Reklama

Chełm

Wobec bezrobocia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Chełmie zorganizował w czerwcu br. konferencję poświęconą problematyce bezrobocia. W trakcie konferencji wykład nt. "Reakcje psychologiczne na bezrobocie" wygłosił ks. prof. Józef Bazylak. Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie Danuta Cichowicz zapoznała uczestników z działaniami podejmowanymi przez Urząd w celu zwalczania bezrobocia oraz aktywizacją lokalnego rynku pracy. Konferencja była skierowana zarówno do osób zajmujących się urzędowo kwestiami bezrobocia a także pomocy społecznej, jak i do wszystkich mieszkańców Chełma zainteresowanych tą problematyką. Wykładom przysłuchiwali się więc pracownicy Urzędu Pracy, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, OHP, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele działających w mieście organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, którym nie są obce problemy bezrobocia i jego skutków dla rodzin. Byli również sami bezrobotni z terenu Chełma oraz wolontariusze angażujący się w pomoc rodzinom będącym w potrzebie.

Spotkanie rozpoczął przewodniczący Oddziału Miejskiego Tadeusz Boniecki. Wprowadzając zebranych w tematykę konferencji w oparciu o encyklikę "Laborem exercens", przypomniał nauczanie papieża Jana Pawła II na temat pracy. Następnie, w imieniu Zarządu, przewodniczący powitał zaproszonych gości: m.in. wiceprezydenta miasta Chełma Zygmunta Gardzińskiego, Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Lublinie Marka Korycińskiego i członka Zarządu Stanisława Chadałę. Jako pierwszy wykład wygłosił ks. prof. Józef Bazylak. Bardzo szczegółowo i niezwykle głęboko zanalizował problem bezrobocia na podstawie pamiętników pisanych przez samych bezrobotnych. Zwolnienie z pracy jest zawsze szokiem, po którym człowiek aktywnie poszukuje pracy. Kiedy jej nie znajduje, ogarnia go pesymizm, pojawia się niepokój zarówno o los własny, jak i rodziny. Na podstawie prowadzonych badań Ksiądz Profesor zauważył, że człowiek po utracie pracy nie akceptuje swojej nowej roli społecznej i nie chce się z nią identyfikować. Przejawia się to m.in. w izolowaniu się od innych bezrobotnych. Osoby długotrwale pozostające bez pracy, nie widząc dalszego celu swojego życia, często popadają w różnego rodzaju uzależnienia, takie jak alkoholizm czy narkomania. Wykładowca zauważył, iż bezrobocie styka się również z innym niezwykle ważnym problemem związanym z przyszłym obliczem naszego społeczeństwa. Tego problemu jakby nie dostrzegali rządzący naszym krajem. Zdaniem prelegenta wobec widocznych zagrożeń natury psychicznej w próbach wyjścia z gospodarczego impasu nie mogą dominować czynniki tylko ekonomiczne. Dlatego łatanie przez rząd tzw. "dziury" budżetowej kosztem urlopów macierzyńskich bądź też za pomocą odbierania przeróżnych ulg mających wpływ na funkcjonowanie rodziny, jest poważnym wykroczeniem przeciwko żywemu organizmowi narodu polskiego.

Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie Danuta Cichowicz zapoznała uczestników konferencji z obecną sytuacją na rynku pracy i działaniami podejmowanymi w celu jego aktywizacji. Miasto Chełm ma najwięcej bezrobotnych w województwie lubelskim. Stopa bezrobocia wynosi tu ponad 22 %. O kilka procent jest natomiast mniejsza na terenie powiatu chełmskiego. Chełmski Urząd pracy stara się przeciwdziałać rosnącemu bezrobociu realizując wiele specjalnych programów. Na szczególne wsparcie mogą liczyć pracodawcy, którzy będą tworzyć miejsca pracy dla absolwentów.

Konferencję zakończyła bardzo ożywiona dyskusja, w trakcie której padały głosy o potrzebie otworzenia przy parafiach specjalnych poradni dla osób bezrobotnych, gdzie mogliby znaleźć pomoc natury duchowej. W trakcie dyskusji podkreślano również potrzebę większego zaangażowania się różnych stowarzyszeń katolickich w tworzenie przy parafiach banków informacji o miejscach pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korea Południowa: powstał chór i orkiestra ŚDM

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) 2027 w Seulu, stolicy Korei Południowej nabierają tempa. W sobotę wieczorem w kaplicy katedry Myeongdong podczas uroczystej Mszy św. oficjalnie powołano do życia chór i orkiestrę ŚDM, które mają w przyszłości pełnić rolę „muzycznego ministerstwa”, jednocząc w modlitwie pielgrzymów z całego świata.

Arcybiskup Seulu Peter Chung przewodniczył uroczystości wraz z księżmi z komitetu organizacyjnego. W kazaniu powitał nowo wybranych członków, którzy przybyli z całego kraju - od stolicy po południową wyspę Czedżu (Jeju). Wiek muzyków waha się od nastolatków do młodych dorosłych w wieku około trzydziestu lat.
CZYTAJ DALEJ

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w Kazuniu [część II]

2026-01-19 16:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

commons.wikimedia.org

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o kazuńskiej wersji śmierci ks. Popiełuszki, rozmawia Milena Kindziuk (część II).

- W najnowszej książce pt. „Bolesne tajemnice księdza Popiełuszki. Śladami prawdy” rozwija Pan Prokurator tezę, że ks. Popiełuszko nie został zamordowany 19 października i że po uprowadzeniu w okolicach Górska został przewieziony do bunkrów w Kazuniu Polskim. Czy są na dowody?
CZYTAJ DALEJ

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską wersję zbrodni na ks. Popiełuszce

2026-01-20 12:53

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Milena Kindziuk

Punktem zwrotnym stała się dla mnie najnowsza książka prokuratora Andrzeja Witkowskiego „Bolesne tajemnice ks. Popiełuszki. Śladami prawdy”, właśnie wchodząca na rynek. Dlatego zapraszam do lektury czteroczęściowego cyklu moich wywiadów z prokuratorem na portalu niedziela.pl.

Wiem, że ten tekst i moje wywiady z prokuratorem Andrzejem Witkowskim wywołają sprzeciw. Milczenie byłoby wygodniejsze, ale po trzydziestu latach badań nie mam już prawa wybierać wygody ani powtarzać wersji, która coraz gorzej znosi konfrontację z faktami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję