Reklama

Niedziela Świdnicka

Kolejne tomy „Siejby Słowa”

Biskup Ignacy Dec od wielu lat w publikuje teksty swoich homilii, rozważań wygłoszonych podczas różnych uroczystości kościelnych, patriotycznych, konferencji, okolicznościowych spotkań.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Siejba Słowa

ks. Mirosław Benedyk

Biskup Ignacy Dec prezentuje nowe tomy „Siejby Słowa”

Biskup Ignacy Dec prezentuje nowe tomy „Siejby Słowa”

Dwa kolejne tomy tego wydawnictwa zawierają jego wystąpienia z pierwszej połowy 2019 roku. Ich motywem przewodnim są słowa „W mocy Bożego Ducha”.

Autor obchodzi w tym roku 45-tą rocznicę swojego doktoratu nauk humanistycznych w zakresie filozofii oraz 30-lecie uzyskania stopnia doktora habilitowanego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dlatego też pierwszy z nich Ksiądz Biskup zadedykował rektorowi ks. prof. dr hab. Mirosławowi Kalinowskiemu i całej społeczności akademickiej tej lubelskiej uczelni.

Reklama

Z kolei 58 tom „Siejby Słowa” biskup senior zadedykował przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu i wszystkim naszym hierarchom, a szczególnie tym, którzy uczestniczyli w 383 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Świdnicy i w Wałbrzychu w dniach 13-14 VI 2019r. - Chcę tą dedykacją, tym gestem wyrazić wdzięczność całej Konferencji Episkopatu Polski za wszelkie dobro jakiego doświadczyłem zwłaszcza podczas zebrań plenarnych KEP. Uczestniczyłem w 59 zebraniach plenarnych i 134 zebraniach Rady Biskupów Diecezjalnych - stwierdził w słowie wstępnym bp Ignacy Dec.

Przypomniał również, że w roku 2019 zgodnie z hasłem „W mocy Bożego Ducha” w przepowiadaniu Kościoła pojawił się wątek koncentrujący się wokół zadań wynikających z przyjęcia Sakramentu Chrztu i Bierzmowania, z faktu otrzymania darów Ducha Świętego. Trzeba było budzić świadomość, że przyjmujący sakrament Chrztu i Bierzmowania otrzymają misję bycia świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego, na wzór apostołów, którzy po otrzymaniu Ducha Świętego czuli się posłani do składania świadectwa o Jezusie Chrystusie.

- Wiemy z „Dziejów Apostolskich”, że gdy zstąpił na apostołów Duch Święty przeobraził ich w nowych ludzi, wyposażył ich w wewnętrzną moc, aby odważnie i pokornie nieśli ludziom Ewangelię w mocy Ducha Świętego aż po krańce ziemi. W tym dziele ewangelizacji nikt i nic nie zdołało ich powstrzymać. Nie było to zadanie łatwe, by naszych katolików świeckich zapalić do misji apostolskiej - wskazał bp Ignacy Dec.

2021-04-09 15:51

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję