Reklama

Niedziela Kielecka

Celebracje Wielkiego Tygodnia z ograniczeniami

Celebracje Wielkiego Tygodnia z ograniczeniami

2021-03-26 14:00

TD

Agnieszka Dziarmaga

Od soboty 27 marca limit wiernych w kościołach to jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu półtorametrowego odstępu – te zasady nas obowiązują. Jak zapowiada ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii w Kielcach, większość obrzędów Wielkiego Tygodnia będzie się odbywać, choć z zachowaniem przepisów sanitarnych. Pominięte zostaną tylko te, które nie są obowiązkowe.

Reklama

– Podczas wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie obmycia nóg. W Wielki Piątek nie odbędzie się adoracja krzyża w sposób tradycyjny, tzn. nie ucałujemy go - cześć krzyżowi oddamy w odpowiednich odległościach, np. przez ukłon czy przyklęknięcie. Wszelkie procesje zostaną ograniczone do asysty liturgicznej, a wierni pozostaną na miejscu – wyjaśnia.

Wierni powinni też posiadać możliwość wyboru: czy chcą przyjąć Pana Jezusa w komunii św. do ust, czy na rękę.

Odbędzie się także obrzęd święcenia pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę. Jest zalecenie, aby poświęcenie odbywało się na zewnątrz i wierni mieli możliwość zachowania odpowiednich odstępów – dodaje ks. Mirosław Cisowski.

Reklama

Nie będzie natomiast procesji – ani z palmami, ani rezurekcyjnej, aby uniknąć zbytniego gromadzenia się wiernych.

Nie odbędzie się organizowana w Wielki Wtorek Droga Krzyżowa ulicami centrum Kielc, zawsze prowadzona przez biskupów kieleckich, ani historyczna, sięgająca w XVII wiek – Droga Krzyżowa z kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP do klasztoru na Karczówkę, którą miał poprowadzić bp Jan Piotrowski.

Droga Krzyżowa na Karczówkę w piątek przed Niedzielą Palmową, ma ugruntowaną tradycję. Tym razem będzie tylko Msza św. w kościele pw. Niepokalanego poczęcia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego i nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie a spowiedź

2021-04-06 13:06

Niedziela łódzka 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pokuta

miłosierdzie Boże

Łukasz Głowacki

Sakrament pokuty i pojednania to sakrament Bożego miłosierdzia

Sakrament pokuty i pojednania to sakrament Bożego miłosierdzia

Pan Jezus powiedział św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, by całemu światu mówiła o Jego miłosierdziu.

Mów całemu światu o niepojętym miłosierdziu Moim. Pragnę, aby święto miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W tym dniu otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mojego, wylewam całe morze łask na dusze, które zbliżą się do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dzienniczek, 699). Te słowa wypowiedział Pan Jezus do św. Siostry Faustyny. Obchodzimy Niedzielę Bożego Miłosierdzia, dzień w którym Bóg chce nas obdarzyć niezgłębionym miłosierdziem.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Nowy orędownik w parafii

– Potrzeba nam mocy i światła Ducha Świętego, abyśmy mieli rozum, mądrość, odwagę wiary i prawdziwą pobożność. Dziś są potrzebni tacy przewodnicy jak: św. Jan Paweł II, św. s. Faustyna czy bł. ks. Sopoćko, którzy doświadczyli Jezusa, którzy Go spotykali przez modlitwę – powiedział 11 kwietnia abp Wacław Depo w parafii Miłosierdzia Bożego w Dziepółci podczas wprowadzenia relikwii bł. ks. Michała Sopoćki.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w odpust parafialny, we wspólnocie w Dziepółci Sumę odprawił abp Wacław Depo, który zachęcał: – Czujmy się dzisiaj ludźmi radości, czyli szczęśliwymi, błogosławionymi, bo uwierzyliśmy, że Chrystus jest i żyje w swoim Kościele, w sakramentach Kościoła i tak będzie aż do skończenia świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję