Reklama

Niedziela w Warszawie

Pożegnanie abp. Henryka Hosera

Msza św. żałobna w kościele seminaryjnym w Ołtarzewie rozpoczęła dwudniowe uroczystości pogrzebowe byłego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski. Razem z papieskim jałmużnikiem koncelebrowaną Liturgię sprawowali m. in.: abp Tadeusz Wojda, biskupi Romuald Kamiński, Janusz Stepnowski i Adrian Galbas oraz księża pallotyni i kapłani z obu warszawskich diecezji.

Kazanie wygłosił ks. dr Zenon Hanas. Przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla przypomniała w homilii najważniejsze etapy życia Zmarłego. Kaznodzieja podkreśli, że abp. Hoserowi przez całą posługę na misyjnych szlakach towarzyszyła „troska o życie, w każdym z jego wymiarów”. Natomiast życiowym programem Zmarłego była encyklika Pawła VI „Humanae vitae” o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego (wydana w 1968r. - przyp. at)

- Jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim żyć będziemy – powiedział na początku homilii ks. Hanas. O tym, że właśnie taką ufność miał abp. Hoser świadczy kartka, jaką znaleziono na biurku, przy którym pracował Zmarły przed pójściem do szpitala. - „Wiem, komu zawierzyłem. Nie zawstydzę się na wieki” – przeczytał jej treść na koniec kazania ks. Zenon Hanas.

W Eucharystii w Ołtarzewie uczestniczyła rodzina zmarłego siostry i bracia zakonni, przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń i ruchów, z którymi współpracowała abp. Hoser.

Po zakończeniu Mszy św. Zmarłego wspominali m. in.: abp. Tadeusz Wojsa, siostrzenica Urszula w imieniu rodziny. Natomiast w imieniu środowiska lekarskiego Andrzej Kukwa i Jerzy Goliszewski, który poznał przyszłego arcybiskupa podczas studiów medycznych.

Wspólnotę Małżeństw i Rodzin reprezentowała Małgorzata Walaszczyk, która powiedziała, że abp. Hoser „nakierował” ich pracę na towarzyszenie rodzinom. - Ty pokazywałeś sobą, że Pan Bóg jest większy i nas tego uczyłeś. Kiedy wjeżdżałeś do Medjugorie, powiedziałeś, że choć się żegnamy, to przecież będziemy się kontaktować. A najpiękniejszą możliwością kontaktu ponad czasem i przestrzenią jest modlitwa. I dzisiaj nasza gromadka obiecuje Ci to – zadeklarowała Małgorzata Walaszczyk.

Reklama

Uroczystości pogrzebowe będą trwały dwa dni. Jeszcze dzisiaj trumna z ciałem abp. Henryka Hosera zostanie przewieziona na warszawską Pragę, gdzie o godz. 18.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika rozpocznie się Msza św. pogrzebowa.

Przed i po Mszy św. jest możliwość modlitwy przy trumnie.

W piątek - 20 sierpnia o godz. 12.00 – w katedrze przy ul. Floriańskiej będzie sprawowana Eucharystia żałobna pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Po tej Mszy św. ciało Zmarłego zostanie złożone w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.

Transmisje z Eucharystii - jakie będą sprawowane w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika – przeprowadzi internetowa telewizja Salve. Net.

2021-08-19 14:11

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser do Ruchu Focolare: bądźcie światłem dla dzisiejszego świata

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

RAZEM.TV

Bądźcie światłem dla dzisiejszego świata – zaapelował do członków Ruchu Focolare Abp Henryk Hoser. Z okazji 7. rocznicy śmierci założycielki Ruchu – Chiary Lubich, członkowie Focolare z terenu Mazowsza spotkali się na stołecznej Pradze na dorocznym zjeździe, który przebiegał pod hasłem "Bądźcie zawsze rodziną”. Gościem spotkania był ordynariusz warszawsko-praski.

W swoim wystąpieniu abp Hoser podkreślił, że fundamentem każdej międzyludzkiej relacji, w tym zwłaszcza małżeńskiej, jest Bóg. - Poprzez łaskę sakramentalną jest On nie tylko świadkiem miłości małżeńskiej ale także jej współtwórcą. Małżeństwo jest bowiem darem osób, obdarowanie zawsze nakierowane jest na szczęście drugiego człowieka. Do tego jednak aby mogło to się urzeczywistniać potrzebna jest autentyczna wolność do której trzeba nieustannie dorastać - zauważył prelegent.

CZYTAJ DALEJ

Cudowny Medalik

Niedziela legnicka 27/2009

Cudowny Medalik - symbolika

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem

– Trzeba uwierzyć w osobiste spotkanie z Chrystusem – powiedział abp Wacław Depo. W I niedzielę Adwentu metropolita częstochowski przewodniczył w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie Mszy św., podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 18 osobom.

W homilii przypomniał, że rozpoczynający się rok duszpasterski w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Zaznaczył, że zadaniem na ten czas jest na nowo uwierzyć w Kościół jako wspólnotę zjednoczenia ludzi z Bogiem i zjednoczenia ludzi ze sobą oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, „w jaki sposób mamy sobie pomóc, żeby wejść w głęboką osobistą więź z Chrystusem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję