Reklama

Kościół

Bp Solarczyk modlił się o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza

Bp Marek Solarczyk modlił się o beatyfikację sługi Bożego ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Uroczystość odbyła się 18 lipca w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu, z okazji 45. rocznicy śmierci Sługi Bożego.

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

- Dla nas ks. Kotlarz jest męczennikiem. Ufamy, że Kościół też to potwierdzi dla innych - mówił bp Solarczyk. - Stajemy wobec jego życia i oddania, ale przede wszystkim stajemy wobec jego wyjątkowej wierności dla Chrystusa. Przywołujemy dzisiaj prawdę, że człowiek stojący wobec takiego świadectwa musi przyjąć to jako wyzwanie i zaproszenie do siebie, kim ja mogę być w tych warunkach, które mnie otaczają? - mówił w homilii bp Solarczyk.

Dalej prosił Boga o "błogosławiony owoc w postaci beatyfikacji ks. Romana", który "sprawi, że wszyscy jednym głosem, jedną duszą i jednym sercem staniemy wobec Boga i w jego Imieniu będziemy przeżywać nasze życie".

Reklama

Po liturgii przy tablicy upamiętniającej posługę kapłańską w szydłowieckiej parafii ks. Romana Kotlarza nastąpiło złożenie kwiatów. - Staramy się pamiętać o bardzo ważnej postaci dla naszej lokalnej społeczności. Kultywowanie pamięci o Słudze Bożym ks. Romanie Kotlarzu odbywa się już od kilku lat - powiedziała poseł Agnieszka Górska.

W kościele odbyła się również prelekcja Edyty Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach oraz ks. Kazimierza Kurka SDB „Kult Sługi Bożego ks. Romana Kotlarza - myśli kilka”. Z kolei w sali kinowej Szydłowieckiego Centrum Kultury - Zamek wyświetlony został film dokumentalny poświęcony działalności ks. Romana Kotlarza.

W związku z uroczystością od 9 lipca na płycie rynku ustawiona jest wystawa poświęcona ks. Romanowi Kotlarzowi, która będzie czynna do 26 lipca.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomnijmy, że w połowie czerwca Senat RP uczcił 45. rocznicę Robotniczego Protestu w czerwcu 1976 roku w Radomiu. Senatorowie zwrócili uwagę, że za „ofiarę tych wydarzeń uznać też należy ks. Romana Kotlarza”. - Jego prześladowania po tych wydarzeniach się nasiliły, a okoliczności śmierci nie zostały wyjaśnione – czytamy w uchwale.

Ks. Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Po wydarzeniach Czerwca ’76 ks. Kotlarz modlił się w parafii w Pelagowie wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”. Zmarł 18 sierpnia 1976 r.

2021-07-18 20:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radom: Ingres ordynariusza diecezji radomskiej bp. Marka Solarczyka

Nie odkładajmy spraw Boga na inny czas lub zmienione warunki – zaapelował w homilii nowy ordynariusz diecezji radomskiej bp Marek Solarczyk, którego ingres do katedry w Radomiu odbył się w środę przed południem.

Z powodu obowiązujących obostrzeń sanitarnych w uroczystości odbywającej się w katedrze mogło wziąć udział tylko 120 osób. W ingresie uczestniczyło m.in. 22 biskupów, przedstawiciele duchowieństwa radomskiego, polskiego parlamentu i władz samorządowych.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję