Reklama

Watykan

Zakonnica została sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej

Profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego i znawczynię Pisma Świętego, hiszpańską zakonnicę Nurię Calduch-Benages, Papież Franciszek mianował sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej. Członkini Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny z Nazaretu jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Brała także udział w pracach komisji ds. diakonatu kobiet.

[ TEMATY ]

zakonnica

biblista

Papieska Komisja Biblijna

Vatican News

Siostra Nuria Calduch-Benages

Siostra Nuria Calduch-Benages

Siostra Nuria pochodzi z Barcelony. W skład papieskiej komisji weszła siedem lat temu, a w styczniu ubiegłego roku została zatwierdzona na kolejną kadencję, która potrwa do 2025 r. Jest uznaną biblistką, cenioną na Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie od dziesięciu lat wykłada Stary Testament. Współpracuje też z Papieskim Instytutem Biblijnym w Rzymie oraz z licznymi czasopismami specjalistycznymi. Jest członkiem komitetu naukowego czasopisma History of Woman, które ukazuje się na Uniwersytecie we Florencji. W 2008 r. uczestniczyła w Synodzie Słowa jako ekspert, a w 2016 r. Papież Franciszek powołał ją do udziału w Komisji Studyjnej ds. Diakonatu Kobiet (2016-2019).

W czasie pontyfikatu Papieża Franciszka kobiety coraz częściej pojawiają się na ważnych watykańskich stanowiskach. W zeszłym miesiącu Papież mianował podsekretarzem Synodu Biskupów francuską zakonnicę Nathalie Becquart, która pięć lat wcześniej wzięła udział w przygotowaniach do synodu młodzieży.

Reklama

Z kolei w styczniu ubiegłego roku Ojciec Święty mianował Francescę Di Giovanni, prawniczkę z Palermo, odpowiednikiem wiceministra spraw zagranicznych Watykanu. W sekcji ds. relacji z państwami w sekretariacie stanu Stolicy Apostolskiej pracowała ona co prawda od 27 lat, jednak decyzją Franciszka stała się prawą ręką abp Paula Gallaghera, który kieruje tą instytucją.

Również w ubiegłym roku członkiem Rady Kierowniczej Urzędu Informacji Finansowej Ojciec Święty mianował prof. Antonellę Sciarrone Alibardi, wykładowcę prawa gospodarczego na uniwersytecie w Mediolanie. Zadaniem urzędu, do którego powołał ją Papież, jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Natomiast szefem biura Biblioteki Watykańskiej Franciszek uczynił Raffaellę Vincenti, która wcześniej pracowała w tej instytucji w roli sekretarza.

Ojciec Święty mianował także sześć kobiet do Rady ds. Gospodarczych. Wszystkie to Europejki z dużym doświadczeniem w finansach. Brytyjka Ruth Kelly jest byłą sekretarz skarbu oraz byłą minister edukacji w rządzie Tony’ego Blaira, Leslie Ferrar (także z Wysp Brytyjskich) przez 7 lat pełniła funkcję skarbnika księcia Karola. Razem z nimi w Radzie zasiadła też profesor prawa Charlotte Kreuter-Kirchhof oraz ekonomistka Marija Kolak (obie pochodzą z Niemiec), a także dwie Hiszpanki – bizneswoman Maria Concepción Osácar Garaicoechea i menedżerka finansowa Eva Castillo Sanz.

Jedną z pierwszych kobiet mianowanych na ważne stanowisko watykańskie w czasie pontyfikatu Franciszka była włoska franciszkanka, prof. Mary Melone, która stanęła na czele uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Na stanowisko rektora powołała ją watykańska Kongregacja Wychowania Katolickiego. Kobietą jest również dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta, włoska historyk sztuki i muzeolog. Papież mianował ją na to stanowisko w 2017 r. jako pierwszą kobietę w historii tej szacownej instytucji.

2021-03-11 16:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chile: siostra zakonna szefową duszpasterstwa w diecezji

[ TEMATY ]

zakonnica

diecezja

Chile

Adam Bujak/Biały Kruk

Zakonnica została szefową duszpasterstwa w diecezji San Felipe w środkowym Chile. Siostra Nelly León będzie koordynowała pracę różnych działów duszpasterstwa jako „delegatka biskupia ds. duszpasterstwa ogólnego”.

60-letnia s. Nelly León należy do zgromadzenia sióstr Dobrego Pasterza. Przez wiele lat była kapelanką w więzieniu dla kobiet w Santiago de Chile. Pracowała też w SENAME – instytucji rządowej, zajmującej się ochroną prawną dzieci i młodzieży, a także kontrolą adopcji. Od dwóch lat natomiast przebywa w ośrodku duchowości swego zgromadzenia w San Felipe.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz odwiedził diecezję zielonogórsko-gorzowską

2021-09-22 11:40

[ TEMATY ]

nuncjusz

Głogów

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Jakubów

ks. Adrian Put

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

We wtorek 21 września pierwszy raz przybył do naszej diecezji abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Polsce. Podczas swej krótkiej wizyty odwiedził sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie oraz Głogów.

Arcybiskup Pennacchio odwiedził sanktuarium w Jakubowie w szczególnym czasie jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po odprawieniu Mszy św. i poświęceniu pamiątkowego krzyża i rzeźby abp Pennacchio wraz z biskupami Lityńskim, Siemieniewskim i Sochą udali się do Głogowa. Tu po przywitaniu przez władze samorządowe odbyło się otwarcie nowego odcinka Jakubowego Szlaku wiodącego przez Głogów do Hiszpanii, do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W kościele pw. Bożego Ciała nuncjusz poświęcił tablicę pamiątkową oraz kamienną płytę chodnikową ze znakiem muszli pielgrzymiej. Płyty te wmurowane zostaną na głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Spotkanie w Jakubowie i w Głogowie było pierwszą oficjalną wizytą arcybiskupa nuncjusza w naszej diecezji. Swoją misję w Polsce pełni od 2016 roku. Z racji swego urzędu jest także dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję