Reklama

Niedziela w Warszawie

Człowiek wielkiego zaufania Bogu

"Odszedł pasterz nasz, co ukochał lud" – powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński o swoim poprzedniku śp. abp. Henryku Hoserze, na wstępie Mszy św. żałobnej sprawowanej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana.

Uroczystości pogrzebowej w praskiej katedrze przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W koncelebrowanej Liturgii udział wzięli kapłani z diecezji praskiej oraz z diecezji: białostockiej, drohiczyńskiej, kieleckiej. Był także arcybiskup Sarajewa i przedstawiciele kościoła prawosławnego. Do świątyni przy ul. Floriańskiej przybyła rodzina Zmarłego, bracia i siostry zakonne, członkowie diecezjalnych wspólnot. A także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, obecnie biskup diecezji radomskiej a wcześniej biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej i przez lata jeden z najbliższych współpracowników abp Henryka Hosera.

- Przewodnikiem naszej duchowej refleksji w czasie tej wyjątkowej Eucharystii, gdzie otaczamy ołtarz w naszej katedrze warszawsko-praskiej i trumnę z ciałem naszego pasterza, jest św. Paweł – powiedział bp Solarczyk i dodał, że to właśnie św. Paweł był szczególnym przewodnikiem posługi duszpasterskiej abpa Henryka Hosera w warszawsko-praskiej diecezji.

Kaznodzieja przypomniał, że ingres abpa Hosera do katedry odbył się w przededniu rozpoczęcia Roku św. Pawła. W wygłoszonej wtedy homilii nowy ordynariusz powiedział m. in.: «Apostolska metoda św. Pawła zaskakuje zdolnością do stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wyzwaniom i zadaniom (..) Św. Paweł bronił pryncypiów, prawa Bożego, nie rozmywał i nigdy nie ustępował».

- Słowa te stały się swoistym mottem duszpasterskiej posługi Ks. Arcybiskupa pośród nas. W tej zdolności stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wydarzeniom i wyzwaniom. W tej gotowości bycia niezłomnym. W tym co jest Boże, co jest zasadą wpisaną przez Boga w człowieka, zaczynając od tego co jest zasadą dziecięctwa Bożego i te wszystkie inne tajemnice, które my dzięki mocy Ducha Świętego odczytujemy. Czyż to nie było naszym udziałem? Bez względu na to, w jaki sposób towarzyszyliśmy i współpracowaliśmy z Ks. Arcybiskupem - pytał w homilii bp Solarczyk i podkreśli. - Dzisiaj każdy z nas, drogi Ks. Arcybiskupie, staje wobec Boga właśnie z tym darem, jaki wpisałeś, zostawiłeś i przekazałeś nam. I dzisiaj wsłuchując się w słowa Ewangelii, przypominające drogę uczniów do Emaus, próbujemy odczytać, że w tej osobie św. Łukasza (...), to ty byłeś dla na towarzyszem, nauczycielem, lekarzem. Człowiekiem wielkiego zaufania Bogu oraz podziwu i wrażliwości na człowieka.

Reklama

Po Eucharystii pożegnalne przemówienia wygłosili m.in.: Maciej Miłkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, a w imieniu duchowieństwa diecezji warszawsko-praskiej ks. prał. Stanisław Markowski wraz z ks. Robertem Gutem.

Zmarłego 13 sierpnia biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej pożegnali także: s. Stefania Korbuszewska, ks. Tomasz Sztajerwald, Małgorzata i Tadeusz Walaszczykowie oraz w imieniu warszawskiego środowiska medycznego - prof. Bogdan Chazan, dr Grażyna Rybak oraz Krystyna Starosta - Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich

Msza św. w praskiej katedrze była drugą Eucharystią żałobną. Pierwsza Liturgia została odprawiona w czwartkowe południe w kościele seminaryjnym Wyższego Seminarium Duchownego ojców pallotynów.

W Ołtarzewie Eucharystii przewodniczył papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosił ks. Zenon Hanas SAC.

Przełożony warszawskiej prowincji pallotynów powiedział m. in.: - Dziękujemy dziś Wszechmocnemu i miłosiernemu Bogu za niezwykle owocne życie naszego pallotyńskiego współbrata. Wspominamy jego troskę o życie, jego zachwyt nad życiem, jego umiłowanie życia ludzkiego w duchu Ewangelii. I prosimy Boga, jedynego dawca życia, aby okazał swoją życiodajna moc i obdarzył go życiem wiecznym.

Reklama

Abp Henryk Hoser SAC miał 78 lat. Był lekarzem, pallotynem, misjonarz i wizytatorem apostolski w Rwandzie, sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. W 2008 r. został ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, a w 2017 biskupem seniorem. W latach 2018-2021 decyzją papieża Franciszka został mianowany wizytatorem apostolskim w Medjugorie.

Uroczystości pogrzebowe będą kontynuowane w piątek, 20 sierpnia. Ich głównym punktem będzie Msza św. o godz. 12.00 w katedrze przy ul. Floriańskiej. Eucharystii żałobnej będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierza Nycza. Po Mszy św. ciało Zmarłego zostanie złożone w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Transmisję z Eucharystii przeprowadzi internetowa telewizja SalveNet.

2021-08-19 19:56

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Henryk Hoser: po katastrofie Smoleńskiej zabrakło współczucia i prawdy

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję