Reklama

Niedziela Kielecka

Dla poprawy bytu rodzin i seniorów

Dla poprawy bytu rodzin i seniorów

2021-04-08 19:21

TD

Ponad 9, 2 mln zł unijnego dofinansowania dla ośmiu kolejnych projektów społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego - to efekt dzisiejszych decyzji Zarządu Województwa.

Nowe przedsięwzięcia przewidują tworzenie i rozwijanie działalności świetlic środowiskowych oraz wspieranie rodzin, głównie na obszarach wiejskich regionu. Dzięki unijnym funduszom powstanie też kolejny klub seniora.

Reklama

- Sześć projektów, dotyczących świetlic dla dzieci i młodzieży oraz wspierania rodzin przeżywających trudności wychowawcze, będzie realizowanych w gminach Pierzchnica, Gnojno, Ćmielów, Koprzywnica, Daleszyce i Staszów – informuje wicemarszałek Renata Janik. – Kolejny projekt obejmie teren całego powiatu buskiego, gdzie ze wsparcia skorzysta ponad 640 osób, członków rodzin przeżywających różnego rodzaju problemy lub kryzysy. Natomiast klub seniora powstanie w gminie Radoszyce.

Osiem projektów, zatwierdzonych dziś przez Zarząd do dofinansowania, zostało pozytywnie ocenionych w ramach konkursów RPO rozstrzygniętych już wcześniej, jednak nie otrzymały wówczas dofinansowania ze względu na wyczerpanie dostępnych środków.

- Przypomnę, że fundusze unijne, którymi dysponujemy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, zostały nam przyznane w euro i przeliczane są „na bieżąco” na złotówki. Aktualny, zwyżkujący kurs euro spowodował, że w budżecie RPO pojawiły się nowe środki. To właśnie pozwoliło na dofinansowanie kolejnych projektów społecznych – tłumaczy wicemarszałek.

Reklama

Świetlice środowiskowe to placówki, w których dzieci i młodzież, w tym osoby z niepełnosprawnościami, mogą wartościowo spędzać wolny czas pod okiem wychowawców. To bezpieczne miejsca na rozwijanie pasji artystycznych, zdobywanie nowych umiejętności - np. informatycznych, poznawanie języków obcych, uprawianie sportów, ale także na odrabianie lekcji czy nadrabianie zaległości w nauce, rozmowy z wychowawcami oraz spędzanie czasu w gronie rówieśników, w przyjaznej atmosferze. Projekty, dotyczące świetlic środowiskowych mogą również wspierać rodziców i opiekunów w rozwiązywaniu różnego rodzaju trudności życiowych lub kłopotów wychowawczych – np. poprzez porady psychologa czy prawnika.

Kluby seniora to z kolei miejsca, gdzie osoby starsze mogą codziennie w interesujący sposób spędzać czas, nawiązywać kontakty społeczne, realizować pasje, a w razie potrzeby korzystać z pomocy opiekunów lub terapeutów, jeśli tego wymaga ich stan zdrowia.

Oprac. A.D.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biała niedziela

Pamiętam, gdy byłem małym ministrantem, nieraz zastanawiałem się, dlaczego na tydzień przypadający bezpośrednio po Wielkanocy mówią biały tydzień, a na II Niedzielę Wielkanocną - biała niedziela. Nazwy te kojarzyły mi się dość jednoznacznie z dziećmi przystępującymi do Pierwszej Komunii św., które po przyjęciu Pana Jezusa po raz pierwszy do swego serca przez cały następny tydzień przychodziły do kościoła w strojach komunijnych.
Byłem trochę nieśmiały, więc nie pytałem. Teraz jednak wiem, że zwyczaj przyjęty przez dzieci pierwszokomunijne jest jedynie echem starej tradycji kościelnej dotyczącej przyjmowania sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.
W czasach patrystycznych chrztu, a właściwie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (chrzest, bierzmowanie i Eucharystia) udzielano zwykle w czasie Wigilii Paschalnej. Po dziś dzień obrzędy Wigilii Paschalnej odzwierciedlają tę tradycję, nawet gdy nie ma nikogo do chrztu. Następnie przez całą oktawę Wielkanocy neofici (osoby, które dopiero co przyjęły chrzest) chodzili w białych szatach. Dlatego właśnie II Niedziela Wielkanocna była zwana „Dominica in albis”, czyli biała niedziela.
Dzisiaj niedziela ta jest przeżywana przede wszystkim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego, tak pragnął Papież Jan Paweł II. Jest ona też świętem patronalnym Caritas w Polsce. Jednak antyczna tradycja zwania jej białą niedzielą nie powinna pójść całkiem w zapomnienie. Choć we współczesnej Polsce w niewielu parafiach w Wigilię Paschalną sprawuje się chrzest, dzień ten nie przestaje być uprzywilejowanym czasem udzielania tego sakramentu. Tradycję trzeba pielęgnować.

CZYTAJ DALEJ

Caritas diecezji legnickiej uruchamia teleporady psychiatry

2021-04-11 09:56

[ TEMATY ]

psychologia

tockPhotoPro/fotolia.com

Caritas Diecezji Legnickiej uruchamia teleporady z dziedziny psychiatrii. Z bezpłatnego wsparcia będzie mógł skorzystać każdy i w sposób anonimowy.

Zaplanowano dwie pilotażowe sesje, które odbędą się 14 i 21 kwietnia br. w godzinach od 17,30 do 18,30.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja na kanale YOUTUBE -EWTN Polska odblokowana

2021-04-11 15:48

Niepokalanów.pl

Nie trwała długo blokada transmisji adoracji Najświętszego Sakramentu na kanale YouTube telewizji EWTN Polska (Telewizja Wiekuistego Słowa). 

Wczoraj informowaliśmy o zablokowaniu transmisji adoracji Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa. Dziś na Facebooku EWTN Polska pojawił się komunikat wystosowany przez dyrektora telewizji - ks. Piotra Wiśniowskiego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję