Reklama

Niedziela Kielecka

Ratują Bartka

Ratują Bartka

2021-03-31 19:00

źródło wikipedia

Teren wokół najsłynniejszego polskiego drzewa – Dębu Bartka w Zagnańsku zostanie zagospodarowany. Powstanie ścieżka przyrodniczo - edukacyjna, parking, plac zabaw i strefa dla seniora. A wszystko to dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 2, 2 mln zł.

Dąb Bartek ma 28,5 m wysokości i 13,4 m obwodu mierzonego przy ziemi. Jego imponujące rozmiary i niemniej imponująca historia sprawiają, że jest on są stałym punktem odwiedzin na trasie turystycznej regionu.

Reklama

Marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik podpisali 31 III br. umowę na dofinansowanie realizacji projektu pn. „Zagospodarowanie terenu przy pomniku przyrody Dąb Bartek w gminie Zagnańsk”.

– Dzięki projektowi realizowanemu przy wsparciu środków unijnych otoczenie Dębu Bartka zyska nowy blask, powstanie nowoczesna, przyjazna dla turystów przestrzeń, która łączyć będzie w sobie walory edukacyjne i krajoznawcze. Jestem przekonany, że przyczyni się to do popularyzacji wiedzy w zakresie ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, a także będzie służyć rozwojowi społeczno-gospodarczemu gminy Zagnańsk – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Zakres projektu obejmuje wykonanie ścieżki przyrodniczo - edukacyjnej z elementami infrastruktury edukacyjnej. Ustawione zostaną m. in. tablice: gatunkowe, przedstawiające występujące na obszarze cenne gatunki roślin i zwierząt oraz multimedialne, edukacyjne z mapą gminy i ścieżkami rowerowymi. Zaplanowano także montaż urządzeń tj. kompas, zegar słoneczny, wiatromierz, ksylofon, rury deszczowe itp. oraz elementów małej architektury. Dodatkowo powstanie parking na 58 miejsc osobowych, trzy miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz trzy miejsca autobusowe. Ponadto wykonany zostanie plac zabaw oraz strefa seniora.

Reklama

– W gminie Zagnańsk jest wiele niezwykle ciekawych miejsc, jak choćby ruiny pieca w Samsonowie, czy kamieniołom, w którym odkryto ślady tetrapoda, ale właśnie przede wszystkim do „Bartka” każdego roku, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, przyjeżdżają wycieczki nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale z całej Polski. To bardzo dobre miejsce do edukowania młodych ludzi, uczenia ich szacunku dla przyrody, dlatego bardzo się cieszę, że dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego podniosą się walory tego miejsca, że zyska ono nowy wymiar – mówi wicemarszałek Renata Janik.

Projekt pn. „Zagospodarowanie terenu przy pomniku przyrody Dąb Bartek w gminie Zagnańsk” realizowany będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020, Działania 6.3 „Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo – ZIT KOF”. Wydatki zaplanowane w jego ramach to ogółem 3 mln 290 tys. zł (z czego wydatki kwalifikowalne: 2 mln 565 tys. zł). Dofinansowanie unijne zamknęło się w kwocie 2 mln 180 tys. zł.

Oprac. AD

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdy mówiła o kapłaństwie, to kolana mi się uginały

2021-04-10 21:03

Marek Zygmunt

Księża biskupi, kapłani z całej Metropolii Wrocławskiej, przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej pożegnali śp. prof. dr hab. inż. Teresę Siemieniewską, mamę biskupa pomocniczego naszej archidiecezji ks. bp. Andrzeja

Mszy św. pogrzebowej w kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu przewodniczył metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Obecni byli także bp Jacek Kiciński CMF oraz bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zasłużony parafianin

2021-04-07 09:46

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Odszedł od nas Krzysztof Krawczyk, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Mieszkał na terenie parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grotnikach, które stawały się z roku na rok coraz bardziej popularne. Przyjeżdżało tu coraz więcej wczasowiczów, kościółek parafialny stał się za ciasny i należało pomyśleć o jego rozbudowie. Ówczesny proboszcz o. Tomasz Ewertowski OMI rozmawiał o tych problemach ze swoimi parafianami. Aby zdobyć środki na inwestycje Krzysztof wraz z żoną Ewą zaproponowali Ojcu zorganizowanie zabawy parafialnej, która z czasem przerodziła się w festyn parafialny.

CZYTAJ DALEJ

Nowy orędownik w parafii

– Potrzeba nam mocy i światła Ducha Świętego, abyśmy mieli rozum, mądrość, odwagę wiary i prawdziwą pobożność. Dziś są potrzebni tacy przewodnicy jak: św. Jan Paweł II, św. s. Faustyna czy bł. ks. Sopoćko, którzy doświadczyli Jezusa, którzy Go spotykali przez modlitwę – powiedział 11 kwietnia abp Wacław Depo w parafii Miłosierdzia Bożego w Dziepółci podczas wprowadzenia relikwii bł. ks. Michała Sopoćki.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w odpust parafialny, we wspólnocie w Dziepółci Sumę odprawił abp Wacław Depo, który zachęcał: – Czujmy się dzisiaj ludźmi radości, czyli szczęśliwymi, błogosławionymi, bo uwierzyliśmy, że Chrystus jest i żyje w swoim Kościele, w sakramentach Kościoła i tak będzie aż do skończenia świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję