Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 17/2003

Grzegorz Gałązka

Krzyż Światowych Dni Młodzieży na Placu św. Piotra w Rzymie

Krzyż Światowych Dni Młodzieży na Placu św. Piotra w Rzymie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Oto Matka twoja!" (J 19, 27). Regina pacis! Odpowiedzieć na to wezwanie, biorąc Maryję do swego domu, będzie oznaczać także zaangażowanie się na rzecz pokoju. Maryja, Regina pacis, jest bowiem Matką i jak każda matka jednego tylko pragnie dla swych dzieci: by żyły w pogodzie i zgodzie między sobą. W tej tragicznej chwili historii, gdy terroryzm i wojny zagrażają zgodzie między ludźmi i religiami, pragnę zawierzyć Was Maryi, abyście stali się inicjatorami kultury pokoju, potrzebnej dzisiaj jak nigdy przedtem.
Zaangażowanie na rzecz pokoju w jednym tylko celu: dla człowieka jako takiego i dla przyjaźni między ludźmi, narodami i religiami. Taki pokój, jak dobrze to rozumiecie, osiągnąć można bardziej niż ludzkimi siłami, które są niezbędne, przez ufne i usilne błaganie kierowane do Boga pokoju.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do młodzieży rzymskiej, 10 kwietnia 2003 r.)

Niedziela Palmowa w Watykanie

"Pokój jest darem Chrystusa, wyjednanym dla nas na Krzyżu" - przypomniał Jan Paweł II w kazaniu podczas Mszy św., której przewodniczył w Niedzielę Palmową 13 kwietnia br. na Placu św. Piotra w Watykanie. Nawiązując do hasła obchodzonego w tym dniu XVIII Światowego Dnia Młodzieży: Oto Matka twoja, wezwał młodych z całego świata, aby za przykładem Maryi pozostali wierni Chrystusowi na całe życie.
Obrzędy Niedzieli Palmowej i Dnia Młodzieży odbywały się przy nadspodziewanie dobrej pogodzie. Na początku, jak zawsze, Papież poświęcił liście palmowe, potem wysłuchał opisu Męki Pańskiej z Ewangelii św. Marka i odprawił Mszę św., którą koncelebrowali z nim m. in.: kard. Aloysius Matthew Ambrozic - arcybiskup Toronto, gdzie odbył się Światowy Dzień Młodzieży w roku ubiegłym, i kard. Joachim Meisner - arcybiskup Kolonii, która będzie gospodarzem następnej międzynarodowej edycji w 2005 r.
W kazaniu Ojciec Święty zwrócił uwagę, że liturgia Niedzieli Palmowej uroczyście wprowadza Kościół w Wielki Tydzień. Łączy przy tym "dwa przeciwstawne sobie momenty: powitanie Jezusa w Jerozolimie i dramat Męki; radosne «Hosanna» i wielokrotnie powtarzany okrzyk: «Ukrzyżuj Go!»; triumfalny wjazd i pozorną porażkę w wyniku śmierci na Krzyżu" - dodał Kaznodzieja. Przypomniał, że "witając Jezusa, raduje się miasto, w którym trwa pamięć o Dawidzie; miasto proroków, z których wielu zostało zamęczonych za wiarę; miasto pokoju, które w ciągu wieków zaznało przemocy, wojny, deportacji".
Dlatego też to właśnie miasto, czyli Jerozolima, może być uznane za "symbol ludzkości, zwłaszcza na dramatycznym początku trzeciego tysiąclecia, który przeżywamy" - mówił dalej Papież. Zwrócił uwagę, że jeśli "wówczas, wzdłuż drogi na Górę Oliwną, wybiegły na spotkanie Chrystusa dzieci i młodzież jerozolimska, wiwatując i machając radośnie gałązkami oliwnymi", to dzisiaj "witają Go młodzi ludzie całego świata, którzy w swoich wspólnotach diecezjalnych obchodzą XVIII Światowy Dzień Młodzieży".
W tym momencie Ojciec Święty powitał serdecznie młodych z całego świata, wyrażając jednocześnie braterską solidarność z ich rówieśnikami "doświadczonymi przez wojnę i przemoc w Iraku, w Ziemi Świętej i w różnych innych regionach świata".
Na zakończenie wezwał młodych, aby tak jak setnik rzymski, który na widok umierającego Chrystusa złożył "zaskakujące świadectwo" o Nim jako o Synu Bożym, również oni potrafili, dzięki pomocy Maryi, objąć i zaufać Zmartwychwstałemu oraz dochować Mu wierności przez całe życie.
Tuż przed końcowym błogosławieństwem Ojciec Święty w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański jeszcze raz nawiązał do przypadającego w tę niedzielę Światowego Dnia Młodzieży. Przypomniał, że w Roku Świętym 1984 powierzył młodym Krzyż, który odtąd wędruje z nimi po całym świecie, a na zakończenie każdej takiej pielgrzymki jest przechowywany w rzymskim Ośrodku Młodzieżowym św. Wawrzyńca, obchodzącym w tym roku 20-lecie istnienia. Podziękował Papieskiej Radzie ds. Świeckich i wszystkim ruchom i organizacjom troszczącym się o tę placówkę. Dodał, że obecnie Krzyż rozpoczyna nowe wędrowanie, najpierw po krajach Europy Środkowej i Wschodniej, po czym od Niedzieli Palmowej przyszłego roku zacznie nawiedzać diecezje niemieckie.
"Delegacji niemieckiej powierzam dzisiaj także ikonę Maryi. Od tej pory wraz z Krzyżem będzie ona towarzyszyła Światowym Dniom Młodzieży. Niech będzie znakiem macierzyńskiej obecności Maryi obok młodych, wezwanych jak apostoł Jan do przyjęcia Jej w ich życiu" - powiedział na zakończenie Papież.
Po modlitwie Anioł Pański młodzież z Toronto przekazała Krzyż ŚDM rówieśnikom z Kolonii, którzy na życzenie Papieża zabiorą z sobą również wspomnianą ikonę "Salus Populi Romani", towarzyszącą spotkaniu w miasteczku studenckim Tor Vergata w sierpniu 2000 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan Paweł II do Polaków

"Katecheza dzisiejsza wprowadza nas w tajemnicę Triduum Paschalnego. Na nowo zagłębiamy się w misterium męki, śmierci i zmartwychwstania. Uczestnicząc w liturgii tych dni, będziemy niejako wpatrywać się w oblicze Bożego Syna, który - jak pisze św. Paweł - "uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej" (Flp 2, 8). A w Niedzielę Wielkanocną będziemy się radować prawdą, że Chrystus zmartwychwstał i otworzył nam bramy życia wiecznego. Niech ten szczególny czas owocuje w naszych sercach wiarą, nadzieją i miłością. Wszystkim moim rodakom życzę błogosławionych i spokojnych Świąt Wielkanocnych! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Reklama

Audiencja generalna 16 kwietnia 2003 r.

Program pielgrzymki do Hiszpanii

Zaledwie 30 godzin potrwa najbliższa, piąta już wizyta Jana Pawła II w Hiszpanii, która odbędzie się w dniach 3-4 maja br. Będzie ona przebiegać pod hasłem: Będziecie moimi świadkami.
Według programu ogłoszonego 11 kwietnia br. w Watykanie, Jan Paweł II opuści Rzym 3 maja o godz. 9.30, po czym w samo południe czasu miejscowego przybędzie do Madrytu. Odlot ze stolicy Hiszpanii zaplanowany jest na następny dzień na 18.45, a przylot na rzymskie lotnisko Ciampino - na 21.15.
Pierwszego dnia o 17.30 w Nuncjaturze Apostolskiej Papież przyjmie premiera José Marię Aznara, a o 18.45 w bazie lotniczej "Cuatro Vientos" rozpocznie się jego spotkanie z hiszpańską młodzieżą.
W niedzielę 4 maja o godz. 10.00 na stołecznym Plaza de Colón rozpocznie się Msza św., podczas której Ojciec Święty ogłosi świętymi pięcioro Hiszpanów, po czym w samo południe przewodniczyć będzie modlitwie Regina Coeli.
Piąta wizyta Ojca Świętego w Hiszpanii będzie jego pierwszą podróżą zagraniczną w tym roku i 99. w ogóle.

Papież odwiedzi Chorwację

Jan Paweł II odwiedzi Chorwację w dniach 5-9 czerwca br. - termin ten oficjalnie potwierdził Joaquín Navarro-Valls, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Papież odwiedzi Rijekę, Dubrownik, Osijek, Djakovo i Zadar.
Podczas swojej wizyty w Chorwacji Ojciec Święty m.in. beatyfikuje na wyspie Korčula w pobliżu Dubrownika zakonnicę Mariję Petkovič.
Będzie to trzecia wizyta Ojca Świętego w Chorwacji i setna jego zagraniczna podróż od początku pontyfikatu. Poprzednio odwiedził on ten kraj dwukrotnie: 10-11 września 1994 r. i 2-4 października 1998 r. Przebywał wtedy w Zagrzebiu, Splicie i sanktuarium maryjnym Marija Bistrica.
Spośród 4,5 mln mieszkańców Chorwacji ok. 88 proc. stanowią katolicy.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Frans Timmermans jeszcze całkiem niedawno tłumaczył przedsiębiorcom, że koszty związane z emisją dwutlenku węgla będą mogli przerzucać na konsumentów. Jeśli taka filozofia jest w Komisji Europejskiej, to Europa skazana jest na porażkę - dodaje europoseł EKR-u.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

[ TEMATY ]

peregrynacja

Praszka

parafia Wniebowzięcia NMP

nawiedzenie Obrazu Matki Bożej

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Specjalny program, przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek w Praszce, uświetnił przyjazd jasnogórskiej ikony. Po uroczystym powitaniu, w procesji, uczestnicy udali się do kościoła, gdzie Mszę św. koncelebrowaną odprawił bp Andrzej Przybylski. Biskup w rozmowie z Niedzielą podkreślił, że Maryja chce doglądać swoje dzieci.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję