracia i Siostr! Kieruję do Was wszystkich moje serdeczne pozdrowienie. Przykro mi, że nie mogę być z Wami na tym tradycyjnym cotygodniowym spotkaniu. Noszę Was wszystkich w mym sercu i błogosławię”. Po tych słowach Ojciec Święty udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
Odczytana przez kard. Sodano katecheza skupiła się na zawartej w Psalmie 8 pochwale wielkości Stwórcy i godności człowieka.
Pozdrowienia dla Polaków, które przygotował Ojciec Święty, odczytał ks. Paweł Ptasznik z Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu. Ojciec Święty napisał: „Serdecznie witam wszystkich rodaków. W sposób szczególny pozdrawiam grupę prawników polskich. Proszę Boga o ducha wiedzy i mądrości, abyście w świetle odwiecznych prawd Bożych potrafili rozeznawać dobro i zło w konkretnych przejawach życia współczesnego człowieka i byście prawdziwie byli mężami sprawiedliwości.
Dziś rozważaliśmy Psalm 8. Jest to uwielbienie Stwórcy, który uczynił świat i oddał go człowiekowi, aby był Jego chwałą i czcią. Niech radość płynąca z obcowania z pięknem stworzenia i troska o jego zachowanie stale nam towarzyszą. Niech Wam Bóg błogosławi!”.
Wśród pielgrzymów z Polski obecni byli m. in.: członkowie duszpasterstwa prawników z Krakowa, pracownicy Fundacji św. Brata Alberta z Radwanowic k. Krakowa, bankowcy z Warszawy, liczne grupy parafialne z różnych miast polskich, przedstawiciele służby zdrowia z Łodzi, nauczyciele, uczniowie i pracownicy wielu szkół z całego kraju, grupa niepełnosprawnych z Kudowy Zdroju „Klika” i franciszkańskie biuro podróży „Patron Travel” z Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Program obchodów 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło oficjalny program obchodów 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II.
Zainauguruje je w środę - 15 października o godz. 10.30 audiencja generalna na Placu św. Piotra. Tego samego dnia o godz. 17.00 w nowej auli Synodu rozpocznie się zjazd zorganizowany przez Kolegium Kardynalskie, z udziałem kardynałów, przewodniczących konferencji episkopatów, szefów dykasterii Kurii Rzymskiej oraz patriarchów. Zjazd potrwa do soboty - 18 października.
W czwartek - 16 października o godz. 11.00 Ojciec Święty podpisze adhortację apostolską po ostatnim Synodzie poświęconym posłudze biskupiej. O godz. 18.00 na Placu św. Piotra odprawiona zostanie Msza św. z okazji 25. rocznicy wyboru Jana Pawła II.
W piątek - 17 października przed południem dalszy ciąg obrad zjazdu kardynałów na 25-lecie Pontyfikatu, zaś o godz. 18.00 w Auli Pawła VI odbędzie się dedykowany Janowi Pawłowi II koncert chóru i orkiestry z Lipska (w programie IX Symfonia Ludwiga van Beethovena i Ecce Sacerdos Magnus Antona Brucknera).
W sobotę - 18 października rano wygłoszone zostaną dwa ostatnie referaty na zjeździe z okazji papieskiego jubileuszu. O godz. 11.00 na salę obrad przybędzie Jan Paweł II, który wygłosi do zebranych przemówienie. O 13.00 uczestnicy zjazdu zjedzą obiad z Ojcem Świętym. O 17.30 rozpocznie się w Auli Pawła VI „czuwanie misyjne” (bez Papieża).
W niedzielę - 19 października o godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. połączona z beatyfikacją Matki Teresy z Kalkuty.
Na zjeździe zorganizowanym przez Kolegium Kardynalskie głos zabiorą kolejno: b. dziekan Kolegium - kard. Bernardin Gantin, kard. Jean-Marie Lustiger, kard. Alfonso López Trujillo, kard. Nasrallah Pierre Sfeir, kard. Ivan Dias, kard. Angelo Sodano.

Reklama

Sesja nt. encykliki „Fides et ratio”

Ks. prof. Łukasz Kamykowski z krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej będzie jednym z mówców sesji naukowej z okazji piątej rocznicy ukazania się encykliki Fides et ratio Jana Pawła II. Sesję organizuje Papieski Uniwersytet Laterański w Rzymie w dniach 9-11 października, a więc na krótko przed 25. rocznicą Pontyfikatu.
Wezmą w niej udział filozofowie i teolodzy katoliccy, ale także prawosławni i protestanccy. Sympozjum otworzy kard. Camillo Ruini, a poprowadzą prof. Antonio Livi, dziekan Wydziału Filozofii, i prof. Giuseppe Lorizio, wykładowca teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Na zakończenie roku różańca

Dwie i pół godziny będzie trwała 7 października pielgrzymka Jana Pawła II do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompei, na zakończenie Roku Różańca.
Zgodnie z programem ogłoszonym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, helikopter z Papieżem na pokładzie wyląduje w podneapolitańskiej miejscowości o godz. 10.00. Po powitaniu przez lokalne władze Ojciec Święty przejedzie samochodem panoramicznym na plac bł. Bartolomeo Longo.
O godz. 10.30 na placu przed bazyliką Papież odmówi wraz z obecnymi Różaniec w intencji pokoju na świecie i wygłosi homilię. Na zakończenie odmówi suplikę do Maryi Panny. Następnie wyruszy w drogę powrotną do Watykanu, gdzie spodziewany jest o godz. 13.30.
Będzie to 143. podróż Papieża na terenie Włoch, pierwsza od ponad roku (w maju 2002 r. był na wyspie Ischia). W Pompei Ojciec Święty był na początku pontyfikatu - 21 października 1979 r.

Polka wykonała medal na zamówienie Watykanu

Anna Gulak jest pierwszą Polką, która na zamówienie Watykanu wykonała pamiątkowy medal poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Jej praca spotkała się z dużym uznaniem środowisk kościelnych i artystycznych. Papieski medal trafił właśnie do zbiorów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wydany w 25. roku pontyfikatu i z okazji setnej pielgrzymki Papieża medal autorstwa Anny Gulak został wybity w brązie, a następnie pozłocony. Jest on o tyle nietypowy, że odbiega od tradycyjnej płaskiej formy, tworząc nowatorskie przełamanie płaszczyzny, dzięki czemu udało się uzyskać większą głębię.
Anna Gulak jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez rok studiowała rzeźbę, dwa lata - malarstwo. Zdobyła stypendium artystyczne i wyjechała do Włoch, gdzie przez semestr studiowała na Accademia di Bele Arti di Brera w Mediolanie. Tam też ukończyła prace nad medalem poświęconym Ojcu Świętemu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Polski przemarsz w sercu Wilna stał się już piękną tradycją, organizowaną od dwudziestu lat przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: cztery zakonnice będą pielgrzymować prosząc o błogosławieństwo dla USA

2024-05-06 19:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Fotolia.com

W ramach przygotowań do ogólnokrajowego Kongresu Eucharystycznego, który w dniach 17-21 lipca odbędzie się w Indianapolis, cztery członkinie Stowarzyszenia Apostolskiego „Córki Maryi” zamierzają odbyć prawie 1000-milową pielgrzymkę, aby prosić m.in. o „błogosławieństwo Chrystusa dla całych Stanów Zjednoczonych”. Będą one szły szlakiem św. Elżbiety Anny Seton (1774-1821) - pierwszej rodowitej Amerykanki, którą kanonizowano

Jest to jedna z czterech tras pątniczych, którymi od połowy maja podążać będą wierni, aby w połowie lipca dotrzeć na wspomniane wydarzenie religijne w stolicy stanu Indiana. Trasy te liczą one łącznie ok. 6,5 tys. mil i obejmują następujące szlaki: Maryjny (Droga Północna), św. Elżbiety Seton (Droga Wschodnia), św. Jana Diego (Droga Południowa) i Sierra (Droga Zachodnia).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję