Reklama

Niedziela Częstochowska

Misterium Pana

– Kim Jezus jest dla mnie? Kim ja jestem dla Jezusa? Po której stronie jestem? – pytał abp Wacław Depo 28 marca, w Niedzielę Palmową, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Niedziela Palmowa

Karol Porwich/Niedziela

Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie – śpiewali wierni w Niedzielę Męki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową. Z wdzięcznością za dzieło odkupienia wspominali uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz z wiarą rozważali Mękę Chrystusa według św. Marka. Udział w tej liturgii przygotuje ich serca do przeżycia Świąt Paschalnych.

28 marca w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. z obrzędem poświęcenia palm.

Reklama

„Chrystus Jezus, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej” – te słowa z drugiego czytania (Flp 2, 6-11)

przypomniał metropolita częstochowski i wyjaśnił: – Przez to posłuszeństwo Ojcu i Jego woli potwierdził, że jest naszym Panem i Zbawicielem, żyjącym pośród nas. Zwrócił uwagę na to, że w opisie Męki Pańskiej widzieliśmy wiele twarzy i anonimowy tłum, który składał się z konkretnych ludzi. I najważniejsze tu jest pytanie: Kim Ty jesteś, Jezusie z Nazaretu? Masz Boga za Ojca, niech Cię wybawi. Innych wybawiałeś, wybaw sam siebie. Kim Ty jesteś? To pytanie powraca do nas.

Na nadchodzą dni abp Depo za św. Augustynem pozostał zadanie: „Niech twoje wyznanie wiary będzie dla ciebie jak zwierciadło! Przeglądaj się w nim każdego dnia, aby zobaczyć, czy we wszystko, o czym deklarujesz, że wierzysz, wierzysz rzeczywiście. I raduj się każdego dnia twoją wiarą, bo ona daje ci życie wbrew prawo śmierci”.

Proboszcz ks. Włodzimierz Kowalik przypomniał, że Akcja Katolicka działająca przy parafii Świętej Rodziny tradycyjnie już rozprowadza palmy wielkanocne za dobrowolną ofiarą. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone dla ubogich z tej wspólnoty. Ponadto w Wielką Sobotę, podczas święcenia pokarmów, będzie można złożyć do kosza dary dla osób potrzebujących.

2021-03-28 16:05

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strażniczka pamięci Katynia

Niedziela częstochowska 49/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Częstochowa

Rodzina Katyńska

Archiwum rodzinne

Śp. Anna Lechowicz (1933 – 2020)

Śp. Anna Lechowicz (1933 – 2020)

Skromna, cicha, ale wielkiego serca Anna Lechowicz, założycielka częstochowskiej Rodziny Katyńskiej, była niestrudzoną orędowniczką tych, którzy nie wrócili z nieludzkiej ziemi.

Inicjatorkę powstania i wieloletnią wiceprezes częstochowskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska pożegnaliśmy w listopadzie. Pochodziła z Wilna. Jej dziadek był pierwszym w odrodzonej Polsce rektorem Uniwersytetu im. Stefana Batorego. Ojciec, ppor. rez. Jan Staniewicz, został zamordowany w Katyniu. Z wykształcenia inżynier dróg i mostów, w okresie II RP został zatrudniony na kierowniczym stanowisku przez częstochowski samorząd.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Za życiem w Jarosławiu

2021-09-21 11:30

archiwum Radio Fara

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W Marszu wzięły udział całe rodziny

W ostatnią niedzielę, 19 września 2021 r., w Jarosławiu odbył się Marsz dla życia i rodziny. Pochód przeszedł z kościoła Miłosierdzia Bożego do jarosławskiego Opactwa. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Marsz zgromadziły wiernych, którym zależy na obronie życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Rodziny całymi rodzinami gromadziły się na tym wydarzeniu, aby swoim świadectwem mówić o życiu. W wydarzeniu wzięli udział także Wojownicy Maryi z Przemyśla, Domowy Kościół i inne wspólnoty eklezjalne. Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina – z takim hasłem uczestnicy marszu przechodzili przez Jarosław.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję