Reklama

Niedziela Częstochowska

40 lat w duchowej wspólnocie

– W tajemnicy Kościoła obok obecności i działania samego Boga najważniejsi są ludzie. Dlatego pragniemy dziękować Bogu za wspólnotę tej parafii – kapłanów i wiernych w wymiarze 40-lecia jej powołania – mówił abp Wacław Depo w parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Mokrej, dziękując za 40 lat istnienia tej wspólnoty.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Mokra

40. rocznica istnienia parafii

Beata Pieczykura/Niedziela

Ciebie, Boga, wysławiamy we wspólnocie Kościoła z głębi serc śpiewali wierni wraz z duszpasterzem w parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Mokrej w duchu wdzięczności za erygowanie tej wspólnoty oraz duchowne i materialne dobro, które stało się jej udziałem. Z tej okazji 21 marca abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

Reklama

– Rocznica to okazja do podziękowania wszystkim, którzy trudzili się przy tworzeniu parafii od początku jej istnienia – mówił proboszcz ks. Krzysztof Bąkowicz. Dziękował więc Bogu za wszystko, co dokonano przez te lata, m.in. „za budynki i dbałość o je, dobrodziejów żyjących i zmarłych, wiernym za ich troskę o parafię, za kapłanów, za życzliwych ludzi i życie duchowe naszej wspólnoty parafialnej” z nadzieją, że Boże błogosławieństwo umocni parafian „na dalsze trwanie przy Chrystusie i Jego Matce”. Ksiądz proboszcz przypomniał proboszczów w dziejach tej parafii oraz najważniejsze działania wynikające z troski o piękno Kościoła, np. wprowadzenie relikwii św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, prace remontowe w świątyni oraz częściowa renowacja zabytkowego, drewnianego kościoła Świętej Trójcy. – Dalsze życie religijne naszej wspólnoty parafialnej polecamy opiece patronów Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów. Księże arcybiskupie prosimy o błogosławieństwo na wierne trwanie przy Jezusie i Jego Kościele – mówił ks. Bąkowicz. Zmagający z pandemią COVID-19 parafialnie zwrócili się do metropolity częstochowskiego i wszystkich kapłanów: – Zgromadzeni w parafialnym Wieczerniku prosimy o modlitwę w intencji naszej parafii, abyśmy wytrwali w wierze ojców i byli świadkami Chrystusa w współczesnym, zlaicyzowanym świecie.

W homilii abp Depo przypomniał, że „Wielki Post jest czasem łaski i zbawienia, a zarazem szczególnego przestawania z Bogiem w głębi swego serca”. W ten okresie bowiem ważne jest „odkrycie swego człowieczeństwa, które wzięło swój początek z woli Boga Stwórcy”. Zwrócił uwagę za światowy „trend odchodzenia od pojęć, które wynikają z więzi z Bogiem”. – To zanegowanie człowieczeństwa prowadzi do zanegowania Boga, Boga jako Ojca – podkreślił kaznodzieja. Wyjaśnił, dlaczego w 5. niedzielę Wielkiego Postu krzyż jest zasłonięty: „aby zrozumieć, że nie można zatrzymywać się na krzyżu, ale razem z Chrystusem przez krzyż, śmierć wejść do życia wiecznego przez tajemnicę zmartwychwstania. A tego nie da nam żaden program świata. Dlatego tak walczy się z Bogiem, aby całość życia ludzkiego zamknąć w horyzoncie ziemi”. Kaznodzieja wspominał swoją pierwszą posługę w tej wspólnocie i to, że wówczas uderzał w dzwon pojednania między narodami.

Parafię w Mokrej erygował bp Stefan Bareła 15 kwietnia 1981 r., a jej pierwszym proboszczem ustanowił ks. Jana Osucha. W tym roku 18 marca ta wspólnota przeżyła dobę eucharystyczną. Wieczorną Mszą św. dorośli, młodzież i dzieci rozpoczęli rekolekcje, wygłoszone przez ks. prał. Kazimierza Bednarskiego, emerytowanego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu, które trwały do 21 marca. W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny szczególnie modlili za ojców i opiekunów rodzin, aby św. Józef wyprosił każdemu z nich łaskę dobrego spełniania powierzonych obowiązków, troski o rozwój i świętość własnej rodziny oraz innych osób powierzonych ich opiece. Tak przygotowani wierni wraz z księdzem proboszczem dziękowali za dar parafii i śpiewali hymn „Te Deum”.

2021-03-21 16:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: św. Jadwiga była człowiekiem ewangelicznych błogosławieństw

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Dziękujemy za błogosławioną obecność św. Jadwigi Królowej w życiu narodu i w życiu Kościoła na ziemi polskiej” - mówił późnym popołudniem 7 czerwca abp Wacław Depo metropolita częstochowski w Kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku na zakończenie XVI Radomszczańskich Dni Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję