Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty dziękuje

Jan Paweł II przesłał do kard. Franciszka Macharskiego telegram, w którym dziękuje za "serdeczne, wspaniałe i niezapomniane przyjęcie" w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej. List Ojca Świętego został odczytany w świątyniach archidiecezji krakowskiej.
W telegramie Jan Paweł II wyznaje, że podczas podróży do " umiłowanego Kościoła krakowskiego" odżyło w nim "wiele bliskich sercu wspomnień, związanych z rodzinnym domem, cmentarzem Rakowickim, katedrą Wawelską, Domem Arcybiskupów Krakowskich, Tyńcem i Bielanami". Ojciec Święty zapewnił, że dzieli radość Kościoła z nowych polskich błogosławionych. " Jakże żywe pozostają przeżycia, których doświadczyłem podczas uroczystych celebracji, szczególnie tej na Błoniach krakowskich z udziałem rzeszy pielgrzymów, którzy trwali na modlitwie w duchu żarliwej pobożności. Jestem wdzięczny za modlitwy i wzruszającą serdeczność" - pisze Jan Paweł II. Podkreśla też swoją wdzięczność Bogu za sanktuarium w Łagiewnikach i orędzie Bożego Miłosierdzia przekazane światu przez św. s. Faustynę, a Matce Bożej dziękuje, że mógł pielgrzymować do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Papież dziękuje także organizatorom pielgrzymki za wysiłek włożony w zapewnienie pomyślnego i spokojnego jej przebiegu.
Pielgrzymkę do Krakowa Ojciec Święty nazwał "tak bardzo upragnioną, co prawda krótką, ale jakże bogatą i intensywną". Zapewnił, że raz jeszcze zawierza Miłosierdziu Bożemu cały Naród i Kościół w Polsce. Udzielił też błogosławieństwa kard. Franciszkowi Macharskiemu, jego współpracownikom oraz całej wspólnocie Kościoła.

20-lecie przybycia do Łodzi Obrazu Matki Bożej Watykańskiej

W 20. rocznicę ofiarowania Łodzi przez Jana Pawła II obrazu Matki Kościoła z polskiej kaplicy na Watykanie 14 biskupów celebrowało Mszę św. Uroczystość odbyła się 31 sierpnia w kościele Matki Bożej Zwycięskiej.
Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, który wygłosił także homilię. Przypomniał, że obraz został podarowany Łodzi w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. " Młodszym pewnie ta data niewiele mówi, ale starsi dobrze pamiętają te wydarzenia. To nie było takie zwycięstwo jak w roku 1920. Wtedy trzeba było się bronić przed wrogami zewnętrznymi" - powiedział Nuncjusz. Po Sierpniu trzeba było rozwiązać problemy wewnętrzne. "Okazało się, że łatwiej jest wolność uzyskać, niż ją dobrze zagospodarować. Tego zagospodarowania wolności uczymy się w Ojczyźnie przez ostatnie 20 lat i wszystko wskazuje na to, że wiele jeszcze mamy do zrobienia w tym względzie" - mówił.
W czasie Eucharystii na ścianach przy kaplicy odsłonięto i poświęcono dwie specjalne kamienne tablice. Jedna z nich zawiera słowa listu, przysłanego wraz z obrazem przez Ojca Świętego. W drugiej znajduje się pamiątkowy kamień pochodzący z bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.
20 lat temu uroczystego wprowadzenia obrazu do łódzkiej świątyni dokonał bp Józef Rozwadowski. W uroczystościach uczestniczyli pielgrzymi, którzy poprzedniego dnia wrócili z pielgrzymki na Jasną Górę, oraz manifestujący robotnicy, którzy uciekli przed milicją.
Od tego czasu świątynia jest miejscem, w którym gromadzą się wierni w ważnych chwilach Kościoła łódzkiego.

Jasnogórskie Dożynki

Pod hasłem: Bóg bogaty w miłosierdzie 31 sierpnia i 1 września świętowano 20. Ogólnopolskie Dożynki. Ponad 70 tys. rolników z całej Polski uczestniczyło w Sumie, której na Szczycie przewodniczył biskup diecezji siedleckiej Zbigniew Kiernikowski. Współkoncelebrowali: bp Jan Styrna z Tarnowa - krajowy duszpasterz rolników, ks. prał. Stanisław Sojka z Tarnowa - sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników, ks. prał. Eugeniusz Marciniak - dyrektor Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników we Włocławku, ks. prał. Ireneusz Juszczyński - duszpasterz rolników z Włocławka, oraz 107 księży. Władze państwowe reprezentowali: wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski, wojewoda śląski Lechosław Jarzębski i wicewojewoda Marek Sztolcman.
Od rana na jasnogórskie wały i plac delegacje rolników wnosiły wieńce dożynkowe i kosze płodów ziemi. Staros- tami tegorocznych dożynek byli Urszula Urban i Jan Jaworski - rolnicy z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W imieniu Sanktuarium zebranych powitał przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. "Człowiek potrzebuje chleba - zarówno tego, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich, jak i tego, który z nieba zstępuje i życie daje światu" - przypomniał Ojciec Przeor. Bp Styrna w wygłoszonej homilii nawiązał do obecnej sytuacji w naszym kraju. Stwierdził, że polski rolnik, produkując tanią i zdrową żywność, przyczynia się do stabilizacji gospodarki kraju, a wiejska rodzina wychowuje "do pracy, uczciwości, trwałego i normalnego życia małżeńskiego". Bp Styrna zaapelował do rządzących o uczciwą odpowiedzialność za polską wieś, a rolnikom doradzał realizm oczekiwań, jednoczenie sił, aktywność i zgodę, staranie o życie rodzinne.
Asystę przygotowali klerycy paulińscy wraz z ceremoniarzem - o. Dariuszem Nowickim. Nad śpiewem czuwał o. Kamil Szustak. Oprawę muzyczną przygotowały: zespół "Oratorium" z ks. Lechem Gralakiem z Radomia, młodzieżowa orkiestra dęta z Baczkowa, orkiestra dęta z Łososiny Dolnej, chór męski z Wielopola Skrzyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

* * *


W przeddzień wieczorem biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik odprawił Mszę św. na rozpoczęcie dożynek. "Przynosimy nasze dziękczynienie i przynosimy trud polskiego rolnika, który - tak jak Maryja - stoi wciąż pod krzyżem ze swoją wiarą i ze swoją wiernością - mówił w homilii bp Tomasik. - Stoi pod krzyżem z bolesnym doświadczeniem własnej sytuacji gospodarczej, społecznej, politycznej i moralnej".
Zebranych powitał o. Stanisław Rudziński. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała 22-osobowa orkiestra góralska "Echo Gór" z Kasinki Małej pod dyrekcją Franciszka Leżańskiego, od 15 lat przybywająca na Jasną Górę na dożynki. Po Mszy św. modlitwie apelowej przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.

Reklama

Pielgrzymka z Żywca

29 sierpnia przybyła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka z Żywca. 1500 osób wraz z 8 księżmi, 6 klerykamii 4 siostrami zakonnymi wędrowało pod hasłem: Bóg bogaty w miłosierdzie. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. prał. Władysław Fidelus. Na Jasną Górę pielgrzymów wprowadził biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy. Pielgrzymka z Żywca w kronikach jasnogórskich po raz pierwszy była zanotowana w 1611 r.
W skrócie
W dniach 27-30 sierpnia weszły piesze pielgrzymki: z Turzy Śląskiej, Łagiewnik Śląskich, Chorzowa, Dąbrówki Małej, Mysłowic Brzęczkowic, Knurowa, Rogowa nad Olzą, Katowic Szopienic, Żor i Katowic.

28 sierpnia - jubileusz 50-lecia życia zakonnego obchodzili paulini: o. Ireneusz Pożarowszczyk, o. Melchior Królik i o. Leander Pietras; - Przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski odprawił Mszę św. z okazji jubileuszu życia zakonnego Sióstr Córek Bożej Miłości.

31 sierpnia - kilkuset członków NSZZ "Solidarność" modliło się podczas Mszy św. w 22. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański, kapelan "Solidarności" Ziemi Częstochowskiej; - Metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. na zakończenie 7. Pieszej Pielgrzymki Ruchu " Betel". Z Olsztyna k. Częstochowy na Jasną Górę 400 osób, w tym 30 na wózkach inwalidzkich, przywędrowało z ks. Jackiem Marcińcem i organizatorem - Andrzejem Kalinowskim.
W minionym tygodniu na Jasnej Górze modlili się: nuncjusz apostolski w Mozambiku - abp Juliusz Janusz i biskup diecezji Lucera prowincji Troia we Włoszech - Francesco Zerrillo.

ZAPOWIEDZI

16 września - Franciszkański Zakon Świeckich

17 września - Pielgrzymka Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

18 września - Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich

20 września - 2. Forum Młodzieży Szkół Katolickich

20-21 września - Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

20-22 września - Pielgrzymka Samorządów Terytorialnych

21 września - 6. Pielgrzymka Czytelników i Redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela
- Pielgrzymka Maturzystów Diecezji
Białostockiej
- Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

O. Robert Mirosław Łukaszuk osppe - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Rodziny pielgrzymują na Jasną Górę 20-22 września 2002 r.

"Świętymi bądźcie" - tak brzmi hasło dwudniowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin na Jasną Górę, która rozpocznie się w sobotę 21 września br.
Modlitewne spotkanie poprzedzi sesja diecezjalnych duszpasterzy rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego, której przewodniczyć będzie bp Stanisław Stefanek - przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Sesja diecezjalnych duszpasterzy rodzin i diecezjalnych doradców życia rodzinnego rozpocznie się w piątek 20 września o godz. 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41. Natomiast w sobotę 21 września w Auli Jana Pawła II na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Doradców Życia Rodzinnego. Początek o godz. 9.00.
Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę rozpocznie się Mszą św. w intencji Ojczyzny w sobotę 21 września o godz. 15.30. Następnie - o godz. 16.30 - w Auli Jana Pawła II zostanie wygłoszony wykład prof. Barbary Fedyszak-Radziejowskiej nt. Jak przywrócić wartość ojcostwa, macierzyństwa i dziecka w rodzinie. Na godz. 19.30 zaplanowano Drogę Krzyżową na wałach, zaś o godz. 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski i Różaniec w intencji rodzin. O godz. 22.00 rozpocznie się całonocne czuwanie z Mszą św. o godz. 24.00.
W niedzielę 22 września o godz. 9.00 w Auli o. A. Kordeckiego dr Antoni Zięba wygłosi wykład nt. W obronie rodziny i życia - bez kompromisów. Centralnym punktem tegorocznej pielgrzymki będzie uroczysta Msza św. na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11.00. Na zakończenie pielgrzymki - o godz. 14.00 - odbędzie się zawierzenie rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej.

TYDZIEŃ W POLSCE

W całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające 63. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Centralne obchody miały miejsce na Zamku Królewskim oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Uroczystości odbywały się także na polu bitwy pod Mokrą. Biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź w tym dniu przewodniczył Mszy św. na placu apelowym 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. Gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie, a bp Józef Zawitkowski odprawił nabożeństwo w katedrze polowej WP.

W pierwszą rocznicę ataku na World Trade Center w Nowym Jorku Prymas Polski - kard. Józef Glemp odprawił Mszę św. w intencji ofiar terroryzmu w warszawskiej katedrze św. Jana.

Kard. Józef Glemp wydał dekret, w myśl którego wszystkie media i organizacje kościelne działające przy parafiach archidiecezji warszawskiej bez zgody biskupa mają zostać zamknięte, chyba że "przełożeni tych instytucji poproszą i otrzymają zgodę".

W Gdańsku Mszą św., którą w bazylice św. Brygidy odprawił abp Tadeusz Gocłowski, uczczono 22. rocznicę Porozumień Sierpniowych. Mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju - w 22. rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich - przewodniczył historyczny kapelan strajkujących - ks. prał. Bernard Czernecki.

Sekretarz Caritas Europa Marius Wanders złożył wizytę w Polsce. n W Polsce przebywał premier Czech Vladimir Szpidla. Jego rozmowy z władzami RP dotyczyły głównie: referendum w sprawie wejścia do Unii Europejskiej, rozszerzenia NATO oraz wzajemnych stosunków gospodarczych. n Międzynarodowa konferencja nt. Kultura i prawo. Religia i wolność religijna w Unii Europejskiej odbyła się w gmachu Sejmu. Konferencję zorganizowały m. in.: Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego i Towarzystwo Naukowe KUL.

Rząd zdecydował, że płace w budżetówce zwiększą się w przyszłym roku nominalnie o 4%., a emerytury i renty - o 3,7%. n Minister Sławomir Wiatr - pełnomocnik rządu ds. informacji europejskiej - przyznał w opublikowanym na łamach Monitora Polskiego oświadczeniu, że był tajnym i świadomym współpracownikiem służb specjalnych PRL. Nie zamierza jednak ustąpić ze stanowiska, czego domaga się cała opozycja. To kolejny przykład rozminięcia się prawa z moralnością i dobrym obyczajem.

Były wicepremier i minister finansów Marek Belka przyznał w wywiadzie dla agencji Reutera, że podał się do dymisji z powodu napięć z premierem Leszkiem Millerem i jego otoczeniem. "Nie byłem wystarczająco silny, żeby kopać się z koniem, więc zrezygnowałem" - powiedział min. Belka.

"Dotknięcie dobra" - tak nazywać się będzie fundacja im. Marka Kotańskiego, którą zakłada jego córka Joanna. Fundacja ma m. in. przyznawać stypendia dla osób, które wyszły z nałogu i chcą się dokształcać.

W Warszawie odbyła się konferencja nt. Starzenie się społeczeństw: problem międzynarodowy, problem polski, podczas której dyskutowano m.in. na temat sposobów zapobiegania społecznej izolacji ludzi starszych. Szacuje się, że w 2020 r. prawie co 4. Polak będzie miał 65 lat lub więcej.

SLD-owskie władze Włocławka oficjalnie poparły powstanie społecznego komitetu budowy pomnika Edwarda Gierka we Włocławku.

Tygodnik Solidarność zmienił formułę na magazynową (format A-4, objętość 52 strony, nakład do 50 tys. egz.). Wprowadzono bardziej wyraziste działy, wśród nich stały dział pn. Kościół. "Chcemy, by nasz głos wpisywał się w panoramę popularnych magazynów tygodniowych" - powiedział Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny TS.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha: chcemy z nadzieją patrzeć w przyszłość

2024-04-28 13:12

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

PAP/Paweł Jaskółka

„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość - z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając przybyłych na trwające w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha.

Nawiązując do hasła przewodniego tegorocznych obchodów „Służyć i dać życie - pielgrzymi nadziei”, abp Wojciech Polak wyraził przekonanie, że główny patron Polski może być i dla nas szczególnym przewodnikiem i orędownikiem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję