Reklama

Niedziela Kielecka

Majowe święto

Majowe święto

2021-05-03 19:51

arch. Radio emKielce

Agnieszka Dziarmaga

Msza św. w bazylice pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego i uroczystości patriotyczne w Kielcach i regionie – tak obchodzono dzień 3 Maja.

Reklama

Po upadku Rzeczypospolitej Konstytucja 3 Maja stała się symbolem wielkich dokonań i dowodem na to, że można było stworzyć silne, sprawne i nowoczesne państwo. Jej legenda pobudzała do walk o jego odrodzenie przez cały okres zaborów. Polacy dzięki przyjęciu Konstytucji 3 Maja odzyskali poczucie własnej wartości i szacunek dla swego politycznego dziedzictwa. W latach niewoli były to ważne czynniki wzmacniające wolę walki o odzyskanie państwowości

- Skłócone wewnętrznie wspólnoty narodowe i państwowe niepokojem swoim zarażają życie całej ziemi, która miota się w walce, a dziś wielokrotnie znajduje się w agonii – mówił m.in. w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski. Biskup kielecki zwrócił uwagę na ogromne znaczenie uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- To historia odległa, z innej epoki dziejów Ojczyzny i jej obywateli, ale mimo dramatycznych doświadczeń tamtych czasów pozostaje niebywale ważna i aktualna dla współczesnej historii Polski, niepodległości, społecznego ładu i dobra jej mieszkańców w kraju i za granicą - dodał biskup Jan Piotrowski. Zaznaczył także bezkarne łamanie praw w wielu okresach historycznych, co dotknęło m.in. bp. Czesława Kaczmarka. - Czy to było prawo? Czy tam były rozum i wiara? Nie. Tam była ideologia, a ta zawsze jest zagrożeniem dla wszelkiej demokracji i śmiercionośna dla obywateli - mówił biskup Jan Piotrowski.

Reklama

Świętokrzyscy parlamentarzyści licznie wzięli udział w kieleckich uroczystościach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. - To święto polskiego parlamentaryzmu, które sięga do czasów dawnych, czasów niełatwych dla Rzeczypospolitej - mówił poseł Krzysztof Lipiec podczas kieleckich uroczystości. - Ta myśl polityczna, patriotyczna, dzięki której Konstytucja powstała to wielka inwestycja w przyszłość polskiego narodu. To dzięki tej inwestycji mogliśmy jako naród przetrwać najtrudniejsze czasy, kiedy nie mieliśmy swojej państwowości. To czasy zaborów, ale i czasy komunizmu, kiedy to święto w sposób oficjalny zostało skasowane mocą ustawy - zaznaczył lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

- Liczę na to, że Polacy w XXI wieku, będą wdzięcznymi za ten dar wolnej Ojczyzny, który zawdzięczamy twórcom i obrońcom Konstytucji 3 Maja. Ten majowy czas powinien nas natchnąć od tego, że Polskę musimy budować wszyscy, jako jeden naród, wtedy będzie silna i nowoczesna - podkreślił senator Krzysztof Słoń.

Jak powiedział Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, należy przekazywać młodym pokoleniom Polaków dziedzictwo Konstytucji 3 maja. - Internet daje duże możliwości na pokazywanie tradycji 3 maja. To tam możemy obecne znaleźć najwięcej informacji na ten temat nie wychodząc z domu. Należy to wykorzystywać zwłaszcza, że dla młodzieży obecnie Internet jest teraz głównym źródłem informacji - dodaje.

Tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w stolicy województwa rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy św. w bazylice katedralnej, po której przeniosły się przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim. Tam zostały złożone wieńce i kwiaty.

– O 3 maju 1791 powiedziano już bardzo dużo. To było coś pięknego na kartach naszej historii. To nie tylko zapis, jaki wówczas uczyniono, to była również nadzieja, radość, a niektórzy mogą powiedzieć, że również desperacja. Tak naprawdę 3 maja tamtego roku to było to, czym Polska żyje dzisiaj. Bez tamtego trzeciego maja, zapewne nie byłoby dzisiaj nas – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

– Wtedy były to czasy smutne. Nasza ojczyzna znajdowała się na krańcach swojej bytności. Mówią, że pycha idzie przed upadkiem i wtedy właśnie mieliśmy chyba do czynienia z taką pychą, posuniętą do granic rozsądku i odpowiedzialności. Dzisiaj odpowiedzialność jest należna i przypisana do każdego z nas, po to, aby następne pokolenia mogły świętować ten trzeci maja – dodał Zbigniew Koniusz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykłe pisma św. Weroniki Giuliani o Maryi

2021-05-11 09:50

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

św. Weronika Giuliani

Adobe Stock

Obszerne fragmenty dziennika jednej z największych mistyczek i stygmatyczek Kościoła, tym razem dotyczące jej relacji z Maryją. Książka „Święta Weronika Giuliani. Pisma Maryja” to owoc pracy s. Judyty Katarzyny Woźniak OSCCap oraz s. Zuzanny Rejmak OSCCap. Książka ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Serafin pod patronatem "Niedzieli".

Życie Weroniki Giuliani to czas wzrastania na drodze miłości pod kierunkiem Matki Bożej. Święta Weronika Giuliani często zwracała się do Maryi w sposób świadczący o bliskości i czułości łączących obie kobiety. Najświętsza Maryja Panna była dla mniszki „drogą Mamą”, „moją podporą”, „Matką miłości”. To tylko przykłady bardzo licznych „imion”, jakimi święta zwracała się do Matki Bożej. Ta ostatnia zresztą również obdarzała Weronikę czułością.

CZYTAJ DALEJ

Święty4ever: wywieśmy flagi papieskie w 101. urodziny Jana Pawła II

2021-05-10 14:50

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum autora

W dniach od 13 do 18 maja przypadają ważne rocznice związane z życiem i pontyfikatem św. Jana Pawła II. To dobry czas, by wyrazić swoją bliskość z Papieżem Polakiem m.in.: publikując w mediach społecznościowych ulubiony cytat z Jego nauczania, zdjęcie z wywieszoną papieską flagą oraz z wystawionym wizerunkiem Papieża w oknach swoich domów.

Z takim apelem zwracają się organizatorzy inicjatywy duszpasterskiej „Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze - Święty4ever”.

CZYTAJ DALEJ

Panie oddaję Ci całe moje życie. Ty działaj i kieruj

2021-05-11 15:14

[ TEMATY ]

wiara

świadectwo

apel o pomoc

Archiwum

„Justynę można przepisać na receptę. Jest życzliwa i pogodna, każda rozmowa z nią koi i przynosi optymizm. Pomaganie Justynie daje bardzo dużo, przede wszystkim tym, którzy jej pomagają” – tak o Justynie mówi jej serdeczna przyjaciółka, starsza o 20 lat.

Justyna ma 30 lat i jest niepełnosprawna. Urodziła się z krótszą nogą i niewykształconym stawem biodrowym. Odkąd pamięta, jej życie toczyło się głównie w szpitalach, salach zabiegowych, a nie podwórku czy w szkole. Świat Justyny zaludniali lekarze, pielęgniarki, terapeuci i pacjenci będący w sytuacji takiej, jak ona. Dość szybko zorientowała się, że ma specjalny dar. W szpitalach często proszono ją o zajęcie się płaczącym dzieckiem, o pomoc w uspokojeniu rozżalonego małego pacjenta. Justyna miał w sobie coś, co powodowało, że zrozpaczone dzieciaki przestawały płakać, a na ich buzie powracał uśmiech. — Ty to umiesz człowieka wysłuchać, masz cierpliwość — mówili ci, którzy prosili ją o pomoc. Zresztą i dziś zdarza się, że ktoś, nie wiadomo dlaczego, zaczyna Justynie opowiadać historię swojego życia. Justyna bardzo lubi kontakt z ludźmi, może dlatego, że wie, co to znaczy ból i cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję