Reklama

Wiara

Emiliano Jimenez Hernandez „Apokalipsa”. Księga nadziei.

Być może, szczególnie obecnie, czasy ostateczne kojarzą się nam z ogólnoludzką katastrofą, napełniającą nas niepokojem i lękiem. Nic bardziej mylnego. Apokalipsa jest przesłaniem nadziei. Ostatecznym objawieniem i finałem historii zbawienia. Historia kończy się radosnym spotkaniem z Bogiem. Triumfem wybranych nad prześladowcami. Zwycięstwem dobra nad cierpieniem i śmiercią. Bramą życia wiecznego.

[ TEMATY ]

wiara

ornitozavr/Fotolia.com

„Apokalipsa jest przede wszystkim objawieniem dzisiejszego okresu historii. Daje nam światło do odkrycia intymnego, ukrytego znaczenia obecnej historii, która jawi się jako zawiła i pełna kon-fliktów. Nadzieja na ostateczny cel, do którego zbiegają się czasami poplątane ścieżki ludzkich losów, staje się mocnym oparciem dla teraźniejszości, w której przychodzi nam mierzyć się ze złem i trudem zachowania wierności Panu” - pisze autor.

„Apokalipsa” Jimeneza jest książką nad wyraz optymistyczną, dającą nadzieję, dodającą odwagi na trudne dni. W przystępny sposób odkrywa karty symboliki, którą chcielibyśmy zrozumieć, gdy świat zbliża się do swego kresu.

Reklama

Jak pisze autor słowo „apokalipsa”, pochodzące z greckiego oznacza odsłonięcie tego, co zakryte. Jest więc objawieniem przyszłości w teraźniejszości. Przyszłości, która dla chrześcijanina jest wiecznym szczęściem.

Podziel się cytatem

Chyba w swojej naturalnej pobożności zbyt często skupiamy się na katastroficznej części księgi - plagach, wojnach i karach. Tymczasem to, co kluczowe w czasach przyszłych dla chrześcijanina znajduje się w ostatecznym odkupieniu. Kresem naszej ziemskiej podróży jest triumf Kościoła i Chrystusa. Pokonanie cierpienia i śmierci. Dlatego janowa księga jest finałem ziemskiego pro-logu, księgą nadziei.

Naszym celem jest Niebo, tam zmierzamy. Nie rajska wieś - Eden, lecz wielkie miasto - Jerozo-lima Niebieska. Tam zabrzmi symfonia nowego stworzenia. Nowa Jerozolima jest darem od Boga. „Niebo i ziemia stają się jednością. Kosmos zostaje przyjęty do nieba Bożego” - pisze autor. Czy możemy sobie to wyobrazić, czy możemy wyobrazić sobie coś piękniejszego, co Bóg czyni dla człowieka?

Reklama

„Wraz ze zstąpieniem nowego Jeruzalem Bóg przywraca ludzkości utracony raj. Z historii zbawienia przechodzi się do historii stworzenia. Obrazem raju zaczyna się pierwsza księga Pisma Świętego opowiadająca o początku historii Boga pośród ludzkości; obrazem raju kończy się też ostatnia księga. Początek i ostateczne spełnienie są ze sobą powiązane. Miasto Boga jest miastem wiecznego światła, a także miastem życia wiecznego, które powstaje i pozostaje w raju” - czytamy.

Jerozolima Niebieska jest miejscem najpiękniejszym, gdzie każdy zbawiony będzie miał swoje mieszkanie, zbudowane z drogocennych kamieni. W jego centrum, na rynku miejskim, będzie stał przeźroczysty namiot ze złota, w którym Bóg zamieszka wraz ze swoim ludem.

Pod boskim tronem będzie morze ze szkła. Bóg będzie jedynym światłem, więc słońce i księżyc znikną. Zniknie też noc i konieczność wypoczynku. Raj będzie wypełniony drzewami życia, wiecznie owocującymi i dającymi owoce nieśmiertelności. Wszyscy zostaną uzdrowieni.

Jednak kluczowe będzie to, że Bóg będzie stale mieszkał ze swoim ludem. Będziemy mogli oglądać Boga i nieustannie uczestniczyć w liturgii uwielbienia. Chrystus będzie przedstawiał nas Ojcu jako swoich braci. Osiągniemy pełnię szczęścia.

Tygodnik Katolicki Niedziela objął patronatem to wartościowe wydawnictwo. Książkę można za-mawiać na stronie Zobacz lub pod nr tel. 698 072 731

Emiliano Jimenez Hernandez (1941-2007) to jeden z najpopularniejszych autorów hiszpańskich, mających na koncie kilkadziesiąt książek, prezbiter, teolog, biblista. Studiował w seminarium diecezjalnym w Ávili gdzie, otrzymał święcenia kapłańskie. W Rzymie studiował teologię moralną w Akademii Alfonsjańskiej, gdzie w 1988 r. uzyskał doktorat z eklezjologii i teologii moralnej. Był także katechistą wędrownym: 5 lat posługiwał w Kostaryce, Panamie, Dominikanie, Szwajcarii i USA. Wykładał jako profesor w Wyższym Instytucie Studiów Teologicznych oraz na Wydziale Teologii Papieskiej i Cywilnej w Limie (Peru). Został także mianowany prorektorem Seminarium misyjnego Redemptoris Mater w tym kraju. Wykładał w Holandii, Niemczech, Japonii, Tajwanie i Australii.

Materiał prasowy

2021-04-08 14:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom czy instytucja

Proszę księdza, dlaczego ja sam nie mogę wybrać parafii, do której mam należeć?

Pytanie o możliwość wyboru parafii lub „pozostania” w ulubionej mimo przeprowadzenia się na teren innej, niestety, z góry musi spotkać się z odpowiedzią przeczącą. Jedyną możliwością dla odpowiedzi: „tak” byłaby ewentualność najzwyczajniejszej przeprowadzki na teren parafii, którą chcę wybrać. Prawo Kościoła katolickiego mówi: „z zasady ogólnej parafia powinna być terytorialna” (kan. 518 KPK).

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję