Reklama

Niedziela Świdnicka

Msza trydencka w diecezji świdnickiej tylko w trzech kościołach, wśród nich nie ma katedry

W związku z Listem apostolskim motu proprio Papieża Franciszka "Traditionis custodes" w dniu 23 sierpnia 2021 Biskup Świdnicki bp. Marek Mendyk wydał dekret dotyczący używania Missale Romanum z 1962 roku w Duszpasterstwie Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Msza trydencka

ks. Julian Nastałek

ks. Arkadiusz Harbar

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka w katedrze świdnickiej - rok 2021

Msza św. trydencka w katedrze świdnickiej - rok 2021

Biskup na prośbę ks. Juliana Nastałka - duszpasterza Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej wskazał następujące miejsca w diecezji na sprawowane Mszy św. trydenckich.

Są to: 1.

Reklama

1) Kościół pw. Krzyża świętego w Świdnicy, należący do Caritas Diecezji Świdnickiej

2.) Kaplica pw. św. Marii Magdaleny, w par. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

oraz na okres 1 roku na mocy dyspensy

Reklama

3) Kościół parafialny pw. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu.

W ciągu najbliższych 3 miesięcy zostanie zrewidowany statut Duszpasterstwa, na którego czele przez kolejne 5 lat będzie stał ks. Julian Nastałek, który poinformował, że czterej kapłani, którzy złożyli stosowne prośby, otrzymali dekrety zezwalające na kontynuację celebracji wg starego mszału.

A są to:

ks. Julian Nastałek – duszpasterz Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej
ks. kan. Dominik Ostrowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej
ks. kan. Zbigniew Chromy – proboszcz par. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu
ks. Jarosław Buczyński – wikariusz par. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu
ks. Wojciech Pawlina - wikariusz par. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.

- Kapłani, którzy wcześniej sprawowali Mszę św. w tzw. rycie Trydenckim i chcieliby nadal kontynuować jej celebrowanie, muszą posiadać zezwolenie biskupa diecezjalnego (TS, art. 5). Natomiast co do prezbiterów, którzy chcieliby rozpocząć celebrowanie Mszy św. według tego rytu; dodatkowo Biskup diecezjalny przed udzieleniem im takiego zezwolenia, musi skonsultować się ze Stolicą Apostolską (TS art. 4). Ponadto Motu Proprio kładzie nacisk na znajomość języka łacińskiego, która to pozwalałaby celebransowi na pełne rozumienie rubryk i tekstów liturgicznych (TS art. 3 § 4) - wyjaśnia ks. mgr lic. Arkadiusz Harbar student Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Z dniem 16 lipca 2021, czyli od momentu wejścia w życie papieskiego dokumentu „Traditionis custodes” Msza trydencka nie może być sprawowana w katedrze świdnickiej.

Jak informuje ks. Nastałek, katedra jest kościołem parafialnym, więc nie spełnia wymogów papieskich, a ponieważ jest już miejsce w Świdnicy, które je spełnia, więc diecezjalny Duszpasterz Wiernych Tradycji Łacińskiej, nie prosił o dyspensę dla katedry.

Przypomnijmy, że papieski dokument "Traditionis custodes" z 16 lipca 2021 r. wprowadza regulacje dotyczące sprawowania nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego (tzw. Mszy św. trydenckiej), uchylając jednocześnie wszystkie wcześniejsze normy, instrukcje, zezwolenia i zwyczaje, które nie są zgodne z jego postanowieniami (TS art. 8). W tym przede wszystkim motu proprio "Summorum Pontificum" z 2007, wydane przez Benedykta XVI. Decyzja papieża Franciszka weszła w życie natychmiast, bez tzw. Vacatio legis, czyli bez czasu przejściowego między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie.


2021-08-23 16:42

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrzest w nadzwyczajnej formie

[ TEMATY ]

chrzest

ks. Julian Nastałek

ks. Mirosław Benedyk

W kościele św. Krzyża 28 lutego br. celebrowano sakrament chrztu św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Obrzędom przewodniczył ks. Julian Nastałek.

W kościele św. Krzyża 28 lutego br. celebrowano sakrament chrztu św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Obrzędom przewodniczył ks. Julian Nastałek.

W kościele św. Krzyża 28 lutego br. celebrowano sakrament chrztu św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Obrzędom przewodniczył ks. Julian Nastałek.

Kacper jest drugim dzieckiem państwa Joanny i Krzysztofa Haudów ze Świdnicy, włączonym do Kościoła katolickiego podczas chrztu w rycie trydenckim. Dwa lata wcześniej podczas takich samych obrzędów liturgii sprzed reformy soborowej, do grona dzieci Bożych włączono jego starszą siostrę Natalię.

CZYTAJ DALEJ

Byli koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 krytycznie o stwierdzeniach dominikanów w wywiadzie dla KAI

2022-01-25 11:45

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Piotr Drzewiecki

"Nie jesteśmy aktywną stroną obecnego sporu jaki toczy się wokół Lednicy, ale prosimy Ojców Dominikanów, aby zarówno w prywatnych jak i publicznych wypowiedziach opierali się na faktach" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie, koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 w latach 2015-2017 w oświadczeniu przesłanym KAI.

Odnoszą się oni do wywiadu udzielonego KAI przez oo. Michała Śliża, Wojciecha Surówkę i Wojciecha Prusa, opublikowanego 24 stycznia br. "Padło tam kilka stwierdzeń które nie mają pokrycia w faktach a które zobowiązani jesteśmy sprostować" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie.

CZYTAJ DALEJ

Zakończyły się uroczystości obchodów 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

2022-01-27 18:27

[ TEMATY ]

rocznica

Auschwitz

Holokaust

PAP

Głosy ocalonych wybrzmiały podczas czwartkowych obchodów 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. "Widok cierpień nadludzkich i masowych śmierci, wyryty jest w mojej duszy jak ten numer wytatuowany na ramieniu" - mówiła b. więźniarka Halina Birenbaum.

"W ciągu tych wszystkich długich lat od wyzwolenia z tych piekieł na ziemi, nie przestaję opowiadać, czego doświadczyłam wtedy, czego byłam ofiarą i naocznym świadkiem" - mówiła Halina Birenbaum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję