Reklama

Odszedł na wieczną wartę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o nagłej śmierci dr. inż. Stanisława Zygmunta Marii Zdrojewskiego. Poznałam go przy okazji budowy pomnika Trzech Krzyży - Katyń, Charków, Miednoje - u podnóża Świętego Krzyża w Górach Świętokrzyskich, zbierając materiały do artykułu.
Pan Zdrojewski zawsze będzie mi się kojarzył z utrwalaniem pamięci Golgoty Wschodu - Katynia, Charkowa, Miednoje i wielu bezimiennych miejsc męczeństwa Polaków. Dzięki jego pracy członkowie Rodzin Katyńskich poznawali losy swoich bliskich. Nie był historykiem, ale z naukową precyzją przygotował i opublikował bardzo dużo artykułów i kilkadziesiąt wspaniałych pozycji książkowych (głównie we współpracy z ks. Zdzisławem Peszkowskim), w tym tomy Trójksięgi, czyli tzw. encyklopedii katyńskiej, i monumentalne dzieło Kozielsk w dołach Katynia.
Akurat 18 sierpnia br. w redakcji Niedzieli rozmawialiśmy o Golgocie Wschodu z Ryszardem Dyją z Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków w Katowicach, gdy telefonicznie - od ks. Peszkowskiego - p.Dyja otrzymał wiadomość o śmierci dr. Zdrojewskiego. „Dzięki niemu poznałem losy mojego taty, jeńca obozu w Kozielsku - mówi R. Dyja. - Był człowiekiem rzetelnym i skrupulatnym w opracowywaniu badań katyńskich, dlatego znajdował dane o naszych najbliższych, zamordowanych na Wschodzie”.
Ks. Peszkowski, który bardzo dobrze znał śp. St. Zdrojewskiego i współpracował z nim przy utrwalaniu pamięci Golgoty Wschodu, powiedział: „Strata jest ogromna. Przede wszystkim był jednym z największych znawców Golgoty Wschodu. Miał umysł naukowy, analityczny i fenomenalną pamięć oraz zdolność rozumienia urzędowego języka rosyjskiego, co zaowocowało wspaniałymi dziełami”.
Śp. dr. inż. Stanisława Zygmunta Marię Zdrojewskiego polecajmy w modlitwie Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV w Afryce, pielgrzym między „różnymi narodami i światami"

2026-04-09 18:02

[ TEMATY ]

#Pielgrzymka

Papież Leon XIV

Leon XIV w Afryce

@Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, przedstawił dziennikarzom długą podróż apostolską, którą Papież odbędzie w dniach 13–23 kwietnia do Algierii, Kamerunu, Angoli i Gwinei Równikowej: trasę naznaczoną bogactwem i różnorodnością historii, kultur i tradycji. Papież będzie przemawiał w czterech językach i podejmie tematy takie jak pokój, środowisko, migracje, rodzina, młodzież, kolonializm. Nie przewidziano żadnych szczególnych środków bezpieczeństwa.

Po raz pierwszy – Algieria, a następnie trzy kraje, które od trzydziestu lat nie widziały obecności Papieża: Kamerun, Angola, Gwinea Równikowa. Leone XIV przygotowuje się do odbycia swojej najdłuższej podróży – do Afryki, w dniach 13–23 kwietnia: cztery kraje, jedenaście dni, około dziesięciu miast, gdzie będzie mówił po angielsku, francusku, portugalsku i hiszpańsku. Podczas swojej trzeciej podróży apostolskiej – po Turcji, Libanie i Księstwie Monako – papież ze Stanów Zjednoczonych zanurzy się w mozaice języków, kultur, historii i tradycji, a jednocześnie w złożonych realiach zranionych przemocą, fundamentalizmem oraz tragedią migracji, lecz jednocześnie naznaczonych entuzjazmem młodego pokolenia, kluczową rolą religii w budowaniu pokoju oraz wyzwaniem współistnienia różnych wyznań.
CZYTAJ DALEJ

Kobieta, która stała za papieżem

2026-04-09 09:14

[ TEMATY ]

film

Screen filmu

Nie ma Jej na oficjalnych fotografiach z Watykanu. Nie siedzi obok papieża w papamobile. A jednak, jak ukazuje nowy film dokumentalny, była obecna w każdym przełomowym momencie życia Karola Wojtyły: od wadowickich lat dziecięcych, przez zamach na placu św. Piotra, po ostatnią pierwszą sobotę kwietnia 2005 roku.

Wydawałoby się, że o św. Janie Pawle II powiedziano już wszystko. Dziesiątki filmów dokumentalnych, setki książek, niezliczone artykuły. Wiem o tym dobrze – sama od lat piszę o Papieżu Polaku, o rodzinie Wojtyłów - szperałam w archiwach, rozmawiałam ze świadkami, wertowałam liczne pożółkłe dokumenty i stare fotografie. A jednak reżyser Jan Sobierajski i operator Andrzej Kocuba znaleźli perspektywę, która dotąd pozostawała niepokazana na wielkim ekranie - mistyczną więź Karola Wojtyły z Matką Bożą. I muszę przyznać, że gdy to usłyszałam, pomyślałam: nareszcie ktoś to zrobił. „Maryja. Matka Papieża” – to film, jakiego jeszcze w polskich kinach nie było.
CZYTAJ DALEJ

Szefowa MFW: wojna z Iranem pozostawi trwałe ślady na gospodarce światowej

2026-04-09 18:41

[ TEMATY ]

gospodarka

Kristalina Georgiewa

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

wojna z Iranem

wikipedia/World Bank Group/ Grant Ellis

Dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa

Dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa

Wojna z Iranem pozostawi trwałe ślady w światowej gospodarce, nawet jeśli uda się zawrzeć i utrzymać porozumienie pokojowe na Bliskim Wschodzie - ostrzegła w czwartek dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

W wystąpieniu zapowiadającym doroczne wiosenne spotkanie MFW w Waszyngtonie Georgiewa powiedziała, że „trwałe skutki” dotychczasowej wojny spowodują w tym roku wolniejszy wzrost gospodarczy na świecie, niż pierwotnie przewidywano.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję