Reklama

"Prawdziwie wielki jest ten człowiek..."

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

22 maja w Sochaczewie miało miejsce uroczyste nadanie Gimnazjum nr 1 imienia Jana Pawła II. Gościem honorowym uroczystości był biskup łowicki Alojzy Orszulik, który odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Wawrzyńca, poświęcił sztandar szkoły i uczestniczył w jego przekazaniu uczniom na terenie szkoły.

Wybory patrona

Szkoła istnieje już trzy lata, liczy 877 uczniów, uczęszczających do 30 klas. Jak powiedziała Niedzieli Łowickiej dyrektor Mirosława Rogala, o wyborze patrona zdecydowali sami uczniowie, oddając głosy w plebiscycie.

Już w listopadzie ub.r. we wszystkich klasach poloniści przeprowadzili lekcje o autorytetach. Zapytano uczniów, kto jest dla nich autorytetem i idolem? Jak czytamy w wydaniu specjalnym Gimpressa, czyli gazety redagowanej przez uczniów Gimnazjum nr 1: "Autorytet powinien być m.in.: szczery, uczciwy, spolegliwy, cieszący się szacunkiem, obdarzony charyzmą, znany, altruista, wrażliwy, lojalny, mądry, wielki, dobry, współczujący".

Propozycje były różne. Jak o tym dowcipnie opowiada Irmina Jóźwik: "Rozpoczęły się głośne rozmowy na sali, przemknęło imię Ally McBeal. Ktoś wykrzyknął nazwisko Adama Małysza, lecz każdy udał, że tego nie usłyszał". Uczniowie przygotowywali plakaty i akcje popularyzujące różne kandydatury. I choć wśród kandydatów na patrona nie zabrakło takich autorytetów, jak: Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Albert Einstein, kard. Stefan Wyszyński, to ostatecznie - podczas tury głosowania 21 grudnia - okazało się, że większość jest za Janem Pawłem II jako patronem szkoły.

Dzieci napisały list do Papieża z zapytaniem, czy zgadza się być ich patronem? Po pewnym czasie do Sochaczewa przybył list z Watykanu, z odpowiedzią, że zgodę na wybór takiego patrona może wyrazić biskup diecezjalny. Bp Alojzy Orszulik zgodę oczywiście wyraził i 26 marca br. Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę o nadaniu Gimnazjum nr 1 imienia Jana Pawła II.

Choć można było się spodziewać takiego rozwoju wydarzeń, to oficjalna decyzja w sprawie wyboru patrona jeszcze bardziej zmotywowała młodzież do zainteresowania się osobą i nauczaniem Jana Pawła II. Wciąż powstawały plakaty, rysunki, obrazy i grafiki jemu poświęcone, studiowano życiorys i dzieła Papieża, zbierano poświęcone mu publikacje. Organizowano konkursy, których bohaterem był Papież: plastyczny, recytatorski i literacki. Uczniowie wypowiadali się, dlaczego Ojciec Święty jest dla nich autorytetem. Jan Paweł II stał się bohaterem niejednej katechezy i lekcji wychowawczej, a także niejednego wiersza. Bowiem jeszcze w maju ukazać się miał tomik poezji, zawierający twórczość uczniów Gimnazjum nr 1. Tomik pod wiele mówiącym tytułem: Jest taki człowiek...

Przez kilka ostatnich tygodni trwały także coraz intensywniejsze przygotowania do majowych uroczystości. Oprawę Mszy św. przygotowywali z młodzieżą ks. Piotr Krzyszkowski i katechetka Anna Koperska. Powstawał również program pod tytułem: "Prawdziwie wielki jest ten człowiek...", poświęcony Janowi Pawłowi II, który uczniowie mieli wykonać z okazji nadania imienia Gimnazjum nr 1. Od strony muzycznej część artystyczną przygotowywał nauczyciel muzyki Dariusz Kosiński, a nad jej stroną literacką czuwała Bogusława Bojarowska.

Reklama

Historyczny dzień Sochaczewa

Uroczystości w dniu 22 maja rozpoczęły się w kościele św. Wawrzyńca. W świątyni zgromadzili się wszyscy uczniowie Gimnazjum nr 1, ich nauczyciele i wychowawcy, rodzice. Miłym i znaczącym gestem była obecność wszystkich dyrektorów pozostałych sochaczewskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a także przynajmniej trzyosobowych delegacji uczniów. Władze miasta reprezentowali: burmistrz Stanisław Szulczyk, wiceburmistrz Jerzy Michalak, przewodniczący Rady Miasta Edward Stasia, radni i członkowie Zarządu Miasta. Obecny był wójt Gminy Sochaczew Mirosław Orliński i naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Teresa Przybylska.

Proboszcz parafii ks. inf. Franciszek Łupiński powitał Księdza Biskupa historycznym krzyżem, datowanym na rok 1616 i pochodzącym z pierwszego kościoła parafialnego w Sochaczewie. W słowach powitania podkreślał, iż nadanie Gimnazjum nr 1 imienia Jana Pawła II jest wielką łaską i zobowiązaniem zarazem, a dzień tej uroczystości to ważny i niepowtarzalny moment w historii miasta.

Przewodnicząca Rady Rodziców Renata Orlińska powitała Księdza Biskupa "jako tego, któremu Ojciec Święty powierzył troskę o diecezję łowicką i o naszą młodzież". Podkreśliła ona różnorodne starania nad wychowaniem młodzieży Gimnazjum nr 1 tak, aby godnie reprezentowała ona imię swojego nowego Patrona i potrafiła czerpać z jego nauczania. Wreszcie w imieniu uczniów, rodziców, Rady Pedagogicznej i dyrekcji szkoły Przewodnicząca Komitetu rodzicielskiego poprosiła Księdza Biskupa o "poświęcenie i pobłogosławienie sztandaru, ufundowanego przez rodziców". "Prosimy o modlitwę - mówiła - by nasze dzieci zawsze postępowały drogą honoru i uczciwości".

Następnie uczniowie zaprezentowali starannie przygotowany program słowno-muzyczny, zadedykowany Papieżowi Polakowi. Nie zabrakło w nim akcentów patriotycznych i religijnych, zawierał także fragmenty homilii Jana Pawła II, wygłoszonej w Łowiczu. Mówiąc o części artystycznej warto również podkreślić znakomity występ solistki Pauliny Panek, jak również udział w programie młodych muzyków: Kasi Urbańskiej ( skrzypce), Kasi Staniaszek (wiolonczela) i Doroty Kowalczuk (gitara klasyczna).

Następnie odprawiona została Msza św., której przewodniczył biskup łowicki Alojzy Orszulik. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli księża proboszczowie czterech parafii z Sochaczewa: ks. inf. Franciszek Łupiński z parafii św. Wawrzyńca, ks. kan. Jan Kaczmarczyk z Sochaczewa-Chodakowa, ks. prał. Józef Kwiatkowski z Sochaczewa-Boryszewa i ks. Antoni Jaszczołt z Sochaczewa-Trojanowa.

Po homilii Biskup Łowicki dokonał aktu poświęcenia sztandaru szkoły, ufundowanego przez rodziców, z wizerunkiem Jana Pawła II. Nazwał sztandar "znakiem, wokół którego uczniowie będą się gromadzić z szacunkiem i godnością, zobowiązującym ich do wyznawania tego, czego naucza ich Patron".

"Ślubujemy swoją młodością..."

Po Eucharystii około 1000-osobowa grupa uczniów, pracowników szkoły i gości przeszła w kolumnie ulicami Sochaczewa, ze sztandarem na czele, aż do budynku Gimnazjum nr 1.

Tam odbyły się uroczystości nadania Gimnazjum imienia Jana Pawła II - Akt Nadania Imienia przekazał na ręce Pani Dyrektor przewodniczący Rady Miejskiej Edward Stasiak.

Wyjątkowo podniosłym ceremoniałem było przekazanie uczniom sztandaru. Z rąk rodziców przejęła go najpierw dyrektor Mirosława Rogala, która następnie oddała go uczniom ze słowami: "Przekazuję wam sztandar szkoły, symbol waszej uczniowskiej tożsamości - strzeżcie jego honoru".

Reprezentant uczniów przyklęknąwszy na jedno kolano także ucałował skraj sztandaru i wypowiedział następujące słowa: "Przyjmujemy ten sztandar z godnością i honorem. Będziemy go strzec, a swoją postawą i pilnością w nauce udowodnimy, iż zasługujemy, by trwać przy nim!" .

Ważną chwilą było ślubowanie przedstawicieli poszczególnych klas na sztandar.

Goście i przedstawiciele sponsorów szkoły uczestniczyli także w uroczystym wbijaniu gwoździ, towarzyszącym tradycyjnie już aktom poświęcenia i nadania sztandaru. Pierwszy z gwoździ wbił Biskup Łowicki. Po ceremonii przekazania sztandaru i po ślubowaniu przyszedł czas na gratulacje i przemówienia. Wśród listów gratulacyjnych znalazł się i list od bp. Józefa Zawitkowskiego.

Uroczystości nadania Gimnazjum nr 1 imienia Jana Pawła II towarzyszył szereg ciekawych wystaw i ekspozycji. Były to m.in. prace samych uczniów, przygotowywane na liczne konkursy wiedzy o Patronie, ale także plakaty, czasopisma i albumy poświęcone Papieżowi. Największym zainteresowaniem i uznaniem cieszyła się wystawa, przygotowana przez Stanisława Duńskiego i Michała Fabisiaka, pod tytułem: "Jan Paweł II w filatelistyce, numizmatyce i medalierstwie". Warto podkreślić, iż w posiadaniu Stanisława Duńskiego, mieszkańca Sochaczewa, znajduje się jedna z najliczniejszych w kraju, a pewnie i na świecie, kolekcji medali i monet, przedstawiających Papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

- Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami - zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26

[ TEMATY ]

KUL

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

W homilii hierarcha, nawiązując do tekstu dzisiejszej Ewangelii, podkreślił, że Chrystus trwa w nieustannej opiece i modlitwie za wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję