Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Kaleta: mamy znak w osobie św. Józefa

W trudnych momentach potrzebujemy znaku, który napełniłby nas optymizmem i nadzieją. Ten znak mamy w osobie św. Józefa – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta, do katechetów inaugurujących rok szkolny i odbywających pielgrzymkę do kieleckiego sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodziny. Właśnie tam sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem bp. Kalety.

2021-08-25 18:16

[ TEMATY ]

św. Józef

Kielce

bp Andrzej Kaleta

flickr.com/episkopatnews

- Nie jest dziełem przypadku, że inauguracja roku katechetycznego odbywa się właśnie tu – mówił bp Andrzej Kaleta, nawiązując do trwającego w Kościele Roku św. Józefa i peregrynacji kopii wizerunków z tutejszego sanktuarium, która od maja trwa w diecezji kieleckiej.

– Trzeba nam wsłuchiwać się w milczenie św. Józefa i wpatrywać w jego życie, bo dopiero wtedy, nie ulegając obłędnej logice współczesnego świata, zachwycimy się pięknem i głębią orędzia, jakie Jezus Chrystus przyniósł na świat, orędzia, jakie głosimy jako katecheci i za które jesteśmy odpowiedzialni – mówił w homilii.

Reklama

Zauważył, jak mocno dzisiejszy świat kwestionuje Boga i spycha go na margines zainteresowań, jak wiele w związku z tym jest stawianych pytań przy doświadczaniu współczesności i jej przemian. Zaznaczył m.in. trudności współczesnej katechezy spowodowane relatywizacją oraz ograniczeniami związanymi z pandemią.

– Możemy pytać, co czuje serce gorliwego katechety, powołanego i posłanego, aby głosił Słowo Boże, kiedy widzi, że niektórzy z jego uczniów, ulegając logice świata, gubią Chrystusa i wykazując brak zainteresowania Jego słowem, niekiedy odchodzą, rezygnując z katechizacji - mówił.

Podziel się cytatem

- Jako uczniowie Chrystusa, odpowiedzialni za dzieło katechizacji, odczuwamy ból, będący następstwem kwestionowania i niekiedy gubienia Boga przez współczesnych, w tym przez naszych uczniów – zauważył bp Kaleta.

Reklama

- W pewnym sensie jest to ból podobny do tego, którego doświadczyli Matka Jezusa i Jego ziemski Opiekun, św. Józef – dodał. Przypomniał misję św. Józefa i „Józefowe rozterki”, Bożą interwencję w „chwili kryzysowej”, czy bezradność w poszukiwaniu miejsca do narodzenia Syna Bożego, wreszcie doświadczenie pełnego zaufania Bogu.

– Św. Józef uczy nas, że podobnie jak on, powinniśmy dochować wierności Bogu we wszystkim – mówił bp Kaleta.

Podziel się cytatem

Przypomniał, że dzisiaj modlimy się o dzieło katechizacji diecezji kieleckiej, o nowe powołania do pracy katechetycznej, zaburzonej w ostatnim roku. Reorganizacja katechezy w czasach pandemii „pozbawiła [katechetów] bezpośredniego kontaktu z katechizowanymi, co jest bardzo ważne w budowaniu relacji wiary i miłości względem Pana Boga i ludzi”.

Słowa uznania skierował do tych, którzy podjęli wyzwanie zdalnego nauczania.

Podkreślił, iż potrzebujemy znaków na dzisiejsze trudne czasy; jednym z nich jest wskazana osoba św. Józefa, którego rok przeżywamy oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Bp Kaleta przypomniał, jak ważna była katecheza i formacja młodych ludzi dla Prymasa Wyszyńskiego, który zostanie ogłoszony błogosławionym 12 września w Warszawie.

– Prymas Wyszyński zwracał uwagę na znaczenie wspólnoty Kościoła i narodu. Podkreślał znaczenie chrześcijańskiej formacji młodego pokolenia. Zabiegał o odrodzenie religijne i moralne społeczeństwa. Za wzór na swojej drodze wybrał Matkę Bożą, której powierzył się do końca. Dziś, podobnie jak Józef, uczy nas, jak żyć i realizować swoje powołanie w czasach trudnych, aby nie zagubić Boga i siebie – wskazywał bp Kaleta.

Po Mszy św. konferencję nt. „Józef z Nazaretu – Święty na nasze czasy”, wygłosił ks. prof. Tomasz Siemieniec – wykładowca Pisma Świętego, biblista (KUL, WSD Kielce).

W diecezji kieleckiej pracuje prawie 700 katechetów, w tym ok. 370 osób świeckich, ponad 50 sióstr zakonnych oraz blisko 270 kapłanów.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: powstanie film o marszach Kadrówki

O dobiegającym końca 52. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej ma powstać film, wyreżyserowany przez jednego z uczestników – Macieja Gawlikowskiego. Kadrówka jutro w południe wkroczy do Kielc. Sejm ustanowił rok 2017 - Rokiem Marszałka Piłsudskiego z racji 150. rocznicy urodzin.

Film powinien być gotowy w 2018 roku, prawdopodobnie będzie pokazany w Pierwszym Programie Telewizji Polskiej. Film ma głównie służyć popularyzacji wiedzy o kadrówce, pokazać więzi łączące „kadrówkowiczów” oraz, jak marsze ewoluowały, jak np. zmieniły się w stosunku do lat 80.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję