Reklama

Niedziela Legnicka

Złoty jubileusz kapłaństwa w Bolesławcu

W niedzielę 30 maja 2021 r., w bolesławieckiej parafii pw. Św. Cyryla i Metodego, Złoty Jubileusz Kapłaństwa obchodził ks. prał. płk Wojciech Mroszczak. To w tej parafii spędził większość swego kapłańskiego życia (36 lat), zaczynając od jej organizacji, a potem budowy nowego kościoła.

[ TEMATY ]

Bolesławiec

złoty jubileusz

ks Wojciech Mroszczak

ks. Piotr Nowosielski

Góralskie korzenie

Ks. Wojciech Mroszczak urodził się w 1946 r. na Podhalu w wielodzietnej rodzinie. Było to więc zarazem jego dziękczynienie za 75 lat życia. Po Maturze skierował jednak swoje kroki do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a po święceniach prezbiteratu przyjętych 29 maja 1971 r. w katedrze wrocławskiej z rąk kard. Bolesława Kominka, swoją posługę duszpasterską spełniał na terenie Dolnego Śląska.

Związki z rodzinną miejscowością zachował jednak przez całe życie, czego owcem była też wyraźnie naznaczona obecność jego rodziny i znajomych z Podhala, w tradycyjnych strojach góralskich oraz kapeli.

Kapelan

Ponadto, obok duchowieństwa, parafian, przybyłych gości, obecny był także poczet sztandarowy z jednostki wojskowej, stacjonującej na terenie parafii. Było to zarazem przypomnieniem, że Jubilat jako kleryk, został wcielony na dwa lata do odbycia Zasadniczej Służby Wojskowej. Po latach, kiedy przyszedł czas przemian w Polsce, doświadczenie wojskowe sprawiło, że podjął się służby także jako kapelan wojskowy, dla żołnierzy, oficerów i personelu wspomnianej jednostki, której charakter zmieniał się na przestrzeni lat. To posługiwanie zakończył w stopniu pułkownika.

Proboszcz

Uroczystość ubogacona była także momentami poświęcenia niedawno zamontowanej przy kościele windy, która ma pomóc osobom starszym, a także rodzinom z małymi dziećmi w wózkach w dotarciu do kościoła, do którego z racji ukształtowania terenu, wiedzie dość duża ilość schodów, oraz pamiątkowej tablicy, poświęconej wszystkim zaangażowanym w budowę kościoła w latach 1986-91, oraz funkcjonowanie parafii. Poświęcenia dokonał Jubilat.

Po procesji wejścia z udziałem kapeli góralskiej, został powitany przez przedstawicieli parafian, którzy złożyli mu także okolicznościowe życzenia.

Jubilat

Podczas liturgii, homilię wygłosił pochodzący z parafii ks. prał. dr Jan Adamarczuk, obecnie proboszcz parafii MB Miłosierdzia we Wrocławiu. Przypomniał w niej drogę życia Jubilata, a także zadania które ciągle stają przed wszystkimi kapłanami na przestrzeni mijających lat.

Reklama

- Odkrywaj w dalszym ciągu swoim życiu, przez swoją kapłańską posługę, gorliwość, tajemnicę kapłańskiego powołania, tajemnicę sakramentu kapłaństwa i dalej głoś Ewangelię Jezusa Chrystusa. W imię Trójcy Przenajświętszej udzielając sakramentów, posługując codziennym swoim kapłańskim życiem tym wszystkim, którzy do ciebie przychodzą, o sakramenty proszą, a Pan Bóg niech dalej obdarza Ciebie potrzebnymi łaskami, niech daje radość kapłaństwa – chociaż już po 50 latach – które ciągle jest tajemnicą twej duszy, powołania, tajemnicą Chrystusa.

Dziękczynienie

Sam Jubilat dziękował wszystkim za przybycie, a szczególnie przez udział w Eucharystii, która jest jednym wielkim dziękczynieniem składanym Bogu za wszystko co nas spotyka.

On sam składał ją za dar życia, za chrześcijaństwo, za Wiarę i Miłość, za kapłaństwo poprzedzone powołaniem i za wszystkie dobrodziejstwa które przeżył w ciągu tych 50 lat. Za wszystkich spotkanych ludzi, za to wszystko co dzięki Bożej łasce udało się mu w życiu dokonać.

Odpowiadając na słowa składanych życzeń zacytował słowa z Psalmu 34: „Uwielbiajcie ze mną Pana, wspólnie wywyższajmy Jego imię” (Ps 34,4). Niech imię Pana będzie błogosławione! - mówił Jubilat.

Księdzu prał. Wojciechowi Mroszczakowi składamy także nasze serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki świętych Patronów na dalszy czas jego kapłańskiej posługi.


  


2021-05-31 11:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Palące nogi pielgrzymów

[ TEMATY ]

Legnica

Bolesławiec

piesza pielgrzymka

grupa 3

ks. Piotr Nowosielski

Jest wszystko jak na „prawdziwej pielgrzymce”. Jest ksiądz Przewodnik, są służby, są diakonie, są porządkowi, identyfikatory i… przede wszystkim uczestnicy i to w znacznej, bo ponad 120 osobowej grupie.

Tego roku, na Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, wszystko jest inaczej. Grupy mają liczyć tylko 40 uczestników, wędrować tylko jeden dzień i ewentualnie w dniu ostatnim (choć na dzisiaj też w okrojonej 15 osobowej liczbie). Każdego dnia, wędrować będzie inna grupa dojeżdżająca na wyznaczony dla niej fragment trasy, a potem wracać do domów…

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję