Reklama

Święci i błogosławieni

Patron dnia św. Matylda, królowa

Matylda wraz ze swoim małżonkiem Henrykiem wydali na świat pięcioro dzieci. W tym czterech cesarzy. W czasach owej świętej umiejętności czytania i pisania nie były tak bardzo popularne w wielkich rodach. Matylda jednak nabyła te umiejętności, kiedy przebywała z zakonie w Herford, w Westfalii.

[ TEMATY ]

patron

święta

królowa

#NiezbędnikWielkopostny

YouTube/com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym interesowała się Matylda?

Jednym z zainteresowań Matyldy była również polityka. W 936 r. umiera jej mąż, pozostawiając żonie znaczną część majątku. Królowa nie chce, aby pierworodny syn objął tron po ojcu, lecz tę funkcję chce oddać Henrykowi, najmłodszemu synowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy jej decyzja została zaakceptowana?

Dochodzi do konfliktu między braćmi, popracie matki nie wystarczyło, by Henryk został królem. Pierworodny syn Otton szybko tłumi w sobie emocje i nie chce się mścić na rywalu.

Ottonowi zawdzięcza się, pokonanie plagi - najazdy Madziarów w 955 r. Pokonał wroga i przywrócił pokój.

Co działo się dalej w skonfliktowanej rodzinie?

W 962 r. dochodzi do koronacji cesarza w Rzymie — Ottona. Rodzina jest już w dobrych stosunkach, wszyscy są pogodzeni. Matylda powoli postanawia się wycofać z całej sytuacji i idzie do klasztoru w Nordhausen, tam często choruje, więc przenosi się do Kwedlinburgu do Saksonii.

Kiedy synowie się pogodzili, Matylda została "nakłoniona do spędzenia czasu w zgromadzeniu zakonnym. Synowie wytykali jej zbytnią rozrzutność na cele religijne".

W co angażowała się królowa i co dawło jej prawdziwą radość?

Reklama

Szczodrze wspierała dzieła dobroczynne i fundacje związane z kościołem, wszystko to czyniła z własnych majętności. Dużo czasu spędzała pomagając chorym i ubogim. Była władczynią, dla której na pierwszym miejscu byli ludzi, szczególnie ci najubożsi, nie miała satysfakcji z "panowania" i przebywania w luksusie. Założyła klasztory, w których kształciła innych i przekazywała cenną wiedzę.

Czas na cierpienie....?

W 936 r. straciła już męża, a potem syna Henryka i Brunona. Biografowie mówią, że w tych trudnych chwilach pomagała jej rozmowa z Przyjacielem — czyli modlitwa. Niektórzy przypisują jej też dar jasnowidzenia.

Gdzie zakończyła ziemską wędrówkę?

Zmarła w opactwie w Kwedlinburgu, pochowano ją obok męża w zamkowej kaplicy. Na obrazach hagiograficznych jest przedstawiana z sakiewką lub lekarstwami, które w ramach troski i pomocy o innych roznosi po domach.

MODLITWA O POKÓJ ŚW. JANA PAWŁA II

2021-03-13 22:00

Oceń: +91 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

"Bóg zapytał Kaina: Gdzie jest brat twój, Abel? On odpowiedział: Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego? Rzekł Bóg: Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi!" (Rdz 4, 9-10).

Bóg, który nie brzydzi się słabością człowieka. Bóg, który wciąż o człowieka walczy i na niego czeka. Bóg z codziennych zmagań z życiem, który wchodzi w ludzką pogardę, w bezsilność, wstyd, rozczarowanie, samotność.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

[ TEMATY ]

ksiądz Piotr Glas

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Synod o Synodalności jako reakcja Magisterium Kościoła na "znaki czasu"

2025-04-15 11:53

[ TEMATY ]

synod

episkopat

Zainicjowane przez papieża Franciszka XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów: „Ku Kościołowi synodalnemu: Komunia, Uczestnictwo i Misja” jest z pewnością jednym z najważniejszych procesów, w którym prowadzone jest rozeznanie w jakim kierunku Kościół dziś powinien pójść w odpowiedzi na współczesne znaki czasu.

W świetle nauczania Soboru Watykańskiego II znaki czasu to „znaki obecności lub zamysłów Bożych, czyli zjawiska, wydarzenia i procesy, w których przejawia się działanie Ducha Świętego, ingerujące w dzieje ludzkości przez pobudzanie i oświecanie ludzkich serc” (KDK 11). Pozwalają one na odczytanie tego, czego Bóg od nas w danym czasie i w określonych okolicznościach oczekuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję