Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 3/2003

AG/AP/Plinio Lepri

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 8 stycznia 2003 r.

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 8 stycznia 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia opowiada, że gwiazda zaprowadziła monarchów do Jerozolimy, a następnie do Betlejem. Dawne proroctwa porównywały przyszłego Mesjasza do ciała niebieskiego. Również Maryi przypisany został ten symbol: jeśli Chrystus jest gwiazdą, która prowadzi do Boga, to Maryja jest gwiazdą wiodącą do Jezusa.
Jan Paweł II - papież
(Z rozważań przed modlitwą Anioł Pański - 6 stycznia 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

Jan Paweł II wyraził ubolewanie, że wielu ludzi na świecie "nie zna Chrystusa - światłości świata, inni zaś Go nie przyjęli, a nawet odrzucili". W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański 5 stycznia br. Ojciec Święty stwierdził, że Dziecię narodzone w Betlejem jest "współczesne" każdej osobie, która przychodzi na świat. "Niestety, w społeczeństwie naszym szerzy się kultura przepojona egoizmem i zamknięta na poznanie i miłość Boga" - powiedział Ojciec Święty. Jest to "kultura, która odrzucając faktycznie niezachwiane odwołanie do Boskiej Transcendencji, rodzi zagubienie i niezadowolenie, obojętność i samotność, nienawiść i przemoc". Zdaniem Papieża, pilnie potrzebne jest "radosne dawanie świadectwa jedynemu orędziu zbawienia, dawnemu i zawsze nowemu, Ewangelii życia i światła, nadziei i miłości!".
Jan Paweł II pozdrowił dwa pochody historyczno-folklorystyczne, które przybyły na Plac św. Piotra: "Terra Sancti Benedicti" z Monte Cassino, dla którego inspirację stanowi postać św. Benedykta Opata, oraz "Trzech Króli" z Giulianello di Cori, gdzie czczona jest statuetka Dzieciątka Jezus.

Jan Paweł II do Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Serdecznie witam pielgrzymów z Polski! Podczas świąt Bożego Narodzenia kontemplowaliśmy razem z Maryją oblicze Jezusa, wcielonego Syna Bożego. Psalm, który rozważamy w dzisiejszej katechezie, jest niejako wezwaniem do trwania w tej kontemplacji, w tym zapatrzeniu. Jej fundamentem jest wiara, że Pan jest Bogiem. Psalmista zachęca, aby w tej wierze stawać przed Panem z radością, by wstępować do Jego świątyni dziękczynienia i uwielbienia i służyć Mu z weselem.
Wszystkim życzę: Szczęśliwego Nowego Roku i pomyślnego kolędowania!".

Audiencja generalna, 8 stycznia 2003 r.

Spotkanie z pracownikami Zakładu Oczyszczania Miasta

Każdego roku od początku pontyfikatu około święta Trzech Króli Jan Paweł II odwiedzał szopkę rzymskich pracowników oczyszczania miasta przy Via dei Cavalleggeri, w pobliżu Watykanu. W tym roku, nie mogąc tam przybyć osobiście, Papież zaprosił do siebie 350 pracowników. Spotkanie odbyło się 5 stycznia br. wieczorem w Sali Klementyńskiej i miało bardzo rodzinny charakter.
"Witajcie w domu papieża - powiedział Ojciec Święty. - Tym razem nie poszedłem zobaczyć Waszej szopki i będę musiał zadowolić się jej fotografią".
Oprócz zdjęcia goście ofiarowali Papieżowi specjalnie wykonaną dla niego miniaturową szopkę długości zaledwie 85 centymetrów. Występują w niej 33 postacie, jest sześć domów, a furtka jednego z nich wykonana została z drewna oliwkowego ofiarowanego przez franciszkanów z Betlejem.

Reklama

Audiencja dla przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

3 stycznia br. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Patrick Cox został przyjęty przez Jana Pawła II i sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. W specjalnym oświadczeniu rzecznik prasowy Watykanu - Joaquín Navarro-Valls poinformował, że wizyta Coxa w Watykanie była "odpowiednią okazją do wymiany opinii na temat Europy".
W związku z rozszerzeniem Unii Europejskiej - "ze strony Stolicy Apostolskiej zwrócono uwagę, że stanowić to będzie wzbogacenie dla Europejczyków i powód do nadziei dla innych narodów" - powiedział Navarro-Valls.
Mowa była również o projekcie przyszłej konstytucji europejskiej, o "zainteresowaniu wspólnot ludzi wierzących w krajach europejskich, w których stanowią zresztą większość, aby uszanowana została ich tożsamość i specyficzny wkład w życie społeczności, jak również status, jakim cieszą się na mocy ustawodawstwa narodowego".

Ćwierćwiecze sakry biskupiej kard. Angelo Sodano

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano odprawi 18 stycznia br. w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej Mszę św. dziękczynną z okazji 25. rocznicy swej sakry biskupiej. Otrzymał ją 15 stycznia 1978 r. z rąk kard. Antonio Samoré.
Urodzony 23 listopada 1927 r. w Isola d´Asti na północy Włoch, przyszły sekretarz stanu przyjął święcenia kapłańskie 23 września 1950 r. i już po kilku latach włączył się do pracy w instytucjach watykańskich, zajmujących się międzynarodową działalnością Kościoła. Był m.in. sekretarzem nuncjatur apostolskich w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. 30 listopada 1976 r. papież Paweł VI mianował go nuncjuszem w Chile i jednocześnie arcybiskupem tytularnym.
Po powrocie do Watykanu 23 maja 1988 r. został sekretarzem Rady Publicznych Spraw Kościoła, która po reorganizacji Kurii Rzymskiej przez Jana Pawła II w czerwcu tegoż roku stała się sekcją II Sekretariatu Stanu - ds. stosunków z państwami (od 1 stycznia 1989 r.).
1 grudnia 1990 r. Ojciec Święty mianował abp. Sodano podsekretarzem stanu, a gdy 28 czerwca następnego roku powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego, nowy kardynał stał się sekretarzem stanu. Od tego czasu jest najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II.
Po ukończeniu 75 lat życia - 23 listopada 2002 r. kard. Sodano złożył rezygnację z urzędu, ale Papież prosił go, by nadal pełnił swe obowiązki.

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Watykanie

Zgodnie z tradycją, w uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia br. Papież udzielił sakry biskupiej dwunastu nowo mianowanym biskupom.
W homilii, zwracając się do konsekrowanych, Ojciec Święty nawiązał do uroczystości Trzech Króli, mówiąc: "Nie ofiarujecie Panu złota, mirry i kadzidła, lecz Wasze własne życie. Chrystus zwraca się teraz do Was, byście odnowili tę ofiarę, przyjmując w Kościele urząd biskupi. Jak uczynił to kiedyś z Dwunastoma, wzywa każdego z Was do pełnego udziału w swoim życiu i misji. Otrzymujecie pełnię daru; jednocześnie oczekuje się od Was pełni zaangażowania".
Następnie Ojciec Święty przemawiał do każdego z biskupów oddzielnie. Paulowi Tschang In-namowi, Celestino Migliore, Pierre Nguyęn Van Tôtowi i Pedro Lópezowi Quintanie podziękował za dotychczasową cenną służbę Stolicy Apostolskiej i zachęcił, by "przy poszanowaniu dla instytucji i kultur wzywali narody, do których zostali posłani, do otwarcia się na Ewangelię". "Tylko Chrystus może zapewnić głęboką odnowę sumień i narodów" - stwierdził Jan Paweł II.
Nowym sekretarzom: Kongregacji Nauki Wiary - abp. Angelo Amato i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - bp. Brianowi Farrellowi Ojciec Święty zalecił "wierność tradycji katolickiej i zaangażowanie w dialog ekumeniczny".
Zwracając się do pozostałych: Calogero La Piana - biskupa Mazara del Vallo we Włoszech, René-Marie Ehuzu - biskupa Abimey w Beninie, Jána Babjaka - biskupa eparchii Prešov na Słowacji, Andraosa Abouna - biskupa pomocniczego Patriarchatu Babilonii Chaldejskiej w Iraku, Milana Šašika - administratora apostolskiego ad nutum Sanctae Sedis eparchii w Muhaczewie na Ukrainie i Giuseppe Nazzaro - wikariusza apostolskiego Alepu dla wiernych obrządku łacińskiego w Syrii, Jan Paweł II pozdrowił wspólnoty, do których zostają posłani.
Jan Paweł II konsekrował do tej pory osobiście 321 biskupów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Z racji tego, że modlitwa ta odbywała się w czasie Tygodnia Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, konferencja dotyczyła rozeznawania powołania i swojej drogi życiowej. Przede wszystkim bp Jacek wskazał młodym, że w rozeznawaniu ważne jest słuchanie głosu Pana Boga.- Powołanie dzieje się w wołaniu. Najpierw słyszymy wołanie, a potem dokonuje się powołanie. Jezus woła każdego z nas po imieniu - mówił biskup, dodając, że to od człowieka zależy, czy ten Boży głos będzie słyszalny. Ta słyszalność dokonuje się w momencie, kiedy otworzy się uszy swojego serca. - Uczniowie przechodzili szkołę wiary. Mieli momenty zwątpienia. Na początku były wokół Niego tłumy, ale z czasem grupa ta zaczęła topnieć, bo zaczął wymagać. I zapytał Piotra: „Czy i wy chcecie odejść?”. Wszystko zaczyna się od słowa i w tym słowie się wzrasta - przekonywał bp Jacek.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

[ TEMATY ]

Czarnobyl

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję