Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarł bp Jan Wiktor Nowak

Reklama

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 25 marca br. ordynariusz diecezji siedleckiej - bp Jan Wiktor Nowak. Miał 72 lata. Bp Nowak urodził się 5 października 1931 r. w Toruniu. Po ukończeniu w rodzinnym mieście w 1950 r. Liceum Ogólnokształcącego wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 25 maja 1956 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Razem z bp. Nowakiem święcenia kapłańskie przyjął obecny Prymas Polski - kard. Józef Glemp oraz nie żyjący już bp Jerzy Dąbrowski.
Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w dwóch parafiach, w Smogulcu i Kędzierzynie. W 1958 r. rozpoczął studia w Instytucie Katolickim w Paryżu. W 1961 r. został skierowany na specjalistyczne studia do Rzymu, które po pięciu latach uwieńczył doktoratem z teologii moralnej. Studia rzymskie przypadły na czas trwania Soboru Watykańskiego II. W 1966 r. powrócił do kraju i objął wykłady z etyki, teologii moralnej i języka francuskiego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Kard. Stefan Wyszyński mianował go w
1970 r. rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Funkcję tę sprawował przez 12 lat, do momentu otrzymania nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej.
Sakrę biskupią przyjął 25 marca 1982 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Głównym konsekratorem był kard. Józef Glemp. Mianowany biskupem tytularnym Gemellae w Byzacenie. Jako biskupie zawołanie obrał słowa: Tuis inhaerere mandatis ("Przylgnąć do Twoich przykazań").
Bp Jan Nowak od dnia konsekracji był wikariuszem generalnym archidiecezji gnieźnieńskiej, wikariuszem biskupim Prymasa Polski dla miasta Bydgoszczy i jednocześnie proboszczem tamtejszej parafii farnej pw. św. Marcina i św. Mikołaja. W okresie posługi w Bydgoszczy stał się inicjatorem Instytutu Teologicznego, Bydgoskich Dni Społecznych i Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Założył pierwsze w tym mieście liceum katolickie.
Bp Nowak przez sześć lat był członkiem Papieskiej Rady " Iustitia et Pax" oraz przewodniczącym Komisji "Iustitia et Pax" przy Konferencji Episkopatu Polski. W tym okresie zorganizował w Bydgoszczy pierwsze spotkanie Rady dla Europy Wschodniej. Był także przewodniczącym Komisji ds. Zakonnych przy Konferencji Episkopatu Polski. 25 marca 1996 r. został mianowany biskupem siedleckim.

O ks. Tischnerze w Tarnowie

Reklama

- Nie wiem, dlaczego Józek został księdzem i kiedy podjął taką decyzję, bo w szkole się kochał w dziewczynach - mówił w Tarnowie Kazimierz
Tischner, brat Księdza Profesora, który był pod koniec marca br. gościem spotkania w Zespole Szkół Społecznych. Placówka obchodziła pierwszą rocznicę nadania szkole imienia ks. Józefa Tischnera.
Kazimierz Tischner i jego żona Janina mieszkają w Łopusznej, rodzinnej miejscowości ks. Tischnera. Z radością przyjęli zaproszenie tarnowskiej młodzieży. Uczniowie Zespołu mieli wiele pytań dotyczących sylwetki patrona szkoły. Słuchali więc o tym, jak to mały jeszcze Józek łopatką uderzył w głowę Stefkę, która była nieczuła na jego zaloty. "Do dzisiaj Stefka ma bliznę po tej łopatce" - opowiadał Kazimierz Tischner. Brat Księdza Profesora mówił również o tym, jak słownym i pracowitym człowiekiem był ks. Józef Tischner. "Kiedy nie mógł zdążyć na ślub, który miał pobłogosławić, wynajął awionetkę i doleciał z Warszawy do Łopusznej".
W skład Zespołu Szkół Społecznych w Tarnowie wchodzi Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Uczęszcza tam 130 uczniów. Rok temu Zespół otrzymał imię ks. prof. Józefa Tischnera. W Polsce jest w tej chwili siedem placówek noszących imię tego wybitnego filozofa.
Uczniowie podkreślali, że znają postać ks. prof. Tischnera i cieszą się, że ich szkoła nosi jego imię. "Był to bardzo dobry człowiek, pomagał wszystkim, którzy zwrócili się do niego o pomoc" - powiedzieli o swoim patronie uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Tarnowie.
Zmarły 28 czerwca 2000 r. ks. prof. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni. Założył Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu. W 1981 r. został kapelanem Zjazdu "Solidarności".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzysztof Drwal

"100 lat krzyża na Giewoncie" - promocja książki w Zakopanem

Książkę o obchodach stulecia ustawienia krzyża na Giewoncie zaprezentowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem. Książka nosi tytuł 100 lat krzyża na Giewoncie i stanowi dokumentację sesji popularnonaukowej, która odbyła się w sierpniu ub.r. Swoimi refleksjami dzielą się zakopiańscy duszpasterze, ratownicy TOPR-u oraz pisarze i poeci. Książka ukazała się staraniem Urzędu Miasta Zakopanego.
15-metrowy krzyż na Giewoncie został postawiony w 1901 r. z inicjatywy zakopiańskiego proboszcza, ks. Kazimierza Kaszelewskiego, z okazji przełomu wieków. Konstrukcję przywieziono pociągiem z Krakowa. Składała się z 400 elementów ważących łącznie blisko dwie tony. Krzyż liczył 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m wbito w skały. Elementy wyniesiono na Giewont 3 lipca 1901 r. po Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym w Zakopanem. Konstrukcję ustawiano na szczycie przez sześć dni, a krzyż poświęcono 19 sierpnia 1901 r. Znajduje się na nim napis: " Zbawicielowi Świata na przełomie wieków - parafia Zakopane ze swoim proboszczem Kaszelewskim - 1900-1901". Renowację krzyża przeprowadzono w 1975 r. z inicjatywy parafii w Zakopanem. Natomiast w 2000 r. w krzyż został wmontowany witraż z Chrystusem Miłosiernym i napisem: " Jezu, ufam Tobie".

Maturzyści na Jasnej Górze

21 marca przybyli na Jasną Górę maturzyści diecezji legnickiej. Organizatorem pielgrzymki, liczącej ok. 4,5 tys. maturzystów, 50 nauczycieli i 62 księży, był ks. Marek Mendyk, dyrektor Referatu Katechetycznego. Spotkanie w Sali o. A. Kordeckiego poprowadziła młodzież z LO nr 2 w Legnicy. Następnie ks. Tadeusz Mrowiec z Krakowa wygłosił katechezę na temat: Poznać Maryję przez Jezusa, które to słowa stanowiły hasło pielgrzymki. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy legnicki Stefan Regmunt. Na zakończenie maturzystki LO Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu poprowadziły na wałach Drogę Krzyżową.
W nocy z 22/23 w Kaplicy Matki Bożej odbyło się nocne czuwanie ok. 1,2 tys. maturzystów diecezji kaliskiej wraz z 15 kapłanami. Pielgrzymkę zorganizował ks. Jerzy Adamczak, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Hasłem przewodnim były słowa: Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata. W czasie nocnych modlitw młodzi poprowadzili Drogę Krzyżową, Różaniec i Adorację Najświętszego Sakramentu, wysłuchali również katechezy ks. Rajmunda Gruszki, diecezjalnego duszpasterza młodzieży. O północy Mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil
Wilski. Oprawę muzyczną przygotowała młodzież ze Skalmierzyc.
23 marca pod hasłem: Oto Ja jestem z wami odbyła się pielgrzymka maturzystów diecezji łowickiej, gromadząca ok. 3,4 tys. młodych, 156 nauczycieli i 44 księży. Organizatorem był ks. Robert Kwatek z Wydziału Duszpasterstwa Kurii. Młodzież wzięła udział w Drodze Krzyżowej na wałach i wysłuchała konferencji. Mszę św. odprawił biskup łowicki Alojzy Orszulik.
Tego dnia modlili się także maturzyści diecezji płockiej. Przybyło ok. 7,3 tys. uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości, 400 nauczycieli i 75 księży oraz goście z kuratoriów oświaty. Pielgrzymkę zorganizował ks. Ryszard Czekalski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Płockiej. Młodzież z Nasielska i Żuromina poprowadziła Drogę Krzyżową na wałach. Ks. Artur Godnarski wygłosił konferencję pt. Odnaleźć siebie w Piśmie Świętym, a Mariusz Błażewicz mówił na temat Odnaleźć siebie w prawdzie. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski. Oprawę muzyczną przygotowała młodzież z parafii pw. Ducha Świętego w Płocku.
W nocy z 23/24 czuwała ok. 1,2 tys. maturzystów z całej Polski, ze szkół katechizowanych przez Księży Pallotynów.

Niedziela Palmowa

Ze względu na padający śnieg i deszcz - nie na zewnątrz, jak zwykle, lecz w kruchcie Bazyliki Jasnogórskiej, przy udziale licznie zgromadzonych pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy, o. Efrem Osiadły OSPPE dokonał o godz. 11.00 poświęcenia palm. Następnie procesja przy śpiewie Jasnogórskiego Chóru Mieszanego przeszła do Bazyliki. Mszę św., w asyście braci kleryków z paulińskiego Seminarium Na Skałce w Krakowie, celebrował o. Efrem Osiadły. "W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód Misterium Paschalnego - mówił Celebrans na początku Mszy św. - Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawienne wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego Krzyża dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu".
O godz. 17.00 w barokowej Bazylice Jasnogórskiej rozbrzmiało Requiem
W. A. Mozarta. Wystąpili: Agnieszka Piasecka - sopran, Katarzyna Hołysz - alt, Rafał Bartmiński - tenor i Damian Konieczek - bas. Towarzyszył im Chór "Dominicantes" i Orkiestra Kameralna "Allegia Di Vite". Mecenasem chóru jest Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. 40-osobowym chórem dyrygowała Karolina Piotrowska-Sobczak, która jest jego kierownikiem artystycznym.

W SKRÓCIE

W dniach 18-23 marca trwały jasnogórskie rekolekcje wielkopostne. Nauki podczas Mszy św. o godz. 6.00, 11.00 i 18.30 w Kaplicy Matki Bożej głosił
o. Rafał Wilk OSPPE, wykładowca filozofii WSD Na Skałce w Krakowie.

19 marca 80. urodziny świętował na Jasnej Górze prof. Józef Gierowski,
b. rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z nim modlił się bp Jan Kopiec z Opola.

22 marca, tuż przed Apelem Jasnogórskim, na placu przed Szczytem zakończyła się Droga Krzyżowa Młodzieży, która szła Alejami Najświętszej Maryi Panny. Metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak podziękował wszystkim za udział i - zwracając uwagę na trudne warunki atmosferyczne - powiedział: "Pan Bóg żąda od nas ofiary, żeby to nie było tylko widowisko, żąda od nas trudu znoszenia zimna, niepogody, śniegu, deszczu (...). To wszystko dla Boga, dla zbawienia" .

22 marca przybyło 40 podchorążych i kadetów Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego z Poznania wraz z ks. mjr. Jerzym Sucheckim. Dziękowali oni Matce Bożej za lata studiów i prosili o błogosławieństwo na dalszą służbę.

W dniach 22-24 marca trwały rekolekcje Niezależnego Zrzeszenia Studentów, w których uczestniczyło ok. 100 osób z całej Polski. Zorganizowali je studenci Politechniki Częstochowskiej: Joanna Szczepańska i Robert Kord. Nauki głosili: o. Kamil Szustak OSPPE oraz ks. prał. Józef Maj - kapelan NZS.

ZAPOWIEDZI

9-12 kwietnia - Konferencja Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich.

12-14 kwietnia - XV Ogólnopolska Konferencja Polityka prorodzinna Samorządu Terytorialnego. III Zjazd Samorządowych Komisji ds. Rodziny.

13 kwietnia - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Częstochowskiej.

13/14 kwietnia - Czuwanie Misyjne Księży Pallotynów.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

TYDZIEŃ W POLSCE

Zespół Biskupów Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, pod przewodnictwem bp. Sławoja Leszka Głódzia, spotkał się w Toruniu z dyrekcją rozgłośni i przedstawicielami zarządu warszawskiej prowincji redemptorystów. Tematem pierwszego spotkania były podstawy prawne działalności Radia Maryja i plany dalszej współpracy z Konferencją Episkopatu Polski (Zespół powołano na 316. Zebraniu Plenarnym KEP w Warszawie).

Do bojkotu programów typu "reality show" (m.in. "Wielki Brat") promujących "filozofię luzu" wezwał metropolita lubelski - abp Józef Życiński uczestników XVII Światowego Dnia Młodzieży w Lublinie. - Programy takie depczą godność człowieka, traktując go jak marionetkę, dając fałszywe wartości, by zyskać reklamę i zaistnieć w rywalizacji telewizyjnej - powiedział.

Dokonanie bezprecedensowej czystki wśród urzędników, ambasadorów i menedżerów spółek skarbu państwa zarzucił premierowi Leszkowi Millerowi wpływowy brytyjski konserwatysta Edward Scott-McMillan na spotkaniu europejskich deputowanych z naszym głównym negocjatorem Janem Truszczyńskim. Rząd SLD-UP-PSL był też krytykowany za upolitycznienie administracji i opóźnianie prywatyzacji. Eurodeputowani mówili m.in., że wśród inwestorów panuje nastrój prawdziwej niepewności.

Na nowego ambasadora Polski przy Unii Europejskiej wyznaczono Marka Grelę (do tej pory był przedstawicielem naszego kraju przy Światowej Organizacji Żywności FAO).

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę budżetową ( dochody - 145,1 mld zł; wydatki - 185,1 mld zł; planowany deficyt - 40 mld zł).

Sejm przyjął uchwałę wzywającą rząd do zmiany stanowiska negocjacyjnego w obszarze "podatki" (chodzi o nową stawkę VAT w budownictwie po wejściu do UE). Tymczasem rząd nie chce walczyć o korzystniejsze dla Polski warunki, nie zważając na fakt, że 22 proc. VAT-u w budownictwie nie ma żaden kraj Unii Europejskiej.

Liga Polskich Rodzin - w odpowiedzi na apel Polskiej Federacji Ruchów Obrońców Życia - zgłosi w Sejmie projekt specjalnej uchwały, wg którego w umowie akcesyjnej naszego kraju z Unią Europejską ma zostać zagwarantowana suwerenność w sprawach praw człowieka, obrony życia nienarodzonych i ochrony rodziny. Podczas konferencji prasowej w Warszawie Antoni Macierewicz, rzecznik prasowy LPR, zwrócił uwagę, że Irlandia w swoim traktacie akcesyjnym zawarła takie postulaty i są one respektowane przez Unię.

Dorota Kempka, szefowa Parlamentarnej Grupy Kobiet, podała, że grupa senatorów SLD i UP przygotowuje nowelizację ustawy antyaborcyjnej. Chce do niej wpisać prawo do "usunięcia ciąży z tzw. względów społecznych" . Projekt trafi do marszałka Senatu na przełomie kwietnia i maja br.

Wielkie poruszenie w kraju zapanowało po tym, jak w podwarszawskim Nadarzynie gangsterzy podczas zuchwałej próby odbicia zrabowanego tira zastrzelili policjanta. Rząd w trybie natychmiastowym przyjął projekt zaostrzenia restrykcji wobec świata przestępczego (mowa w nim o większych karach dla zabójców policjantów i uproszczeniu procedur użycia broni przez policję).

Podobnie jak w przypadku procesów lustracyjnych szefa Kancelarii Premiera - Marka Wagnera czy sprawującego obecnie funkcję szefa klubu parlamentarnego SLD - Jerzego Jaskierni, ponowny proces lustracyjny Józefa Oleksego został zawieszony. Wątpliwości wynikające z noweli ustawy lustracyjnej musi wyjaśnić Trybunał Konstytucyjny.

Urząd Regulacji Telekomunikacji nałożył na TP SA 350 mln zł kary za to, że nie podjęła współpracy z Niezależnym Operatorem Międzystrefowym na warunkach, które przedstawiło jej Ministerstwo Łączności.

Do groźnego wypadku doszło w śląskiej kopalni "Rydułtowy" - 10 górników hospitalizowano, w tym 5 z bardzo poważnymi oparzeniami.

Palma wielkanocna Andrzeja Leszczyńskiego o długości 23 m zwyciężyła w konkursie palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej k. Bochni.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja trafiła do Sejmu

2024-12-19 07:22

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Podpisana przez 12 tysięcy osób petycja w sprawie dostępności spowiedzi tylko dla osób pełnoletnich trafiła do Sejmu – informuje w czwartek "Rzeczpospolita”.

"Jak pokazują wspomnienia wielu osób, spowiedź to doświadczenie upokorzenia i strachu, zdarzenie traumatyczne, paskudne, którego dzieci nie chciały, a przed którym nie potrafiły się obronić" – głosi petycja, którą zajmie się specjalna komisja w Sejmie.
CZYTAJ DALEJ

KRRiT: wpisanie telewizji Polsat i TVN na listę podmiotów podlegających ochronie było "bezprawne"

2024-12-18 22:44

[ TEMATY ]

telewizja

telewizja

Adobe Stock

Polsat i TVN wpisano na wykaz podmiotów podlegających ochronie z pominięciem konstytucyjnej i ustawowej roli KRRiT, więc jest ono "bezprawne, bezskuteczne, mogące powodować szkodę w interesie prywatnym i publicznym"- napisała KRRiT w przesłanym w środę PAP komunikacie.

18 grudnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli obowiązującego w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2027 r. rozszerzające listę tych podmiotów o Telewizję Polsat oraz TVN. Stało się to "z pominięciem konstytucyjnej i ustawowej roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jako jedynego konstytucyjnego organu kontroli państwowej i ochrony prawa stojącego na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji" - napisała KRRiT.
CZYTAJ DALEJ

Pani c Choinka już pod Oknem Papieskim

2024-12-19 23:47

plakat organizatorów

    Niemal dwunastometrowa jodła z Leśnictwa Gaboń w nocy z 17 na 18 grudnia stanęła przed Oknem Papieskim.

Zostanie rozświetlona w sobotę, 21 grudnia. Patronem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Niemal sto kilometrów. Taką drogę musiała przebyć z okolic Starego Sącza jodła, która w najbliższą sobotę zostanie rozświetlona przy Franciszkańskiej 3. Dwunastometrowe drzewo ścięto 17 grudnia w Leśnictwie Gaboń. – W miejscu ściętej jodły nie będziemy sadzić nowych drzewek. Powodem jest to, że pod tym drzewem występuje odnowienie naturalne, które poprzez ścinkę zostanie odsłonięte do dalszego wzrostu – wyjaśniają leśnicy, dzięki których życzliwości choinka będzie mogła cieszyć oczy krakowian.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję