Reklama

Niedziela Częstochowska

Wpatrując się w Prymasa

Przebaczenie jest kluczem, który otwiera nasze serca i umysły, tego dowiadujemy się oglądając najnowszy film o kard. Wyszyńskim. „Niedziela” patronuje temu wyjątkowemu obrazowi.

Pracownicy i przyjaciele „Niedzieli” mieli niezwykłą możliwość wzięcia udziału w przedpremierowym seansie filmu, który zapowiada się jako kinowe objawienie tego roku. Na obraz braci Syków „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” czekaliśmy wszyscy z wytęsknieniem; jest on zarazem oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz m. Róży Czackiej.

Reklama

Przybyłych 16 września do częstochowskiego kina „Wolność” widzów przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. Z uznaniem zauważył, że film, któremu patronuje „Niedziela” przyciągnął do kinowej sali, tak licznie zgromadzonych gości, wśród których nie brakowało duchownych i świeckich, zarówno pracowników Redakcji i ich rodzin, jak i zaprzyjaźnionych z nią osób. Życząc udanego seansu, ks. Grabowski podkreślił, że film ukazuje oblicze Prymasa Tysiąclecia jakiego jeszcze nie znaliśmy.

Produkcja braci Syków porusza wojenny epizod życia Prymasa Tysiąclecia. Opowiedziana przez filmowców historia dotyka także życia m. Róży Czackiej, ukazując jej zaangażowanie w niesienie pomocy bliźnim. Twórcy swoim obrazem ukazują jak wojenne wydarzenia i związane z nimi trudne, często bolesne decyzje wpłynęły na ukształtowanie sposobu myślenia Wyszyńskiego, jaki później zaowocował jego głębokim przepojonym wiarą i oddaniem dla Ojczyzny nauczaniem.

Choć film opowiada o wojennych losach Wyszyńskiego, to uderza widza jego uniwersalność – nie jest tylko historią pewnego księdza, lecz opowieścią o człowieku, którą śmiało możemy odnieść do własnego życia. Film pozwala rozwikłać odwieczny dylemat – mścić się czy przebaczyć? Niewątpliwie, obok tego obrazu nie możemy przejść obojętnie.

2021-09-17 08:16

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowy Ojciec Narodu

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Prymas Tysiąclecia

Wyszyński

Internet

Prymas Wyszyński jest dla nas doskonałym przykładem jak być katolikiem i jak być Polakiem również teraz, w XXI wieku- pisze prof. Tadeusz Kulik, wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej i przypomina, jak kardynał był postrzegany przez zachodnią prasę.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, w diecezji łomżyńskiej. Przyszedł na świat w pierwszą sobotę miesiąca, czyli w dniu, w którym katolicy oddają szczególną cześć Najświętszej Maryi Pannie. Pomimo kruchego zdrowia i wątłej postury był jednocześnie mocny, a wielokrotnie nawet heroiczny duchem. Jako syn niezwykle patriotycznej ziemi łomżyńskiej w swoim życiu i całej posłudze kapłańskiej kierował się dewizą „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Świadczą o tym przede wszystkim jego czyny i postawa, ale również wypowiedziane słowa: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Campinas

2021-10-21 21:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Z różańcem w ręku musimy opuścić Europę, by poznać treść i historię objawień, jakie miały miejsce w Campinas w Brazylii w 1929 r.

Wizjonerką była nowicjuszka w zakonie kontemplacyjno-czynnym Misjonarzy Jezusa Ukrzyżowanego siostra Amalia Aguirre. 8 listopada 1929 roku usłyszała wewnętrzny głos Jezusa, który pouczył ją, jak powinna modlić się o konkretne łaski modlitwą za wstawiennictwem Łez Najświętszej Matki Jego, podając następującą modlitwę: „O Jezu, wysłuchaj naszą modlitwę ze względu na łzy Twojej Najświętszej Matki. O Jezu, spójrz na Krwawe Łzy Tej, która umiłowała Cię najmocniej tu na ziemi i nadal najgoręcej miłuje Cię w Niebie”, po czym dodał: „Moja córko, Módl się do Mnie przez Łzy Mojej Matki. O cokolwiek ludzie Mnie będą prosić przez Łzy Mojej Matki, chętnie im tego udzielę”.

CZYTAJ DALEJ

Koncert dla domu samotnej matki

2021-10-23 22:36

Magdalena Lewandowska

Artyści i Siostry Marianki prowadzące Dom samotnej matki

Artyści  i Siostry Marianki prowadzące Dom samotnej matki

Niezwykły koncert odbył się w Kolegiacie Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Przy organach zasiadł prof. Piotr Rojek, a towarzyszyli mu Monika Piechaczek (sopran), prof. Igor Cecocho (trąbka) i prof. Ryszard Żołędziewski (saksofon). Zagrali „Klasykę dla domu samotnej matki” – cały dochód zebrany podczas koncertu wesprze Dom Samotnej Matki prowadzony we Wrocławiu przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.

Koncert, zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i parafię katedralną, rozpoczął się od Bacha, wybrzmiały piękne wykonania Ave Maria i Panis Angelicus, nie zabrakło utworów Johana Straussa i Edwarda Griega. Niespodzianką była improwizacja organowa prof. Rojka przygotowywana specjalnie na ten wieczór. Słuchacze koncertu sami wymyślali tematy improwizacji i tak pojawiło się słowo „matka”, „radość”, to skojarzyło się innym z „pieszą pielgrzymką na Jasną Górę”, a ostatnim tematem została „Czarna Madonna”. Improwizacja została wykonana w sposób mistrzowski i nagrodzona wielkimi brawami. – Nigdy wcześniej nie słyszałam organów w Kolegiacie Świętego Krzyża, ale rzeczywiście mają wspaniałe brzmienie i mogą zastąpić całą orkiestrę – mówiła po koncercie pani Anna Zając, która na koncert przyszła razem z córką. – Cieszę się, że mogłyśmy tu dzisiaj przyjść, wysłuchać tych wspaniałych utworów. Przyznam, że miałam ciarki, gdy usłyszałam to cudowne Ave Maria w wykonaniu solistki i organów. Cieszę się podwójnie, bo mogłyśmy zrobić też coś dobrego i wesprzeć dom samotnej matki – podkreślała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję