Reklama

Wiadomości z Polski

Prawie 1000 stypendystów Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w dniach 13-25 sierpnia uczestniczy w obozie wakacyjno-integracyjnym w Krakowie. Spotkanie wybitnie uzdolnionej młodzieży, która może zdobywać wykształcenie dzięki ofiarności polskiego społeczeństwa, jest jedną z form odpowiedzi na ubiegłoroczny apel Jana Pawła II o wyobraźnię miłosierdzia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Encyklopedia nauczania społecznego Jana Pawła II” na 25-lecie pontyfikatu

Encyklopedia nauczania społecznego Jana Pawła II pod redakcją ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego to wspólne dzieło 45 uczonych, którzy w ten sposób pragną upowszechnić myśl społeczną Papieża-Polaka. Publikacja ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Encyklopedycznego. Wydawca zapewnia, że jest to swoisty hołd złożony Janowi Pawłowi II w 25-lecie Pontyfikatu.
Papieskie nauczanie zostało ujęte w 120 haseł, które stanowią kluczowe pojęcia dla katolickiej nauki społecznej. Bezrobocie, etyka pracy, feminizm, globalizacja, mniejszości narodowe, nierówności społeczne, płaca, samorząd, strajk, wolny rynek, zadłużenie międzynarodowe – to tylko niektóre z opracowanych haseł.
Z lektury encyklopedii wynika, że według Jana Pawła II podstawowymi problemami współczesnego świata są głód, bezrobocie i ubóstwo. Aby uniknąć tych problemów i cierpień, konieczna jest solidarność ludzi, wzajemny szacunek i pomoc – wskazuje Ojciec Święty.
Zainteresowani papieskim nauczaniem społecznym dowiedzą się z nowej encyklopedii m.in., że tak często przywoływana w nauczaniu Jana Pawła II „cywilizacja miłości” jest programem przebudowy społeczeństwa opartego na wartościach etycznych, a autorem tej koncepcji jest papież Paweł VI. Natomiast Jan Paweł II rozwinął wizję swojego poprzednika, ujmując ją pod hasłem: „Cywilizacja życia”.
Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, które zasłynęło m.in. wydaniem Encyklopedii Białych Plam, działa na polskim rynku wydawniczym od czterech lat. Swoją ofertę kieruje do czytelników, dla których istotnymi wartościami są patriotyzm i tradycja. Ważne miejsce w dorobku wydawnictwa zajmują książki z dziedziny historii Kościoła i Polski.

Żywy pomnik w Krakowie

Stypendyści po raz pierwszy uczestniczą we wspólnym obozie. Nie przypadkiem odbywa się on w Krakowie. Jak bowiem stwierdził bp Kazimierz Nycz, organizator ubiegłorocznej pielgrzymki papieskiej, miasto ma wiele do zaoferowania młodzieży, zwłaszcza że spotkaniu przyświeca hasło: Uczyńmy człowieka. Kształtowanie pełni człowieczeństwa ma się dokonywać zarówno przez kontakt z dziedzictwem historycznym i religijnym miasta, jak i przez udział w zabawach, pokazach filmowych i – czego nie mogło zabraknąć – przez stąpanie po śladach Karola Wojtyły.
Młodzież ma zatem w programie nawiedzenie: Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik, katedry Wawelskiej, Tyńca, Kopca Kościuszki, Kazimierza, Rynku Starego Miasta, kościoła Mariackiego, wielu muzeów i innych ważnych miejsc. Spotka się z przedstawicielami hierarchii kościelnej, m.in. z prymasem Polski – kard. Józefem Glempem, metropolitą krakowskim – kard. Franciszkiem Macharskim i nuncjuszem apostolskim w Polsce – abp. Józefem Kowalczykiem.
Organizatorzy chcą, aby obóz był dla młodzieży nie tylko okazją do wypoczynku i wzajemnego poznania, ale również bodźcem do zdobywania, jakby pod prąd współczesnym trendom, wszechstronnego wykształcenia. Podkreślają bowiem, że nie wystarczy znać języki obce, trzeba jeszcze mieć coś w nich do powiedzenia. Przykładem tak wszechstronnego przygotowania do przyszłych zadań ma być dla stypendystów osoba Jana Pawła II.
Realizacja całego przedsięwzięcia była możliwa przede wszystkim dzięki ofiarności katolickiego społeczeństwa. Podczas ostatniego Dnia Papieskiego zebrano bowiem ponad 4 mln zł. Jednak suma ta – powiedział Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Piotr Gaweł – po sfinansowaniu stypendiów dla ponad 1000 osób, byłaby niewystarczająca dla organizacji krakowskiego spotkania, gdyby nie pomoc ok. 100 wolontariuszy, zaangażowanie harcerzy z ZHR, przychylność całej archidiecezji krakowskiej oraz władz miasta i województwa małopolskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

xhz

Polskie dzieci pomagają dzieciom świata

Ofiary zebrane w 2002 r. przez dzieci w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci zostaną przekazane na potrzeby ich rówieśników z Burkina Faso, RPA, Boliwii, Libanu, Syrii oraz Papui-Nowej Gwinei. Sumę 912 906,60 zł przeznaczono na realizację 46 różnych projektów – poinformował Sekretariat PDMD.
Są wśród nich np. środki na pomoc żywnościową i medyczną oraz na katechizację w parafii Notre Dame de Lourdes w Dano w Burkina Faso, na pomoc dla szkoły i schroniska w parafii św. Bonifacego w diecezji Kavieng w Papui-Nowej Gwinei oraz na dożywianie dzieci z dzielnicy Lucero w Santa Cruz de la Sierra w Boliwii.
Dzieło Misyjne Dzieci zostało założone w 1843 r. we Francji. Od początku znalazło poparcie ze strony Stolicy Apostolskiej. Szybko rozwinęło się zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Tytuł Dzieła Papieskiego otrzymało 3 maja 1922 r. W Polsce Dzieło Świętego Dziecięctwa (dziś PDMD) powołały w Małopolsce w 1857 r. Szarytki, zaś od 1872 r. prowadzą je Misjonarze św. Wincentego a Paulo. W 1928 r. wprowadzono je w całym kraju.
PDMD organizuje w Polsce m.in. „wakacje misyjne z Bogiem”, Misyjny Dzień Dziecka na Jasnej Górze, kongresy misyjne dzieci i akcję kolędników misyjnych w styczniu.

Obchody 750. rocznicy śmierci św. Klary

Uroczystości z okazji 750. rocznicy śmierci św. Klary odbyły się 11 sierpnia br. w jedynym w diecezji radomskiej klasztorze kontemplacyjnym Sióstr Klarysek – w Skaryszewie. Mszy św. przewodniczył biskup senior Edward Materski, zaś homilię wygłosił biskup radomski Zygmunt Zimowski. Obecnie w skaryszewskim Zakonie przebywa 19 zakonnic, które mieszkają tam od 1997 r.
Św. Klara określana jest jako duchowa siostra św. Franciszka. To dzięki niej powstał Zakon Sióstr Klarysek. Prowadziły one bardzo surowy tryb życia, poddawały się najrozmaitszym umartwieniom, stale praktykowały post. Św. Klara kierowała się zawsze duchem ubóstwa. Nie dbała o żadne wartości materialne, nawet dla swojego klasztoru. Zmarła w 1253 r.
Klaryski żyją w klauzurze, poświęcając się głównie modlitwie, także w intencji różnych spraw świata, od którego są oddzielone. Pierwszy klasztor w Polsce powstał w Zawichoście. Ufundował go w 1245 r. książę Bolesław V Wstydliwy, z inicjatywy bł. Salomei, która była pierwszą polską klaryską. Kasatę zakonów kontemplacyjnych, dokonaną w 1781 r. przez cesarza Józefa II, przetrwały placówki w Krakowie i Starym Sączu. W ostatnich latach założono nowe fundacje: w 1979 r. – w Międzyrzeczu Wlkp. (od 1988 r. – w Kaliszu), w 1986r. – w Miedniewicach, w 1995 r. – w Zamościu i w 1997 r. – w Skaryszewie.

Tydzień w Polsce

Powołanie duszpasterza środowiska ludzi bezrobotnych i koordynatorów diecezjalnych w całej Polsce obiecał Prymas Polski kard. Józef Glemp na spotkaniu z przedstawicielami Ruchu Obrony Bezrobotnych w Warszawie.

Grupa 20 uczestników Przystanku Woodstock w Żarach wzięła udział w kursie „Filip”, zorganizowanym przez Szkołę Nowej Ewangelizacji w Gubinie. Wszyscy woodstockowicze zostali zaproszeni na rekolekcje przez ewangelizatorów Przystanku Jezus.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowało nową sukienkę wotywną dla cudownego obrazu Matki Bożej. Jest to wyraz wdzięczności za jubileusz 400-lecia istnienia Kalwarii oraz za pielgrzymkę Jana Pawła II w 2002 r.

Sąd w USA podważył korzystny dla Polski wyrok w sprawie restytucji żydowskiego mienia, utraconego w latach 40. ub. w., uchylając decyzję o niemożności rozstrzygania przed amerykańskim sądem ww. sprawy. Reprezentant rządu polskiego zapowiedział zaskarżenie tej decyzji do Sądu Najwyższego USA bądź bronienie swoich racji ponownie przed sądem pierwszej instancji w USA.

Prasa doniosła, że Komisja Europejska w liście do rządu RP ostrzegła, iż znów mamy opóźnienia w dziedzinie unijnego prawa – tym razem chodzi o pomoc publiczną.

Media ujawniły, że 2 kieleccy radni SLD: wiceprzewodniczący rady sejmiku województwa świętokrzyskiego i szef SLD w Kielcach pracują jednocześnie w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Zabrania tego ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (należące do samorządu placówki zdrowotne negocjują z NFZ kontrakty).

Senat przyjął ustawę o biopaliwach. Od stycznia przyszłego roku będziemy musieli tankować paliwa z biododatkami, do których produkcji można używać tylko krajowych surowców. Eksperci zauważyli, że Senat wprowadził zapis, który narusza prawo Unii Europejskiej. Może to być podstawą do zawetowania ustawy.

Senatorowie odrzucili jeden z zapisów nowelizacji ustawy o repatriacji, pozwalający Polakom mieszkającym w europejskiej części byłego ZSRR na powrót do ojczyzny. Możliwość taką „zarezerwowano” wyłącznie dla rodaków z azjatyckiej części b. ZSRR.

Ponad 2 tys. pracowników zadłużonej Fabryki „Wagon” w Ostrowie Wielkopolskim przystąpiło do strajku okupacyjnego. Strajkujący oświadczyli, że są gotowi na długotrwały protest.

We wrześniu br. na zjeździe Izby Lekarskiej zostanie prawdopodobnie przyjęty nowy kodeks etyki lekarskiej. Największe kontrowersje budzi sprawa, leczenia bezpłodności metodą zapłodnienia in vitro.

Kolejny przypadek BSE (choroby szalonych krów) wykryto w Małopolsce.

23-letni policjant z Będzina zginął w trakcie ścigania przestępców. Śląska policja rozesłała list gończy za sprawcą mordu.

Oburzenie mieszkańców Skierniewic wywołało umieszczenie przed budynkiem miejscowej komendy policji tablicy pamiątkowej ku czci funkcjonariuszy MO i bezpieki poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej. Tablicę zdemontowano.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

[ TEMATY ]

Caritas

fundacja

ciąża

samotna mama

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Trudne ciąże

CZYTAJ DALEJ

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

[ TEMATY ]

media

Katolik

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Gospodarzem tegorocznego, wiosennego spotkania jest Katolickie Radio Podlasie – rozgłośnia diecezji siedleckiej. W zjeździe forum uczestniczy także ks. Paweł Rytel-Andrianik – szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Przed Mszą św. goście forum poznali historię Unitów Podlaskich i ich męczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

[ TEMATY ]

Częstochowa

koncert

Boże Ciało

uwielbienie

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Chcemy ten wieczór przeżywać w duchu tegorocznego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pełni nadziei w ożywcze działanie Ducha Świętego stańmy w tym czasie jako wspólnota Jego dzieci. Niech słowa pieśni, które będziemy wypowiadać, będą wyrazem naszej nieskończonej miłości do Boga Stwórcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję