Reklama

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

Uzyskał licencjat z literatury (Sorbona, Paryż: 1945-1946); licencjat kanoniczny z filozofii scholastycznej (Scholastykat SJ, Vals: 1947-1950), licencjat kanoniczny z teologii (Scholastykat SJ, Enghien, Belgia: 1951-1955), licencjat kanoniczny z Pisma Świętego (Papieski Instytut Biblijny: 1958) i doktorat z Pisma Świętego (Papieski Instytut Biblijny: 1961). Nauczał greki klasycznej w Izeure i egzegezy Nowego Testamentu w Chantilly (Francja 1959-1962), w 1963 r. został profesorem Papieskiego Instytutu Biblijnego. W tej placówce prowadził intensywną działalność dydaktyczną, wykładając do 1993 r. egzegezę Nowego Testamentu; prowadząc kursy egzegezy Listu do Hebrajczyków i Listów Pawłowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Był promotorem 28 prac doktorskich na różne tematy z zakresu teologii Pawłowej egzegezy Ewangelii (św. Marek, św. Łukasz), struktury literackiej (Apokalipsa).

Reklama

Jego główne publikacje to: La structure littéraire de l'épître aux Hébreux, 1963, 21976; Situation du Christ. Epître aux Hébreux 1-2, 1969; Prêtres anciens, Prêtre nouveau selon le N.T., 1980 (przetłumaczone na włoski, hiszpański i angielski); "Komentarz do Listu do Galatów".

Brał też czynny udział w opracowywaniu dokumentów kontynuujący pracę Soboru Watykasńskiego II, takich jak: "L'interprétation de la Bible dans l'Église" (1993), "Le Peuille" (1993). (1993), oraz "Le Peuple Juif et ses saintes Ecritures dans la Bible chrétienne" (2001).

W Papieskim Instytucie Biblijnym pełnił także inne funkcje: redaktora pism naukowych. Ponadto kierował około dziesięcioma pracami magisterskimi na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim; wykładał na tej uczelni przez dwa semestry; wykładał w Instytucie "Ecclesia Mater" na Uniwersytecie Laterańskim (dwa semestry). Był również członkiem "Studiorum Novi Testamenti Societas (SNTS)". Był także członkiem międzynarodowego i międzywyznaniowego Towarzystwa Studiorum Novi Testamenti (SNTS) (przewodniczący w 1995 r.), członkiem Francuskiego Towarzystwa Biblijnego (ACFEB) od momentu jego powstania, uczestniczył w kongresach SNTS, ACFEB, Colloquim Biblicum Lovaniense (przewodniczący w 1984 r.), Pauline Ecumenical Colloquium (przewodniczący w 1995 r.).

Był członkiem Komisji Przygotowującej Konstytucję Apostolską "Sapientia Christiana", następnie członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej w latach 1984-2001 i jej sekretarzem w latach 1990-2001, konsultorem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w latach 1980-1996. Konsultorem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego od 1978 r. i Konsultorem Kongregacji Nauki Wiary od 1990 r.

Reklama

Był jednym z trzech „duchownych powyżej osiemdziesiątego roku życia", których "ze względu na zasługi oddane Kościołowi z przykładną wiernością i godnym podziwu poświęceniem" Benedykt XVI - na zakończenie audiencji generalnej w środę 22 lutego 2006 roku - ogłosił pragnienie wyniesienia do godności kardynalskiej, określając go jako "wielkiego egzegetę".

Przez Benedykta XVI ustanowiony i ogłoszony kardynałem na Konsystorzu z dnia 24 marca 2006 r.

Obecnie wśród 220 kardynałów 123 ma prawa wyborcze, z których 13 powołał do Kolegium Kardynalskiego św. Jan Paweł II, 39 – Benedykt XVI i 71 – Franciszek, a wśród 97 kardynałów-nieelektorów 48 mianowała papież-Polak, 27 – jego bezpośredni następca i 22 – obecny papież.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Słowak Jozef Tomko (11 marca 1924), pochodzący z Mozambiku José Maria dos Santos, OFM (18 marca 1924) i Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 marca 1925), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Włoch Mauro Gambetti OFM Conv (27 X 1965).

Najdłuższy staż w Kolegium mają trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

2021-07-29 19:22

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czechy: kard. Duka ponownie przewodniczącym episkopatu

[ TEMATY ]

kardynał

www.wyszehrad.com

Kard. Dominik Duka

Kard. Dominik Duka

Metropolita praski, kard. Dominik Duka OP, został ponownie wybrany przewodniczącym Czeskiej Konferencji Biskupiej. Decyzję tę podjęli pasterze Kościoła w Republice Czeskiej obradujący w stolicy kraju na 101. zebraniu plenarnym. Prymas Czech pełni tę funkcję od 2010 roku.

Zastępcą kard. Duki został ponownie arcybiskup ołomuniecki, Jan Graubner, a w skład rady stałej weszli także biskup ostrawsko-opawski, František Lobkowicz oraz ordynariusz Hradec Králové, biskup Jan Vokál.
CZYTAJ DALEJ

Nowe informacje o życiu siostry Łucji, uczestniczki objawień fatimskich

2025-09-30 19:10

[ TEMATY ]

objawienia fatimskie

nowe informacje

siostra Łucja

Coimbra – Muzeum S. Łucji/ zdjęcia: Grażyna Kołek

Na rynku wydawniczym w Portugalii pojawiły się dwie publikacje zawierające wspomnienia siostry Łucji dos Santos, karmelitanki bosej, która była jedną z trojga uczestników objawień maryjnych w Fatimie trwających pomiędzy 13 maja i 13 października 1917 roku.

Jedną z nowości jest książka autorstwa siostry Ângeli Coelho, wicepostulatorki procesu beatyfikacyjnego portugalskiej wizjonerki, zatytułowana „Viver na Luz de Deus” (Żyjąc w Bożym świetle). Publikacja, której współautorem jest francuski karmelita bosy o. François Marie Léthel, została wydana przez Edições Carmelo. Rzuca ona nowe światło na życie siostry Łucji.
CZYTAJ DALEJ

Papież: plan Trumpa dla Strefy Gazy to może być realistyczna propozycja

2025-09-30 21:31

[ TEMATY ]

strefa gazy

Papież Leon XIV

plan Trumpa

realistyczna propozycja

Vatican Media

Papież opuszczający Castel Gandolfo

Papież opuszczający Castel Gandolfo

Wydaje się to być realistyczna propozycja – powiedział Leon XIV o planie pokojowym Prezydenta USA dla Gazy. „Miejmy nadzieję, że go zaakceptują” - dodał. Jednocześnie zaznaczył, że ważne jest, „aby nastąpiło zawieszenie broni, uwolnienie zakładników”. W samym planie pokojowym „są elementy, które, jak sądzę, są bardzo interesujące, i mam nadzieję, że Hamas przyjmie je w wyznaczonym czasie” – powiedział Papież.

W odpowiedzi na pytanie o flotyllę, która zbliża się do Gazy, aby dostarczyć pomoc, ale także, aby przełamać blokadę morską Izraela Papież odpowiedział: „To jest bardzo trudne, widoczna jest chęć odpowiedzi na prawdziwy kryzys humanitarny, ale jest tam wiele elementów”. Dodał, że wszystkie strony o tym mówią i mamy nadzieję, że nie dojdzie do przemocy i że ludzie będą szanowani, to jest bardzo ważne”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję