Reklama

Niedziela w Warszawie

Imieniny bł. ks. Jerzego

W żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki odprawiono Mszę św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 23 kwietnia obchodził on swoje imieniny.

Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Kucharczyk, wikariusz parafii św. Stanisława Kostki, a koncelebrował ks. Michał Kotowski, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

W kazaniu ks. Kucharczyk przypomniał, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w czasie wyrzekania się zła, szatana i wszystkich jego podstępków zwracano się ku zachodowi, który symbolizował to, co złe i grzeszne, ustanie życia. Natomiast w momencie, kiedy prezbiter lub biskup pytał kandydata do chrztu o jego wiarę, kandydat odwracał się w kierunku wschodnim, aby spoglądając na wschód wyznać wiarę w Trójjedynego Boga. - Ta teologia wschodu obecna jest w Kościele przez długie wieki. Wszystkie kościoły, które budowano, stawiano w kierunku wschodnim. Mówiono o tym, że kościół był „orientowany”. Dzisiaj niestety odeszliśmy od tej starożytnej praktyki kierunkowania kościoła w kierunku wschodnim - zauważył kaznodzieja i dodał za papieżem seniorem Benedyktem XVI, że nawet jeśli kościół nie jest ukierunkowany na wschód, to ten kierunek w przestrzeni sakralnej symbolizuje krzyż. - Jest on dla nas wschodem, ponieważ na tym krzyżu umarł Zbawiciel, przynosząc nam nowe życie - podkreślił ks. Kucharczyk.

Reklama

Kapłan wyjaśnił, że dlatego na drodze chrześcijan, w teologii i liturgii, wschód był tak ważny, ponieważ stamtąd oczekiwano przyjścia wybawienia i nadejścia Zbawiciela. - W Piśmie Świętym jest mowa o „wschodzącym Słońcu”, a jest nim dla nas Jezus Chrystus - wskazał.

- Kiedy wspominamy dzisiaj św. Wojciecha, głównego patrona Polski, pamiętamy o tym, że przyszedł on do naszej ojczyzny z zachodu, ale skierował nasze serca na wschód, czyli ku Chrystusowi, ochrzcił nas, dał początek wielkiej chrystianizacji naszego narodu. Nie tylko nas ochrzcił, przekazał nam wiarę w Boga, ale sam wskazał nam na wschód, czyli poniósł męczeńską śmierć. Odniósł się do krzyża Chrystusa, który stanowi światło naszej wiary - przypomniał kaznodzieja i dodał, że za każdym razem, kiedy przychodzimy do kościoła i modlimy się w nim, w krzyżu odnajdujemy nowe światło, nadzieję, nowy blask. W krzyżu jaśnieje znak naszego ostatecznego zwycięstwa.

- Jak mówił św. Cyprian, a prześladowcy Kościoła - nie tylko dzisiejsi, ale i ci, którzy zabili św. Wojciecha - nie pamiętają o tym, że krew męczenników jest posiewem nowych chrześcijan. Nie pamiętają o tym, że wyrządzają nam z jednej strony wielką łaskę, ponieważ przez naszą męczeńską śmierć, cierpienie wielu chrześcijan, przez męczeństwo bł. ks. Jerzego nieustannie przybywają nowe rzesze chrześcijan, którzy odnawiają swoją wiarę w spotkaniu z wiarą męczenników, którzy nie wahali się oddać życie za Chrystusa, wschodzące Słońce, które nie zna zachodu - podkreślił.

Reklama

Ks. Kucharczyk zachęcił do modlitwy o to, aby to Słońce, które zajaśniało w naszej ojczyźnie ponad dziesięć wieków temu nigdy nie zgasło, ale z każdym dniem panowanie Boga w Polsce coraz bardziej się rozszerzało. - Prośmy, aby coraz to nowi ludzie, przyjmując wiarę i chrzest święty otwierali swoje serca na to prawdziwe Słońce, które kiedyś przyjdzie i nie zazna zachodu, uszczęśliwi nasze życie i nada sens całej historii świata.

Na zakończenie Mszy św., w obecności relikwii męczennika, uczestnicy liturgii odmówili litanię do bł. ks. Jerzego oraz modlitwę dziękczynną. Po Eucharystii wiele osób składało kwiaty i paliło znicze na grobie kapelana „Solidarności”. Później w mediach społecznościowych transmitowany był również mini recital wspomnieniowy, poświęcony bł. ks. Jerzemu, który dał Tolek Jabłoński, bard piosenki patriotycznej i religijnej.

2021-04-23 21:28

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księże Jurku – pamiętamy!

W dni imienin bł. ks. Jerzego Popiełuszki w sanktuarium na Żoliborzu modlono się przez jego wstawiennictwo o ustanie pandemii koronawirusa.

Mszę św. koncelebrowało pięciu kapłanów, wśród nich ks. Stanisław Małkowski, przyjaciel i współpracownik bł. ks. Jerzego, a także ks. Czesław Banaszkiewicz, który w parafii św. Stanisława Kostki posługuje od 1980 r.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję