Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamięć o historii i wołanie o pokój

– Pamięć o zamordowanych jest wyrazem miłości do nich i do naszej Ojczyzny – powiedział bp Antoni Długosz 4 września, w 82. rocznicę „krwawego poniedziałku”, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

krwawy poniedziałek

Beata Pieczykura/Niedziela

Społeczność miasta pamięta o jednej z najbardziej bestialskich zbrodni dokonanej na mieszkańcach Częstochowy przez niemieckich żołnierzy podczas kampanii wrześniowej 4 września 1939 r. Weszła ona do historii pod nazwą „krwawy poniedziałek”. Szacuje się, że w masowych egzekucjach przeprowadzonych wówczas w Częstochowie (m.in. na placu przed katedrą, przy ul. Strażackiej, na pl. Biegańskiego oraz pl. Daszyńskiego) śmierć poniosło ok. 700 mieszkańców miasta. Pomordowanych pochowano na cmentarzu Kule.

W 82. rocznicę tych wydarzeń w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz. W homilii mówił, że wrzesień jest szczególnym czasem refleksji i zadumy nad bólem narodowym i przypomniał dwie daty: 1 września 1939 r. i 17 września 1939 r. – Dla naszego miasta szczególnie ważny jest 4 września, kiedy przypada kolejna rocznica „krwawego poniedziałku”, jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Częstochowy – mówił kaznodzieja. Zwrócił uwagę na to, że tragedia wojny pokazuje jasno znaczenie zgody społecznej, solidarności i odpowiedzialności za każde ludzkie życie, na którego straży stoi Boże przykazanie: „Nie zabijaj”. – Niech 82. rocznica „krwawego poniedziałku” w naszym mieście będzie okazją, by prosić Boga o pokój na świecie i zatroskanie ludzi o każde poczęte życie. Niech wrzesień będzie czasem modlitwy do Boga o pokój, o męstwo i o mądrość serc, co pozwoli nam skutecznie głosić Ewangelię w laicyzowanym świecie – podkreślił bp Długosz.

Beata Pieczykura/Niedziela

4 września przypada wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Kanuty (Józefy Chrobot) i Towarzyszek z Nowogródka. Bł. Maria Kanuta Chrobot wraz ze współsiostrami oddała życie za ojców rodzin w czasie II wojny światowej. Jest ona jedną z trojga męczenników ziemi częstochowskiej.

Beata Pieczykura/Niedziela

W tym kontekście bp Długosz powiedział, że „wzajemny szacunek względem siebie mężczyzny i kobiety stoi na straży każdego poczętego dziecka”. Zachęcił także rodziny, aby na początku roku szkolnego pamiętały o swoich zobowiązaniach wynikających z sakramentu małżeństwa, a wszystkich do podjęcia starań, aby nasza archidiecezja była autentyczną rodziną Jezusa Chrystusa.

2021-09-04 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Człowiek staje się nieludzki, kiedy odcina się od Boga i Jego praw

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

krwawy poniedziałek

„Częstochowa. Dzieje miasta i Klasztoru Jasnogórskiego”, tom 3, 2006 r.

– Człowiek staje się nieludzki, kiedy odcina się od Boga i Jego praw – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 4 września przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie Mszy św. w intencji ofiar „krwawego poniedziałku” w 81. rocznicę tego wydarzenia.

Na początku Eucharystii zaznaczył, że „jesteśmy zgromadzeni w imię Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego w archikatedrze częstochowskiej, która była niemym świadkiem tych bolesnych dni i przyjęła owych skazańców”.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję