Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: św. Józef jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny

– Gratuluję wam wspaniałego patrona, który jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny – powiedział 19 sierpnia bp senior Antoni Długosz do wiernych parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Makowiskach. Tego dnia świątynia parafialna była kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas liturgii biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

– Św. Józef od wieków jest związany z naszą wspólnotą parafialną. Od 300 lat spogląda na kolejne pokolenia naszych parafian z obrazu, który nie bez powodu wielu uznaje za cudowny – zaznaczył na rozpoczęcie Mszy św. proboszcz ks. Andrzej Chrzanowski. – Dzisiaj chcemy podziękować Bogu za wszelkie łaski, które otrzymaliśmy i które wciąż otrzymujemy jako parafia powierzona tak potężnemu orędownikowi – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Gratuluję wam wspaniałego patrona, który jest przykładem odpowiedzialnego opiekuna rodziny, a także świadkiem wydarzeń związanych z misją Jezusa – przyznał bp Długosz, witając wiernych.

W kazaniu przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „nikt z ludzi żyjących na ziemi nie jest w stanie w pełni zrozumieć, co to znaczy być człowiekiem i jaki jest sens naszej ziemskiej egzystencji, bez Chrystusa”. – Dlatego dzięki Niemu – jak mówi św. Paweł – formujemy nasze człowieczeństwo na miarę wielkości człowieczeństwa samego Chrystusa – wyjaśnił.

Reklama

Kaznodzieja wskazał na św. Józefa jako na człowieka uformowanego. Zwracając uwagę na fakt, że w Ewangelii nie zostało zapisane żadne jego słowo, zaznaczył że „mężczyzna ma mniej mówić, a stwarzać bezpieczeństwo i miłość swojej rodzinie”. – Nie bądźcie gadułami, ale przekazujcie miłość do żony i dzieci solidną pracą, modlitwą, czyli więzią z Panem Bogiem, a także stwarzaniem bezpieczeństwa – zaapelował do mężczyzn bp Długosz.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny ubolewał, że dzisiaj deprecjonuje się misję rodziny, próbując zastąpić ojca i matkę „rodzicem pierwszym” i „rodzicem drugim”, oraz manipulując płcią człowieka. – Przecież od Boga pochodzi powołanie do ojcostwa i macierzyństwa. To Pan Bóg wybiera mężczyznę i kobietę, by stworzyli wspaniałą wspólnotę, czyli rodzinę, którą Kościół określa sanktuarium, świątynią Jezusa – kontynuował.

Biskup zauważył, że „w sakramencie małżeństwa narzeczeni zapraszają Jezusa, by zamieszkał w ich rodzinach, by rodzina była Jego Kościołem, by tam małżonkowie byli pierwszymi świadkami wiary w życiu swoich dzieci, kapłanami domowego Kościoła, pedagogami oraz katechetami i by dzieci, doświadczając miłości od rodziców, nabierały tego przekonania, że Bóg jest miłością”.

Odnosząc się do przyrzeczeń związanych z sakramentem bierzmowania, kaznodzieja przypomniał, że „wyrazem naszej miłości do Jezusa będzie wierność Bożym przykazaniom”. – Przykazania nigdy się nie starzeją. Pochodzą od Boga, którego imię to „JA JESTEM” – wskazał bp Długosz. Zachęcił również młodych, aby rozeznawali w rachunku sumienia, czy w swoich słowach i czynach są wierni przykazaniom.

Reklama

– Życzę wam z całego serca, abyście zakładając rodzinę, pamiętali, jaki jest wzorzec waszego życia małżeńskiego – Święta Rodzina z Nazaretu – powiedział do bierzmowanych. Zwracając się do dziewcząt, zaapelował, aby będąc wiernymi aż do końca życia swoim przyszłym mężom i dzieciom, wypełniały charyzmat i misję Maryi. – Dziecko jest największym darem od Boga. Niech wasze dzieci wzrastają w mądrości i w łasce u Boga i u ludzi – podsumował bp Długosz.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Mszy św. celebrans zawierzył wszystkie parafie i rodziny archidiecezji częstochowskiej opiece św. Józefa.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele bractwa św. Józefa, m.in. z Pajęczna – z parafii Narodzenia Pańskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

2021-08-19 20:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: św. Józefie, pomóż nam odnawiać Kościół

– Centralnym miejscem ożywienia Kościoła jest wzięcie do siebie, wzięcie na serio Jezusa Chrystusa – powiedział bp Andrzej Przybylski 19 listopada w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej. Świątynia była kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa.

– Święty Józef jest patronem wszechpotężnym, który może nam pomóc we wszystkich sprawach – podkreślił na wstępie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, zachęcając, aby przez wstawiennictwo świętego polecić sprawy osobiste i diecezjalne, a także modlić się o powstrzymanie pandemii i pokój na wschodniej granicy Polski. – Módlmy się za ojczyznę, żeby św. Józef pomógł nam rozwiązywać często bardzo skomplikowane problemy, a on to umiał robić, bo często Pan Bóg stawiał go wobec bardzo skomplikowanych wyzwań i zadań – przypomniał.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie: Masz bezsenne noce? Spróbuj tego i zobacz co się stanie

2025-10-17 11:05

[ TEMATY ]

ks. Studenski

ks. Marek Studenski

Diecezja Bielsko-Żywiecka

W dobie samoobsługowych sklepów otwartych 24/7 i aptek z nocnym dyżurem coraz częściej oczekujemy, że podstawowe potrzeby da się zaspokoić o każdej porze. A co z potrzebami duchowymi, które dają o sobie znać właśnie w nocy – kiedy bezsenność splata się z lękiem, a myśli krążą wokół spraw, których nie da się „wyłączyć”?

Z takim pytaniem koresponduje rosnące w Polsce i w Europie zjawisko całodobowych miejsc modlitwy – kaplic wieczystej adoracji, dostępnych dla chętnych przez całą dobę.
CZYTAJ DALEJ

Naśladowcy Chrystusa

2025-10-18 20:15

ks. Wojciech Kania

W święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy i pracowników służby zdrowia, Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz modlił się w intencji wszystkich osób zaangażowanych w troskę o życie i zdrowie człowieka. Uroczystość odbyła się w parafii pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu.

Mszę świętą poprzedziło nabożeństwo różańcowe. Następnie Eucharystii przewodniczył Biskup Krzysztof Nitkiewicz, a wraz z nim koncelebrowali ks. Tadeusz Pawłowski SAC, kapelan sandomierskiego szpitala, ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz przybyli kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele służby zdrowia z Sandomierza i diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję