Reklama

Poradnik dla bezrobotnego

Jak pisać CV?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życiorys

Gdy kandydat wybrał sobie stanowisko pracy, o które chce się ubiegać, np. znalazł odpowiednią ofertę w gazecie lub w Internecie, powinien przygotować swoje dokumenty aplikacyjne. Najczęściej są to CV i list motywacyjny. Czasami dołącza się do nich świadectwa pracy, dyplomy, zaświadczenia o ukończeniu kursów itp. Najważniejszym dokumentem jest jednak CV. Jest to skrót łacińskiej nazwy curriculum vitae, czyli po polsku życiorys. CV jednak bardzo różni się od tradycyjnego życiorysu, który zaczyna się z reguły od słów: "Urodziłem się itd.". Dokument ten zawiera najważniejsze informacje dotyczące wykształcenia, przebiegu pracy zawodowej, umiejętności i dodatkowych kwalifikacji, a nawet zainteresowań, które pozwolą pracodawcy dokonać wstępnej oceny kandydata. Co ważne, informacje te są uporządkowane tematycznie oraz najczęściej podane w odwrotnej kolejności chronologicznej, dzięki czemu pracodawca łatwiej może odnaleźć to, co jest dla niego istotne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działy CV:

I. Dane personalne - w tym miejscu podaje się imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, telefon i inne możliwości kontaktu, np. e-mail, rok urodzenia, ewentualnie stan cywilny.

II. Wykształcenie - tu podaje się informacje dotyczące kolejnych etapów kształcenia, zaczynając od ostatniego, a kończąc na pierwszym: studia wyższe, studia podyplomowe (jeśli były ukończone), szkoła pomaturalna (jeśli ukończona), szkoła średnia. Przy dzisiejszym stanie wykształcenia można pominąć wykształcenie podstawowe, chyba że ktoś może pochwalić się ukończeniem wyjątkowej szkoły, np. za granicą. Należy podać okres, w którym kandydat uczęszczał do danej szkoły, specjalność, temat pracy dyplomowej; jeśli praca ta napisana była pod kierunkiem znanego specjalisty w danej dziedzinie, można też o tym napisać. Jeśli kandydat ukończył kursy lub szkolenia, należy podać nie tylko temat kursu, ale też liczbę godzin, nazwy poszczególnych przedmiotów i zdobyty tytuł.

Reklama

III. Doświadczenie zawodowe. Podobnie jak w przypadku wykształcenia, opis należy zacząć od ostatniego miejsca zatrudnienia i skończyć na pierwszym. Kandydat powinien podać nazwę stanowiska pracy oraz swoje główne obowiązki. Może też napisać, czego się nauczył, wykonując tę pracę. Należy także poinformować o okresach, w czasie których był zatrudniony. Jeśli to były okresy wieloletnie, wystarczy dokładność jednego roku, jeśli krótsze, należy napisać z dokładnością do jednego miesiąca. Np. 1992-1999, ale luty 1999 - marzec 2000. Pod hasłem tym umieścić można także informacje dotyczące staży i praktyk zawodowych. Dotyczy to zwłaszcza absolwentów, którzy nie mogą pochwalić się praktyką zawodową w pełnym tego słowa znaczeniu. W tym przypadku napisać można nawet o pracach sezonowych, nawet jeśli nie miały wiele wspólnego ze stanowiskiem, o które ubiega się kandydat. Świadczy to, że kandydat jest aktywny i pracowity, posiada inicjatywę i nieobce mu są rygory pracy zarobkowej.

IV. Inne doświadczenia. W tym punkcie podać można wszelkie doświadczenia, jakie kandydat nabył niezależnie od formalnego wykształcenia i pracy zawodowej, a które przydać się mogą w nowym miejscu pracy. Np. praca w organizacjach pozarządowych i organizacjach społecznych. Można tam przecież pełnić funkcje, które dają doświadczenie takie samo, jak to zdobyte w pracy, np. prowadzić biuro, zajmować się księgowością, kierować zespołem. Z tego punktu widzenia ważne może być np. doświadczenie nabyte w harcerstwie.

V. Umiejętności. W tym punkcie pisze się o wszelkich kwalifikacjach posiadanych przez kandydata - zarówno tych udokumentowanych, jak i nieudokumentowanych. Mogą to być języki obce (jakie i w jakim stopniu?), umiejętność obsługi komputera (jakie programy?), umiejętność obsługi kasy fiskalnej, prowadzenia magazynu itp., itd.

Reklama

VI. Osiągnięcia. Jeśli ktoś może pochwalić się wygranym konkursem, znaczącą publikacją, nagrodą, dyplomem uznania, uczestnictwem w ważnych gremiach, osiągnięciami zawodowymi, jak np. poziomem sprzedaży, co jest ważne w przypadku handlowców, czy też wdrożeniem projektu lub racjonalizacji, powinien napisać o tym właśnie w tym punkcie.

VII. Zainteresowania. Nie należy się tu zbytnio rozpisywać. Dobrze jest wybrać takie zainteresowania, które świadczą o potrzebie rozwoju, aktywności i umiejętności odpoczywania, no i niekiedy nie zaszkodzi, jeśli jest w nich trochę oryginalności (ale nie ekstrawagancji). Wprawdzie ten punkt nie jest traktowany zbyt poważnie, ale jest to odpowiednie miejsce, by zwrócić na siebie uwagę pracodawcy. O tym też trzeba pamiętać, zważywszy że ma on niekiedy do przeczytania dziesiątki takich dokumentów.

Treść

CV powinno mieć odpowiednią nośność informacyjną, a więc nie powinno się poprzestawać jedynie na informacjach ogólnikowych typu "pracowałem na stanowisku sprzedawcy". Trzeba napisać dokładnie, co się tam robiło. Im więcej konkretów, tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać o równowadze między precyzją i zwięzłością. Należy unikać silnego wartościowania, czyli mówiąc krótko - czczych przechwałek, np. byłem najlepszy, miałem rewelacyjne wyniki. Pamiętać też trzeba, że każda informacja napisana w CV może być zweryfikowana w czasie rozmowy kwalifikacyjnej lub bezpośrednio u byłego pracodawcy.

Forma

CV w zasadzie powinno się mieścić na jednej stronie A4, ale nie zawsze jest to możliwe. Lepiej jednak, jeśli nie przekracza 2 stron. Papier powinien być biały, czcionka nie mniejsza niż 10 i obowiązkowy wydruk komputerowy. Nie należy zapomnieć o podpisaniu CV. Technika komputerowa pozwala także na umieszczenie zdjęcia, ale nie jest to konieczne, chyba że proszą o to w ofercie pracy. CV może być dostarczone osobiście, wysłane pocztą, faksem lub e-mailem. Niektóre firmy posiadają specjalne miejsca na swoich stronach internetowych, gdzie można wysyłać dokumenty aplikacyjne. Jeśli CV wysyłane jest pocztą, należy pamiętać, aby włożyć je do koperty w specjalnej usztywniającej koszulce. W przeciwnym przypadku dotrze do pracodawcy w stanie mającym niewiele wspólnego z estetyką.
Wiele różnych wzorów CV spotkać można w odpowiednich książkach, których nie brakuje w księgarniach, a także w Internecie i w nowszych wersjach programu Word.
W przyszłym tygodniu zaprezentowana zostanie wersja CV, która wydaje się najbardziej uniwersalna.

Od redakcji: W związku z trudną sytuacją na rynku pracy Redakcja Niedzieli otwiera swoje łamy na bezpłatne ogłoszenia o pracy: od bezrobotnych poszukujących pracy oraz od pracodawców oferujących pracę. Ogłoszenia prosimy kierować pod adresem Redakcji centralnej w Częstochowie: Tygodnik Katolicki "Niedziela", ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa. Ogłoszenia będą zamieszczane we wszystkich edycjach diecezjalnych Niedzieli. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję